Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zespół Trio Incendio z Czech został zwycięzcą XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w niedzielę 7 kwietnia. Łódzka Akademia Muzyczna jest głównym organizatorem tego najstarszego w Polsce konkursu muzyki kameralnej. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 58 lat. Tegoroczni laureaci pierwszej nagrody otrzymali 24 tysiące złotych.
Publiczność 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zdecydowała. Głosami oddawanymi tradycyjnie (karty plebiscytowe) i przez internet przyznała tytuły: Najlepszego Spektaklu, Najlepszej Aktorki, Najlepszego Aktora. 
W Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim do 5 maja br. można oglądać niewielką wystawę czasową zatytułowaną „Refleksyjnie...”, która prezentuje postacie Chrystusa Frasobliwego ze zbiorów własnych placówki. Ozdobą ekspozycji jest ciekawa drewniana figura z 1863 roku!
AGNIESZKA SKRZYPCZAK, aktorka Teatru im. Jaracza, otrzymała w marcu (za wysoką jakość wnoszoną do sztuki teatralnej przez młodych twórców) Nagrodę im. Leona Schillera przyznawaną przez Związek Artystów Scen Polskich. Wcześniej jej laureatami byli m.in.: Kazimierz Dejmek, Jerzy Radziwiłłowicz, Krzysztof Globisz, Joanna Szczepkowska.
Powoli dobiega końca remont budynku Łódzkiego Domu Kultury, którego koszt wynosi około 13 mln złotych. Łodzianie oraz odwiedzający instytucję mogą już podziwiać efekty prac. Z uwagi na szeroki zakres remontu na zakończenie inwestycji musimy jeszcze chwilę poczekać.
- Żeby z dnia na dzień zostać góralem trzeba być papieżem – stwierdził Mariusz Koperski, którego zakopiańskie powieści kryminalne szybko zdobywają coraz szersze grono czytelników.
Można dać im kolorowanki i polecić nie wychodzić kredką poza linie. Albo zachęcić do wypowiedzi z głębi duszy – a wtedy okazuje się, że ci, którym duże trudności sprawia mówienie i pisanie, mogą być niezłymi artystami, których prace kupują poważne muzea.
W Łodzi trwają zdjęcia do 13-odcinkowego serialu historycznego TVP „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa. Fabuła opowiadająca historię oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK, zainspirowana została prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.
WYWIAD. W „Idiotach” w Teatrze im. Jaracza symulowana niepełnosprawność staje się dla postaci narzędziem budowania alternatywnego świata czystych i prostych relacji. Publiczność konfrontowana jest z aktorami, którzy grają postaci, które „grają” (na scenie i podczas ulicznych performansów) niepełnosprawnych, a także z niepełnosprawnym aktorem amatorem. Aby porozmawiać o tym, spotykam się z reżyserem spektaklu MARCINEM WIERZCHOWSKIM, gdy kończy swoje czwartkowe zajęcia w Szkole Filmowej. Czyli po godzinie 22.
Prace prezentowane na wystawie łączy dotknięcie zagadnienia sacrum-profanum. Nie wszyscy uczestniczący w niej artyści są Łemkami, ale wszyscy mówią o duchowości – jej potrzebie, poszukiwaniu – czy też jej braku, upadku.