Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
SERIAL. Rzadko trafia się serial, który pokazuje przeżywanie żałoby z całym jej emocjonalnym brudem, a jednocześnie wzrusza widza. Takie jest autorskie dzieło Ricky’ego Gervaisa – „After Life”. Drugi sezon miniserialu dopiero co trafił na Netfliksa. Pisze Paulina Ilska. 
FESTIWAL. O niedokończonym XXVI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych pisze Małgorzata Karbowiak: "Świat stanął na głowie. I zmienił hierarchię wartości. Mógłby ktoś jednak zapytać, czy sztuka, zatrzymana teraz w pędzie, przeczuwała marcowy armagedon, kolejne starcia natury i (kolokwialnie) cywilizacji".
Wraz z wprowadzeniem EKO-Paktu dla Łodzi łódzkie instytucje, także kulturalne, zobowiązane są do wdrożenia ekologicznych rozwiązań do swojej działalności.
Najnowsze wystawy online Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi przybliżają kulturę bez konieczności wychodzenia z domu .
RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna była  w drugiej połowie marca chyba jedyną czynną w Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 18 MAJA 2020

100 lat JP II

18 maja przypada 100-lecie urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Specjalna mapka przypomni, że w Łodzi jest kilkanaście miejsc związanych
z pontyfikatem papieża Polaka, gdzie mieszkańcy mogą oddać cześć jego pamięci.
FELIETON. Rozczuliła mnie niedawna odezwa profesora Hausnera, który zaapelował, by rząd wspomógł artystów, bo to oni pozwolą naszym rodakom przejść przez traumę pandemii. Dzieło sztuki – sugerował – miałoby pełnić funkcję terapeutyczną, dokonać syntezy czasów i sformułować recepty. Pisze Rafał Syska.
RECENZJA. Zespół Naked Root ma szczęście, że jest w nim Jola Górska. Jej nieprzeciętny głos zwraca uwagę niemal od pierwszych taktów albumu „The Maze”, nowej produkcji łódzkiej formacji. Mocny, potężny wokal z lekką chrypką daje szansę przekroczenia granic konwencjonalnego kobiecego śpiewania, stwarza możliwość wyróżnienia się w ostrym rockowym repertuarze, otwiera przestrzeń twórczej wolności. Z takim wokalem można zajść daleko.
NASZ LAUREAT. Krótka impresja Pawełka, którą może Pawełek podejrzał przez dziurkę od klucza, a może jej nie podejrzał. Ale na pewno zrobił to, czy też nie zrobił, w ochronnej maseczce. O czasie pandemii pisze Paweł Głowaty, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych.
Autorami kolejnej, już szóstej „Czytanki” – facebookowej audycji Muzeum Sztuki – są Ola Kozioł i Suavas Lewy (duet Przepraszam), którzy przygotowali interpretację tekstu Zofii Łapniewskiej „Troska, praca i roboty. Feministyczny manifest gospodarki przyszłości” z książki „Wszyscy ludzie będą siostrami”.