Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ROZMOWA. Stworzenie rozgłośni radiowej, zmiana formuły Różewicz Open Festiwal, promocja lokalnych talentów i łączenie potencjałów różnych instytucji kultury – to najważniejsze elementy wizji nowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Z Krzysztofem Zygmą rozmawiała Paulina Ilska. 
25 KWIETNIA 2020

210. Aukcja Dzieł Sztuki

Pomimo pandemii rynek sztuki w Polsce działa. Większość firm, w tym domy aukcyjne, już od dawna korzysta z możliwości sprzedaży przez internet. W Łodzi dom aukcyjny Rynek Sztuki postawił na sprzedaż internetową jako jeden z pierwszych w kraju. W sobotę odbędzie się aukcja bez udziału publiczności - można licytować przez internet lub telefon.
21 KWIETNIA 2020

O Ginczance

21 IV o godz. 11 kolejna odsłona Telewizji Literackiej Domu Literatury na profilu Fb. Tym razem poświęcona Zuzannie Ginczance.
Miasto Łódź uruchamia program wsparcia kultury w czasie pandemii - „Zdrowa Kultura". Składają się na niego cztery projekty, których łączna wartość to 1,5 mln złotych. To "Granty na kulturę – Łódź wspiera artystów", program "Kultugranty 2.0.", program wsparcia „karnet kultury” oraz czynsz za 1 zł dla pracowni twórczych.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza na wirtualny spacer po dawnej Łodzi. W internecie można bezpłatnie oglądać stare pocztówki przedstawiające widoki miasta.

SERIALE. Czego laik może się dowiedzieć z seriali kryminalnych o metodach prowadzenia śledztw? Kto rozwiązuje najtrudniejsze zagadki i radzi sobie z najperfidniejszymi przestępcami? Ile seriali – tyle punktów widzenia.  O "Sherlocku", "Mentaliście", "Magii kłamstw", "CSI" i "Ultraviolecie" pisze Paulina Ilska. 
- To absolutny unikat – tak o odnalezionych filmach z lat międzywojennych mówi Anna Dąbrowicz, kuratorka wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, na której będzie można zobaczyć zapis uchwyconych kamerą chwil z życia rodziny łódzkiego aptekarza Teodora Gutekunsta. Zakończono prace nad montażem zdigitalizowanych filmów z przedwojennych kaset. Premiera nastąpi jesienią na ekspozycji „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
EDUKACJA. Skąd się bierze deszcz? Czy jest sens i jak wykonać niewidzialną mapę? Czy dzieci Pana Astronoma były grzeczne? Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania. 
75 LAT TEATRU MUZYCZNEGO. Jego protoplastą był Polski Teatr Operetkowy w Wilnie (później Teatr Komedii Muzycznej Lutnia), który wyłonił się z sekcji wokalnej działającego od 1905 r. Polskiego Towarzystwa Muzycznego Lutnia.
Włączamy się w pomoc lokalom gastronomicznym, o których trudnej sytuacji kilka dni temu pisała na naszych internetowych łamach Eliza Gaust (link poniżej). Jak? Przeznaczony dla celów redakcji nakład aktualnego kwietniowego "Kalejdoskopu" przekazujemy bezpłatnie kilku lokalom, które odpowiedziały na naszą propozycję. Tym, które mają wkład w kulturalną ofertę miasta, ale nie tylko im.