Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Grupa wokalna i taneczna „Ale o co chodzi” z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe i tamtejszej szkoły nagrała teledysk „Dziewczynka z zapałkami”. Autorem muzyki i słów jest Monika Saktura. Premiera teledysku odbyła się 18 grudnia w GOK-u, osiedle Niewiadów 43.
Tłumnie zgromadzona publiczność była zachwycona wysokim poziomem wykonawczym i ciekawymi aranżacjami, ale też zaskakująco urozmaiconym repertuarem orkiestry.
Akademia Muzyczna w Łodzi wzbogaciła się o nowe organy. Instrument, wzorowany na dziełach Andreasa Hildebrandta – gdańskiego organmistrza epoki baroku, zabrzmiał po raz pierwszy 30 stycznia tego roku. To unikat w skali kraju: pierwsze w historii polskiego szkolnictwa muzycznego organy o konstrukcji z okresu i obszaru I Rzeczypospolitej.
RECENZJA. Eksplorujący tradycje i techniki teatru i muzyki antycznej Grecji Teatr Chorea wystawił XVII-wieczny dramat jezuicki. Brzmi ciekawie, ale poza „ciekawostkowość” wykracza.
Wymianie ulega konkretny kapitał ekonomiczny na trudny do uchwycenia kapitał społeczny – opierający się na relacjach społecznych i wzajemnym zaufaniu. Kapitałem ekonomicznym obracać jest łatwo, kapitał społeczny pozyskuje się dzięki długoletniemu i systematycznemu budowaniu relacji.
Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wydało ciekawą książkę, które powinna zainteresować nie tylko historyków zajmujących się tematyką Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Kochasz poezję, a może poezję śpiewaną? Chcesz pokazać swój monodram? Łódzki Dom Kultury zaprasza na 64. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Nie udał się Paolo Sorrentino nowy film „Oni” i nie ma sensu obarczać za to winą skróconej – chociaż trwającej aż 150 minut – wersji, którą oglądamy w Polsce.
RECENZJA. „Człowiek z Manufaktury” to rzadki przykład partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie kultury, owocującego wartościowym i – miejmy nadzieję – ponadczasowym dziełem operowym. Prawykonanie opery, o której mówiło się od kilku lat, odbyło się 2 lutego w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Ksiądz kanonik Stanisław Drąg jest postacią wyjątkowo barwną i niebanalną. Mogły o tym przekonać się osoby, które w piątek 1 lutego 2019 roku odwiedziły Muzeum Regionalne w Opocznie.