Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PODSUMOWANIE 2018 to był niezły muzyczny rok, a raczej rock. Najwięcej nowych albumów, o jakich trzeba wspomnieć, co najmniej nawiązuje do tego gatunku. Nie tylko w przypadku dokonań najlepszych: Power of Trinity, Alles, Death Denied czy dwóch zespołów Macieja Tubisa: Tubis Trio i Bolewski | Tubis. Dominowała pozytywna energia, niezależnie od mroku i melancholii przekazu. Pisze Rafał Gawin.
Wspólny wieczór autorski Barbary Gajewskiej i Elżbiety Walczak. Pierwsza z nich właśnie wydała tomik w wydawnictwie Kwadratura.
Projekt statuetki autorstwa Michała Popka, studenta II roku rzeźby ASP w Łodzi wygrał w konkursie na statuetkę Jonaszka. Nagrodzona praca będzie nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, organizuje Teatr Muzyczny w Łodzi w ramach festiwalu OFF-Północna. To druga edycja konkurs, ale Jonaszki zostaną przyznane po raz pierwszy. Nazwę zawdzięczają artyście, którego postać stała się dla wielu pokoleń synonimem poezji śpiewanej.
– Kamera uwielbia, jak oko myśli, to od razu widać. Inaczej mamy pustkę, obraz, z którego nic nie wynika – mówi wielokrotnie nagradzana aktorka GRAŻYNA BŁĘCKA-KOLSKA. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 r. dostała (po raz drugi) nagrodę za główną rolę kobiecą w „Ułaskawieniu” Jana Jakuba Kolskiego, które wchodzi do kin 22 lutego. W styczniu miał premierę film „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, w którym znów zagrała Kasię Solską. Odwiedziliśmy ją w Łasku-Kolumnie, gdzie mieszkała już w dzieciństwie.
EDYTORIAL / luty 2019. To byłoby bezprecedensowe wzmocnienie średnich ośrodków. Mechanizm, który dopiero musiałby powstać, powinien zakładać także finansowanie, może stwarzać także narzędzia dla sponsorów i mecenasów.
“Karty z dziejów Tomaszowa Mazowieckiego” to tytuł książki wydanej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.
Dotychczas znany był na świecie jako znakomity grafik. Tym razem po raz pierwszy na wystawie indywidualnej przedstawił swoje malarstwo, które wywarło duże wrażenie na widzach.
RECENZJA. Jak kino radzi sobie w epoce cyfrowej, jak reaguje na cywilizacyjne zmiany, za które odpowiedzialna jest technologia – zastanawia się Thomas Elsaesser w książce „Kino – maszyna myślenia”. Skomplikowany, pełen sprzeczności świat współczesny odzwierciedla się w filmach – trudnych, niejednoznacznych, zawiłych, nazwanych przez Elsaessera filmami gier umysłowych (mind-game films). Widzowie uczą się z nich, jak żyć w gąszczu realnego świata.
RECENZJA. Na scenie jest wszystko, co trzeba, by tekst stał się teatrem. Realistyczna i zarazem umowna scenografia, w której dźwiganie własnego losu jest jak pociąganie wozu drabiniastego (z emblematami czasów elżbietańskich w tle). A bywa on, dzięki drobnym zabiegom, to stołem, to łożem, to ołtarzem, to katafalkiem.
– Łodzianie chcą mieć dostęp do kultury z najwyższej półki. Trzeba jednak pomysłu, który sprawi, że będzie ona dostępna jak najszerzej, nie będzie zarezerwowana dla uprzywilejowanych – mówi KRZYSZTOF WITKOWSKI, prezes zarządu łódzkiej firmy Virako, która w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego w Łodzi buduje Monopolis.