Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Nowoczesne wystawy sztuki są takie dzięki nowatorskiemu myśleniu ludzi żyjących dawno temu. Jak uniwersalne były pomysły przedstawicieli awangardy, widać najlepiej, gdy uświadomimy sobie, że od stu lat w wystawiennictwie nie wymyślono nic lepszego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódzki Dom Kultury zakończył realizację projektu z zakresu edukacji architektonicznej, skierowanego do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Projekt zatytułowano "Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych".
Teatr Improwizacji Ferment zaprasza na cykl warsztatów z improwizacji teatralnej w trzech różnych grupach. Zajęcia pomagają m.in. w zwiększeniu samoświadomości i pewność siebie, porzuceniu strachu przed wystąpieniami publicznymi, byciu otwartym na ludzi i słuchaniu drugiego człowieka, wykształceniu nawyku realizowania zamiast tylko planowania.
Na portalu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 28 XII podano informację o śmierci profesora tej uczelni Krzysztofa Wieczorka, tworzącego w zakresie grafiki warsztatowej i malarstwa.
NOWY NUMER "KK". W internecie ukazał się drugi numer "Kalejdoskopu Kultury". Jak pisze redaktor naczelny Łukasz Kaczyński: Pamiętając o postawionych wcześniej i przez innych cennych diagnozach sytuacji szkolnictwa wyższego, widzimy potrzebę kontynuowania wielokierunkowej, zaangażowanej (meta)refleksji, głośnego upominania się, a nawet wołania o wolną wszechnicę rozumianą szeroko, jako alternatywną, w miarę możliwości ahierarchiczną platformę dialogu i transmisji wiedzy.
Muzeum Kinematografii do 2021 roku nie posiadało muzealnego katalogu zbiorów online. Dotychczasowe efekty prac związane z digitalizacją były udostępniane na stronie internetowej www.cyfrowe.kinomuzeum.pl. Dofinansowanie MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021 umożliwiło implementację systemu do udostępniania zasobów cyfrowych online oraz podniesienie standardów systemu baz. W ramach projektu poddano konserwacji i zgromadzono wiedzę na temat 121 eksponatów z muzeum.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową - zajęcia "dla pożeraczy spektakli, książek, filmów, seriali i gier fabularnych". Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych, a potem pisać teksty na ich temat, które trafią na stronę internetową AOIA. Będą też warsztaty z twórczego pisania.
Na dzisiejszej (22 XII) sesji Rady Miejskiej w Łodzi radni podjęli uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego - łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie.
RECENZJA. Taka, na którą panie proszą panów. A właściwie jedna pani zaprasza dwóch panów – swojego byłego męża z jego aktualną żoną i… poznanego niedawno na portalu randkowym chłopaka. Taka planeta, a właściwie kometa singli – wlatująca niespodziewanie na orbitę dostatniego, spełnionego życia pewnego filmowego aktora. Pisze Piotr Grobliński.
„Trzeba dojrzeć, aby dojrzeć” to tytuł nowej instalacji artystycznej, którą można oglądać przy dworcu Łódź Fabryczna w Łodzi. Została ona zamontowana do budynku czerpni powietrza przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z al. Rodziny Poznańskich.