Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Mimo że Muzeum Sztuki przygotowało internetowe propozycje specjalnie na czas epidemii (choćby „Czytanki” fragmentów tekstów z wydawnictw muzeum, artystyczne rezydencje na Instagramie czy programy edukacyjne), ja skorzystałam z wolnego czasu, by wreszcie sięgnąć do wirtualnej propozycji sprzed lat, która zainteresowała mnie najbardziej. To „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery.
Co gra w duszy Macieja Pawlaka? Melodie z musicali i to nie tylko tych najbardziej znanych. Na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com) zaprezentowany zostanie premierowy minirecital artysty. To kolejna odsłona cyklu „Dusza śpiewa” przygotowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Teatr prowadzi także wirtualne warsztaty EduWtorek. 
Z powodu trudności z finansowaniem inwestycji Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie powstawało etapami. Po dwóch nieudanych przetargach przebudowę wybranych przestrzeni NCKF powierzono z wolnej ręki łódzkiej firmie Pagma-Bud. Jej zadaniem jest stworzenie wystawy stałej „Kino Polonia” oraz części obiektu dedykowanej edukacji filmowej. Wartość prac wyniesie blisko 19 mln zł, czas wykonania – rok.
PROJEKTOWANIE. Jego nietypowe ornaty (szyte w Piotrkowie Trybunalskim) znane są w całej Polsce, prezentowane są na prestiżowych targach Sacroexpo w Kielcach, on sam jest częstym gościem programy lifestylowych. – Można ewangelizować poprzez poezję, można poprzez teatr, można też poprzez piękno szat liturgicznych. Zdarzało się, że ksiądz liturgista robił mi wykłady, ale czasem też bronił wartości artystycznej moich projektów – mówi Marek Wójcik ksiądz z parafii w Pasztowej Woli, projektant. Pisze Paulina Ilska. 
SZTUKA. Biura Wystaw Artystycznych to wciąż niedoceniana szansa dla wielu miast na dobrze  pomyślaną wewnętrzną politykę kulturalną  – obliczoną na potrzeby lokalnego środowiska  i mieszkańców, ale również, jak pokazują liczne  przykłady, na działania w skali ogólnopolskiej. Pisze Monika Nowakowska. 
Po świętach w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocząć się miała czwarta odsłona Festiwalu OFF-Północna. – Z żalem podjęliśmy decyzję o jej przełożeniu na przyszły rok – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. Co w zamian w czasie kwarantanny? M.in. dwa spektakle trójmiejskiej fundacji Pomysłodalnia, powrót do archiwalnych spektakli i rozmowy z artystami. Początek 17 kwietnia.
SERIAL. Trzeba przyznać, że wyjątkowo sprawnie został nakreślony scenariuszowy etap „punktu beznadziei” (opowieść tę napisał Alex Pina). Przynosi on koniec wiary bohaterów w bajkę, że można bezkarnie bawić się w Robin Hooda i wygrywać z systemem, nie ponosząc poważnych konsekwencji . O czwartym sezonie serialu „Dom z papieru” pisze Paulina Ilska.
REPORTAŻ. Ogólnopolski Konkurs na Reportaż „Łódzkie znane i nieznane” miał służyć promocji województwa łódzkiego, przypomnieniu ważnych dla niego wydarzeń i wybitnych postaci, ale też rozwijaniu literackich pasji młodych autorów. Pisze Paulina Ilska. 
KOMIKS. Popularne serie komiksowe, zwłaszcza w Europie, zwykle kojarzą się z nazwiskami konkretnych autorów. Weźmy dwa  przykłady: „Asterix” to René Goscinny i Albert Uderzo, a „Kajko i Kokosz” – Janusz  Christa. Pisze Piotr Kasiński. 
MŁODZI ARTYŚCI. Tworzenie dzieł sztuki to produkcja luksusowych śmieci. Z performerami: Wojciechem Ulmanem, Adeliną Cimochowicz,Danielem Kotowskim, Anną Szklińską i Łukaszem Wójcickim rozmawia Joanna Glinkowska.