Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wiele o życiu i twórczości reżysera dowiemy się z książki Doroty Skotarczak o wymownym tytule „Stanisław Bareja. Jego czasy i filmy”. Obszar zainteresowań badawczych autorki koncentruje się wokół historii wizualnej, kultury i życia codziennego w PRL, a także środków masowego przekazu z tego okresu. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
RECENZJA. To dobry kierunek. Tak powinniśmy myśleć, tak odczuwać. Z miłości do świata – ludzi, zwierząt, roślin, krajobrazów – nie może wyniknąć nic złego. A budowanie wspólnot i empatia są koniecznością w obliczu trwającej czy nadchodzącej katastrofy – bez tego żadna jednostka nie przetrwa. Jako ludzie musimy współpracować, musimy szanować siebie nawzajem i wszelkie inne stworzenie. Razem tworzymy przecież jeden ekosystem, a bez zwierząt i roślin ludzkość nigdy by się nie rozwinęła. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódzki Fundusz Filmowy dofinansuje w 2022 roku siedem filmów - dwa animowane, dwa dokumentalne i trzy fabularne, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Zostały wybrane spośród 17 zgłoszonych projektów. Decydowały walory artystyczne, przygotowanie produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efekt regionalno-promocyjny regionu. Łączna kwota wsparcia produkcji to blisko 1,2 mln zł netto. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
RECENZJA. Realizm można interpretować wciąż na nowo i mówić jego językiem o skomplikowanych zjawiskach równie sugestywnie, jak przy pomocy abstrakcji, dlatego malarstwo Jerzego Krawczyka może być inspiracją dla poszukiwań współczesnych twórców sztuki przedstawiającej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Trwa nabór do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” łódzkiej Fabryki Sztuk twórców dla indywidualnych i grup teatralnych z regionu łódzkiego. Można zyskać 15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i premierę na profesjonalnej scenie. Na początek wystarczy prezentacja zespołu, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lipca.
Jak brzmi dom i czy dźwięki, które słyszymy codziennie przy okazji gotowania, mycia zębów lub otwierania drzwi, mogą zachęcić do muzycznej zabawy i pomogą w wyrażeniu trudnych emocji?
Czytania nigdy za wiele, bo jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszego narzędzia i metody przekazywania wiedzy i wychowywania świadomych, właściwie dekodujących rzeczywistość obywateli.
NOWY NUMER. Zaczytanie to stan ducha, otwartość i ciągłe zaciekawienie. Przenikająca umysł przyjemność, niecierpliwe wyczekiwanie chwili, kiedy znów będzie można oddać się innym światom, myślom, emocjom. To stan podszyty wciąż obecnym poczuciem niespełnienia, bo przecież nigdy nie uda nam się połknąć tego oceanu. A jednak raz za razem coś zmusza, by zaczerpnąć kolejny haust. Zew czytania wzmaga się w nas niezależnie od tego, jak trudnym partnerem bywa książka. Nie chodzi tylko o to, że nie wymyślono lepszego sposobu przekazywania informacji i zdobywania wiedzy. Ludzie wciąż będą czytali książki, bo bez tego część z nich nie wyobraża sobie dobrego życia.
Nakładem Czytelnika ukazała się książka „Czesław Czapliński, Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.
Annie Ciszowskiej, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, 31 maja 2022 r. kończy się kontrakt. Umowa nie zostanie przedłużona.