Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W dniu 8 lipca 2022 roku zmarła śp. Pani Profesor Kazimiera Frymark-Błaszczyk. Osoba niezwykła, obdarowana przez Boga wieloma talentami. Spoczęła na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Józefa przy Ogrodowej 39, po lewej stronie głównej alei.
Sławna lipa, pod którą młody Reymont tworzył swoje pierwsze utwory, rośnie w Prażkach. Natomiast w Rogowie pisarz przeżył tragiczną miłość do żony urzędnika kolejowego. Śladami twórców i tropem fabuły można poruszać się po elektronicznej mapie, którą stworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna.
Stała wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa została nominowana w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.
Klaudia Pieniak jest jedną z dwóch laureatek nagrody „Kalejdoskopu” w XXXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi. W jej cyklu czarno-białych fotografii „Mistyfikacje” urzekła nas ich dojrzałość, świadomość formy – roli kompozycji czy światła – oraz metaforyczność. Do tego artystka znalazła sposób na atrakcyjne zaprezentowanie prac: umieściła je w czarnych ramkach tworzących małe gablotki i podświetliła.
Zapraszamy do nadsyłania propozycji artykułów do trzeciego numeru czasopisma kulturalno-naukowego „Kalejdoskop Kultury”. Czekamy na nie do 31 lipca. Temat call for papers brzmi „Wspólnotowość od nowa”, chcemy bowiem zastanowić się nad ideą wspólnoty i wspólnotowości.
– To jest film nie o kazirodztwie, ale o miłości, macierzyństwie, samotności i o walce o siebie przeciw całemu światu – o swoim nowym filmie „Głupcy” mówi TOMASZ WASILEWSKI, z którym Mariola Wiktor rozmawiała podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
RECENZJA. Charakterystyczne dla artysty operowanie na płótnie wieloma technikami graficznymi i malarskimi sprawia, że przedstawienia zdają się żyć własnym życiem i ulegać nieustannym przemianom. Nakładające się na siebie warstwy linii, barw i faktur przywodzą na myśl struktury materii organicznej, tym samym pozwalając wpisać sztukę Piotra Pasiewicza w nurt abstrakcji biomorficznej. Pisze Maria Mażewska.
Już tylko do 12 lipca można się zgłosić do udziału w warsztatach reportażowych (online), organizowanych przez Festiwal Kamera Akcja w ramach projektu „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim”. Będzie to pięć spotkań z najlepszymi ekspertami, którzy wprowadzą uczestników w świat reportażu i filmu. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie własnych materiałów filmowych, w tym reporterskiej sondy.
Reprezentanci województwa łódzkiego – Kazimiera Balcerzak oraz Kapela Romana Wojciechowskiego – zostali laureatami 47. Gali Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Otrzymali najważniejsze i najdłużej przyznawane wyróżnienia w dziedzinie kultury ludowej w Polsce.
Akademia Muzyczna w Łodzi udostępnia wnętrza swojej głównej siedziby – dawnej fabrykanckiej rezydencji Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej – dla zwiedzających. Pałac może się zatem znaleźć w programie wakacyjnych wycieczek po Łodzi. To świetna okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego miasta, zwłaszcza jego industrialnej przeszłości, oraz zobaczenia na żywo perły łódzkiej architektury.