Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wynalazek kinematografu sprzed blisko 130 lat miał zagrozić książce, upowszechnienie się telewizji po drugiej wojnie światowej uznano za zapowiedź upadku kina. Po pierwszych pokazach 3D w latach 50. XX wieku przewidywano, że rychło wszystkie filmy będą powstawać w tej technologii. Pojawienie się wideo w latach 80. miało doprowadzić do upadku kin. Wreszcie dekadę później nadeszły czasy Internetu i komputerów osobistych – ostatni technologiczny przełom.
Publikujemy pełną wersję wywiadu z Piotrem Koftą, przeprowadzonego z okazji festiwalu OFF Północna.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się zaprezentowana w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim wystawa artysty fotografika Macieja Kłosia.
Przyszłość centrum biurowo-kulturalnego na akwarelach zamiast na komputerowych wizualizacjach? Na coś takiego zdecydowała się firma Virako, która w dawnych zabudowaniach Monopolu Wódczanego tworzy właśnie Monopolis. Nietypowe wizualizacje wykonał warszawski architekt i akwarelista Michał Suffczyński. Można je oglądać w holu biblioteki Akademii Sztuk Pięknych.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk po raz czwarty odbędzie się w Łodzi w dniach 12-19 lipca. Organizatorzy ujawnili tytuły niektórych filmów, ale jeszcze nie wiemy, gdzie odbywać się będą projekcje.
Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie łódzkim. Oddany został do użytku w grudniu 2013 roku, a uroczystość otwarcia zaszczycił swą obecnością znakomity aktor Cezary Pazura, który właśnie stąd pochodzi. Od 2016 roku dyrektorem placówki jest Monika Saktura.
Obrazy Józefa Panfila są prezentowane na największych wystawach w Polsce oraz reprodukowane w luksusowych wydawnictwach albumowych.
Po Kazimierzu Dolnym, Grudziądzu i Warszawie obrazy powstałe podczas pleneru na terenie gminy Ręczno zaprezentowane zostały w Piotrkowie Trybunalskim.
Zespół Trio Incendio z Czech został zwycięzcą XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w niedzielę 7 kwietnia. Łódzka Akademia Muzyczna jest głównym organizatorem tego najstarszego w Polsce konkursu muzyki kameralnej. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 58 lat. Tegoroczni laureaci pierwszej nagrody otrzymali 24 tysiące złotych.
Publiczność 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zdecydowała. Głosami oddawanymi tradycyjnie (karty plebiscytowe) i przez internet przyznała tytuły: Najlepszego Spektaklu, Najlepszej Aktorki, Najlepszego Aktora.