Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza grupy zorganizowane do skorzystania podczas ferii zimowych ze swojej oferty. Wśród propozycji są gry na smartfony oraz spotkania literackie.
Pojawił się poświęcony Łodzi album fotograficzny "Wrażliwość miasta". Autorami są Bogdan Jankowski, łódzki socjolog piszący o Łodzi, oraz Beata Gambrych-Naze.
Od 15 II w Alei Dobrego Smaku na terenie Manufaktury na fanów fotografii czekać będzie wystawa prac łódzkiego artysty Tomasza Szafnickiego. Według intencji autora zbiór prac zatytułowany „Okna” ma zabrać odbiorców w sentymentalną podróż w głąb człowieka.
O książce poetyckiej kutnowskiego poety Arkadiusza Aulicha zatytułowanej "Skądinąd" pisze Kinga Młynarska. Tomik ukazał się pod koniec roku nakładem wydawnictwa Kwadratura.
WYWIAD. O projekcie „WSPÖŁGŁØSY. Chööör i Kwintet Marcela Balińskiego”, zrealizowanym wspólnie przez chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i doświadczonych muzyków improwizatorów: Rafała Różalskiego, Bartosza Szablowskiego, Bartosza Skibińskiego, Marcina Zabrockiego i Jakuba Gutkowskiego mówi Marcel Baliński.
Esej filmowy irańskiego reżysera Mohammadrezy Farzada „Subtotals” zrealizowany w Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi zostanie pokazany 13 lutego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2022 w ramach prestiżowej, interdyscyplinarnej sekcji Forum Expanded.
Dwanaście spotkań w Pracowni 413 zaplanowano na okres tegorocznych ferii zimowych. Każdy będzie mógł rzucić sobie wyzwanie przekroczenia własnych ograniczeń w dziedzinie rysunku artystycznego i malarstwa sztalugowego. Osoby początkujące będą miały okazję poznać podstawy warsztatowe obu technik.
Teatr Pinokio zaprasza 12 II na premierę reżyserowanego przez Bartosza Kurowskiego spektaklu "Mój cień jest różowy", opartego na picturebooku Scotta Stuarta pod tym samym tytułem. To poruszająca, choć nieoczywista historia o odwadze do bycia sobą, a także o współodpowiedzialności, wspólnocie i współbyciu, które potrafią pokolorować największe lęki.
EtnoGaleria to nowa przestrzeń ekspozycyjna Łódzkiego Domu Kultury, w której prezentowane są najciekawsze zjawiska współczesnej twórczości ludowej województwa łódzkiego. W lutym i marcu można tu oglądać wystawę rzeźbiarską „Patroni naszych imion”.
Mroczna i brudna historia przesiąknięta tym, co w człowieku najniebezpieczniejsze – poczuciem bezkarności. Kryminał, w którym psychika i moralność czytelnika zostają wystawione na nie lada próbę. „Nikt” Macieja Kaźmierczaka to kolejna powieść łódzkiego pisarza, której fabuła toczy się właśnie w Łodzi.