Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWY NUMER. Trudno nam pogodzić się z docierającymi z Ukrainy wstrząsającymi obrazami bestialstwa agresorów i niezawinionego cierpienia ich ofiar. Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia wróciły. W chwilach zamętu, bezradności, upadku tego, co wydawało się nienaruszalne, i niepewności, co dalej, szukamy ostoi, oparcia w dobru, które ocalało. Dla wielu pokoleń, w różnych momentach dziejowych, matecznikiem wartości duchowych, moralnych, estetycznych, wzorem prostoty, szczerości i piękna życia była idealizowana prowincja.
Wiele środowisk ludzi kultury nie może się pogodzić z faktem odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosława Suchana, który od 2006 roku znakomicie prowadził tę placówkę i na powrót włączył ją w międzynarodowy obieg.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Biernacki - artysta i krytyk z Łowicza - został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zastąpił Jarosława Suchana, który był dyrektorem muzeum od 2006 roku.
Koncerty, premierowe spektakle, artystyczne rezydencje wypełnią dwuletni projekt ACT IN_OUT. Fabryka Sztuki w Łodzi rozpoczyna współpracę z partnerami z Norwegii i Islandii. Tamtejsza publiczność pozna polskich twórców, zaś w Łodzi zaprezentują się zespoły muzyczne i teatralne oraz rezydenci z Islandii i Norwegii. Rezultat pierwszej z rezydencji – wideo „Stock for Future: Emotions” Stefana Kornackiego zobaczyć będzie można na stronie internetowej projektu już 2 maja.
Do udziału w konkursach: fotograficznym, literackim i słowno-muzycznym z okazji 200-lecia wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w pierwszym tomie „Poezyj” zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Prace w konkursach można składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie biblioteki od 2 maja do 30 września 2022 r.
W piątek 6 V Salę Koncertową Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a wypełnią porywające dźwięki meksykańskiego kwintetu M5 The Mexican Brass.
RECENZJA. Może chodzić m.in. o ograniczenia mentalne, o zamykanie się w bańkach informacyjnych, o tkwienie w szafie własnego ja, gdzie coś, co ja myślę, co czuję i jak postrzegam, jest jedyną możliwą prawdą. O obrazach Mileny Romanowskiej pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wystawa nie jest duża, ale tyle wystarczy, by zrozumieć zachwyt młodopolskich artystów nad kulturą huculską. Wobec ludowego kunsztu twórców z tego terenu, podobnie jak w przypadku malarzy z Pokucia czy autorów haftów na koszulach z Podola, rzeczywiście trudno zachować obojętność. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Kilkaset wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i sportowych czeka na uczestników Łódzkich Senioraliów w dniach 21 V – 3 VI. Gwiazdami tegorocznej edycji będą Stanisława Celińska i Skaldowie.
Zespół artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, zaniepokojony sytuacją panującą w teatrze, wystosował list otwarty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej zamieszczamy jego treść.