Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / kwiecień 2019. Ten numer pisma jest szczególny. Oto dlaczego. 1. Pełno(s)prawni w sztuce. Podejmujemy ten temat spontanicznie i nie bez obaw. Jak pisać o sztuce i niepełnosprawności – to pytanie nie tylko o perspektywę: czym jest niepełnosprawność wprowadzona w przestrzeń sztuki „pełnosprawnych”? Pisze Łukasz Kaczyński.
ESEJ. Przeglądając prasę codzienną raz po raz natykam się na informacje, że cala Polska czyta Mroza albo że cała Polska czyta Grocholę. Wiem już wtedy, że to cała Polska ma rację, a nie ja. Zastanawia mnie tylko to, czego nie czyta cała Polska. Pierwsze z brzegu parametry to: Miron Białoszewski i Witold Wirpsza. Pisze Krzysztof Siwczyk*.
RECENZJA. Teatr Wielki w Łodzi wzbogacił swój repertuar o piękną, rzadko wykonywaną operę „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa. Jeden dobry pomysł na inscenizację to za mało. Marek Weiss nie zdołał uniknąć tego, co jest cechą opery Saint-Saënsa: statyczności dzieła.
W plebiscycie „Kalejdoskopu” Armatka Kultury 2018 zwyciężył 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Statuetkę odebrał jego dyrektor Przemek Glajzner.
Magdalenę Pejgę szkło fascynowało od zawsze. Hipnotyzowały ją jego barwy i wywoływane odblaski światła...
Wacław Bogdan Dobrowolski, syn malarza Wacława Dobrowolskiego (1890-1969), o którym pisaliśmy w „Kalejdoskopie” 6/2016, prosi o kontakt osoby posiadające prace ojca w związku z planowaną wystawą indywidualną jego twórczości.
„Gdziekolwiek jesteś dziś, Twoja iskra się we mnie tli. Za to co mam w sobie, dziękuję Tobie...” - napisała na Facebooku Anita Lipnicka na wieść o śmierci Krzysztofa Nowikowa, kompozytora muzyki teatralnej, którego spektakle od kilkunastu lat zdobywały nagrody w kraju i za granicą. We wzruszającym wpisie wokalistka także odniosła się do wspólnego początku ich muzycznych karier…
Dwa razy dłużej niż planowano trwała dyskusja poświęcona publiczności podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Można rzec, że każdy z gości obsadzony został według roli, jaką spełnia w polskim życiu teatralnym. I taką też rolę każdy spełnił – został reprezentantem tego, co „jego”. Jakby prowadzącej rozmowę nie udało się ustalić celu wymiany myśli.
Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit podpisał czteroletnią umowę (na okres 2019-2022) z Łódzkim Centrum Wydarzeń. Festiwal odbędzie się w Łodzi już po raz jedenasty w dniach 24-27 października.  Dotychczas ogłoszono występy Nitzer Ebb oraz DAF. Grono laureatów nagrody Człowiek ze Złotym Uchem powiększy się o dwóch znamienitych artystów – Micka Harveya i Stanisława Soykę.
Naprzeciwko pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej otwarto PURO Hotel Łódź (szósty pod tym szyldem i pierwszy w Łodzi). Designerskie wnętrza i dzieła sztuki na ścianach to już klasyka w nowych hotelach, ale tutaj inwestorzy poszli krok dalej – stworzyli kameralne kino, które będzie dostępne nie tylko dla gości.