Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nowy cykl debat o kulturze. Raz w miesiącu na zaproszenie poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej do Łodzi przyjadą znane postaci polskiej kultury, by rozmawiać o dniu dzisiejszym i przyszłości polskiej kultury. Pierwsze spotkanie zatytułowano "W zagrożeniu czy w rozkwicie?"
FELIETON. Kilka tygodni temu Przyjaciel ze studiów natrafił na sporządzoną przez nas urokliwą notatkę. Powstała, gdy na pierwszym roku studiów stworzyliśmy listę alternatywnych noblistów. W każdym roku znaleźliśmy lepszego kandydata, a w pominięciu Joyce’a, Borgesa czy DeLillo widzieliśmy koniunkturalizm wyborów. Podobny zestaw można bowiem stworzyć dla Oscara. Pisze Rafał Syska
Czy na chłodne zimowe wieczory najlepsza jest gorąca herbata z cytryną, sokiem, a może mlekiem? Nie, bo najlepsza jest z nastrojowym jazzem!
WYWIAD. Udostępniamy w całości rozmowę, jaką z Piotrem Dzięciołem, producentem filmowym, szefem oscarowego studia Opus Film w Łodzi, przeprowadził  w grudniu Bogdan Sobieszek. Warta przeczytania nie tylko z kontekście tegorocznej gali Oscarów. 
RECENZJA. Przeciętny Harry Smith zapytany: co słychać, odpowie: w porzo, wszystko dobrze. Dramat Kushnera „Anioły w Ameryce” udowadnia, że to nieprawda. Rzecz tylko w tym, czy chce się o  tym mówić głośno.
Jeden z najgłośniejszych dramatów amerykańskich, "Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera w przekładzie Jacka Poniedziałka, zobaczymy na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi 23 i 24 lutego. Dyplom studentów aktorstwa reżyseruje Małgorzata Bogajewska.
Pani Krystyna Wieczorek podkreśla, że w swojej twórczości zawsze zwraca uwagę na aspekty wychowawcze, dlatego w jej książkach tak wiele jest patriotyzmu, dawnych obyczajów i prawdziwej historii ziemi ojczystej.
Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa złożona ze studentów Akademii Muzycznych w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu wraz ze śpiewakami z wydziałów wokalnych trzech uczelni zaprezentuje wersję koncertową opery Montezuma Carla Heinricha Grauna. Libretto opery o władcy Azteków stworzył król Prus Fryderyk II Wielki. Zespół wystąpi pod batutą Jarosława Thiela z poznańskiej uczelni muzycznej.
FELIETON. Za kilka miesięcy znikną państwowe studia filmowe. Taką decyzję tuż przed sylwestrem ogłosił minister Gliński. W ich miejsce powstanie wielka wytwórnia – stwierdził – gotowa do walki o hollywoodzkie blockbustery, bawiące dotąd na Węgrzech i w Czechach. Zamiast euforii zapanowała złość i przygnębienie. Krytyka rozlała się po mediach. Niektórzy wieszczą powstanie Mosfilmu. Czy słusznie? Pisze Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Już wiele lat temu Przemysław Ciszewski wymarzył sobie, żeby stworzyć izbę ludową. Niedawno jego wizje przybrały realne kształty.