Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
To tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza). Pionowy neon o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytm oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic.
– Dalajlama mówi, że człowiek jest dobry, a przecież widzę i wiem, że tak nie jest. Pocieszeniem jest dla mnie forma. To, jak wiersze są zrobione, co sztuka może zrobić dla mnie – i z czytelnikami – mówi IZABELA KAWCZYŃSKA, pochodząca z Łodzi poetka i pisarka urodzona w 1980 roku.
Łódź zyska nową przestrzeń kulturalną – jesienią w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego powstanie scena teatralna. Dyrektorem artystycznym teatru Monopolis będzie Kamil Maćkowiak, znany łódzki aktor, który po tym, jak zostawił Teatr im. Jaracza, założył własną fundację i gra autorskie spektakle na deskach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz w zespole warszawskiego Teatru Polonia.
Tydzień temu w galerii przy ul. Sieradzkiej 8 zakończyła się wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych ODA . Spośród zaprezentowanych prac uwagę wielu osób zwracały niedużych rozmiarów obrazy olejne przedstawiające owoce.
Wśród lasów na południe od Sulejowa skrywa się niewielka wieś o nazwie Taraska. Na jej skraju istnieje ciekawe miejsce, galeria połączona ze skansenem, a nazwana Zagrodą Wyobraźni „Nad Czarną i Pilicą”, gdyż te dwie rzeki przepływają i łączą się w pobliżu.
Tworzą Frakcję – grupę niezależnych artystek. Nie mają jednego programu, każda zajmuje się czym innym, ale łączy je chęć działania w przestrzeni miasta wbrew stereotypom, że kobiety nie potrafią ze sobą współpracować.
W koncercie „Miłość nie wszystko wybaczy” wystąpili Kameralny Chór Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, soliści z MDK w Aleksandrowie Łódzkim oraz Studia Piosenki ŁDK. Młodzi wokaliści zaśpiewali utwory o miłości - przedwojenne szlagiery, przeboje estradowe i filmowe. Wykonawcy kształtują talent po kierunkiem Renaty Banackiej-Walczak (prowadzi zajęcia wokalne, warsztaty z emisji głosu).
– Od początku wierzyłam, że ten festiwal da nowe życie Powszechnemu – wtedy teatrowi z „gębą” i kategorią „C”, z którego kilka lat wcześniej zespół wyrzucił dyrektora Romana Kłosowskiego – mówi EWA PILAWSKA, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych i dyrektor Teatru Powszechnego.
Wydział Kultury UMŁ ogłasza konkurs ofert skierowany do organizacji pozarządowych, których zadaniem będzie przeprowadzenie pilotażowego programu rezydencji artystycznych w Łodzi.
Zbigniew Żmudzki został postanowieniem sądu kuratorem Fundacji Filmowej Se-ma-for. Żmudzki ma doprowadzić do powołania zarządu fundacji lub w razie potrzeby do jej zlikwidowania, ma również reprezentować fundację m.in. w postępowaniu komorniczym.