Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
9 MAJA 2020

50. Aukcja Promocyjna

9 maja odbędzie się w domu aukcyjnym w Łodzi jubileuszowa 50. Aukcja Promocyjna, w czasie której zaoferowanych zostanie 129 obrazów, grafik i obiektów ceramicznych w atrakcyjnych cenach. Autorami dzieł są łódzcy artyści, przede wszystkim absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, którzy ukończyli uczelnię w ostatnich latach.
TEMAT NUMERU. – Pandemia pokazała, że nie wystarczy ogólna wiedza o mediach cyfrowych. I że są rzeczy, których nie da się zrobić zdalnie – mówi profesor Magdalena Kamińska. Z badaczką cyberkultury rozmawia Łukasz Kaczyński.
ROZMOWA. Opowiada o historii, kulturze i sztuce. Wyreżyserował dwadzieścia filmów dokumentalnych, przy trzydziestu współpracował. Ponad trzydzieści lat spędził w Wytwórni Filmów Oświatowych. Choć na emeryturze, wciąż obmyśla kolejne tematy. – Najlepszy film jeszcze przede mną – twierdzi 69-letni Andrzej B. Czulda w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem. Nagrał długą rozmowę z maestro Zdzisławem Szostakiem.
4 MAJA 2020 - 10 MAJA 2020

Vege Kryminał w Teatrze Pinokio

Gdy warzywa giną… Sprawa nie może pozostać niewyjaśniona. W Teatrze Pinokio w Łodzi aktorzy czytają vege kryminał „Best Seler” . Odbywają  się też warsztaty plastyczne online, podczas których dzieci mogą stworzyć własnych bohaterów vege kryminału.
SONDA. Jak kwarantanna zmieniła życie kulturalne w Łodzi i województwie? Co będzie po pandemii? "Kalejdoskop" pyta, odpowiadają organizatorzy życia kulturalnego, artyści, nasi autorzy: Paweł Przytocki, Agnieszka Kubik-Śliczniak, Dariusz Fiet, Maciej Robert, Jadwiga Wojtyszczyk. 
EDYTORIAL / maj 2020. Mamy dość! Charakterystyczny zapach maseczki zaczyna być irytujący. Irytuje gumka uciskająca twarz i uszy. I czy ktoś znalazł sposób na parujące okulary? To i tak najmniej dotkliwe z niedogodności, do których czasowo przywykamy. Pisze Łukasz Kaczyński.
SERIAL. Nawet najbanalniejsza scena podszyta jest napięciem. Esty, niczym „rybka wyciągnięta z wody” (jak ujmuje to Vogler) szuka najlepszych dla siebie rozwiązań, znajdując się w świecie, którego zasad nie rozumie. I wciąż zaskakuje widza. O scenariuszowych rozwiązaniach miniserialu „Unorthodox” pisze Paulina Ilska.
LITERATURA. Zapraszamy do wzięcia udziału w rozpoczynającym się internetowym literackim konkursie "Dekameron 2020". Czekają nagrody pieniężne i publikacje. Zasada, według jakiej będzie się on odbywał, wyprowadzona jest ze słynnego dzieła Giovanniego Boccaccia, ale dostosowana do współczesności i dzisiejszej sytuacji. Łączy nas podobne epidemiczne doświadczenie, różni nieco czas. "Kalejdoskop" patronuje konkursowi. 
RECENZJA / POEZJA. „Zalustrze” (Wydawnictwo Kwadratura) jest przede wszystkim o miłości, ale nie chcę w ten sposób powiedzieć po prostu, że to zbiór erotyków. Miłość to tutaj zdecydowanie coś więcej. Odwieczny temat, zarzynany przez grafomanów i epigonów, omijany przez wielu poetów tzw. głównego nurtu, Sylwester Kołodziejczyk podejmuje z młodzieńczą bezczelnością i odwagą, z prawdziwą brawurą. Pisze Tomasz Cieślak.
Wiosną 2020 miasto przestało pełnić swoje funkcje jako miejsce spotkań. Przestrzenie kojarzone z aktywnością, obecnością ludzi stanęły w ciszy. Setka zdjęć z kilkudziesięciu opuszczonych miejsc pokazuje je bez makijażu codziennych spraw, uchwycone na chwilę przed powrotem do życia. Autorami reportażu są Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn z duetu HaWa, współpracownicy "Kalejdoskopu".