Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Co mnie łączy z Ulą z „Kości, które nosisz w kieszeni”? W wielu miejscach pokrywają się nasze historie, ale też sposób odczuwania świata, myślenia czy stosunki rodzinne. Z drugiej strony te styki się rozmywają. W porównaniu do Uli pochodzę z rodziny uprzywilejowanej, nie miałem takiego hardcorowego dorastania – mówi Łukasz Barys, pochodzący z Pabianic laureat Paszportu „Polityki”.
Nie jestem łodzianinem z dziada pradziada, ale czuję, że to jest w stu procentach moje miasto. Mogę się nazwać łodziofilem czy nawet lodzermenschem – mówi Tomasz Gołębiewski, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, lider Grohman Orchestra i twórca festiwali koncertowych w łódzkich fabrykach, który obchodzi w tym sezonie trzydziestolecie działalności artystycznej.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego bezpłatnie oferuje uchodźcom ukraińskim: zapis do biblioteki, kserowanie i skanowanie dokumentów, korzystanie z internetu, pomoc przy wypełnianiu dokumentów/formularzy, literaturę w języku ukraińskim.
Biblioteka Miejska działa na rzecz Ukraińców przybywających do Łodzi. W filiach BMwŁ dostępna jest przestrzeń do spędzania czasu. Cała oferta jest bezpłatna, wystarczy się zapisać. Karty zapisu biblioteka ma również w języku ukraińskim.
W Muzeum Miasta Łodzi można zrobić sobie zdjęcie na kultowym fotelu RM58 zaprojektowanym przez Romana Modzelewskiego. Od 28 marca fotel ten będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi. Tego dnia także odbędzie się Quiz z wiedzy o artyście, jego epoce oraz mieście, w którym tworzył. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń w ramach Roku Romana Modzelewskiego.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi bierze udział w kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek". Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Instytut Książki. Kampania przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. 
Karnawał, kar nawał, nawał kar – to, co było zabawą, zyskuje nagle znamiona plagi. Granice sacrum i profanum ulegają zamazaniu – wielką zabawę od wielkiej rozróby dzieli jedno hasło nieopatrznie rzucone w tłum. Najnowszy spektakl projektu „Nowy i Młodzi” w Teatrze Nowym zyskał niespodziewany (choć wyśniony w koszmarach) wymiar jeszcze przed prapremierą.
Początek II wojny światowej. Łódź. Młoda nauczycielka Laura z miłości do męża pochodzenia żydowskiego podejmuje drastyczną decyzję i dobrowolnie zamieszkuje z jego rodziną w łódzkim getcie. Książka Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta" ukaże się 16 III.
RECENZJA. Całą gamę efektów kształcenia na wszystkich kierunkach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi można oglądać na dużej wystawie najlepszych dyplomów magisterskich i licencjackich zrealizowanych na uczelni w 2021 roku. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Pełnometrażowy film animowany „Nawet myszy idą do nieba” zdobył Czeskiego Lwa - nagrodę Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W tej czesko-francusko-polsko-słowackiej koprodukcji za realizację blisko połowy małych lalkowych aktorów myszy, kretów, chomików i ryjówki odpowiadali twórcy z Łodzi.