Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się powieść "Pocztówka z Arles" tomaszowianina Włodzimierza Malczewskiego.
W Łodzi przy ul. Srebrzyńskiej 21 i 75 pojawiły się murale z Katarzyną Kobro. Są też wlepki poświęcone artystce - na rogu Więckowskiego i Gdańskiej oraz w OFF Piotrkowska. Ta spontaniczna akcja grupy artystycznej 3Fala jest związana z przypadającą 26 stycznia 2022 r. rocznicą urodzin artystki, związanej z miastem, któremu tak bliska jest idea street artu.
24-letni Łukasz Barys, pochodzący z Pabianic poeta i pisarz, otrzymał Paszport "Polityki" 2021 w kategorii literatura – za poświęconą rodzinnemu miastu debiutancką powieść "Kości, które nosisz w kieszeni" (Wydawnictwo Cyranka). Łukasz Barys jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim i studentem prawa tej uczelni. W jego powieści przenikają się światy żywych i umarłych, a każdy rozdział jest osobną opowieścią.
Dla jednych - ulubiona pora roku, dla drugich - najbardziej znienawidzona. Zdania na temat zimy są podzielone. Wojewódzka Biblioteka Publiczna proponuje dwie tematyczne wystawy dostępne online.
WYWIAD. – Nie jest dla mnie najważniejsze proponowanie czegoś nowego, raczej podążam za tradycją wykonawczą. Dążę do pełnego zrozumienia muzyki i całkowitego oddania się tekstowi. Dopiero na tym buduję własną interpretację – mówi Michał Balas, urodzony w 2001 r. w Krakowie student akademii muzycznych w Łodzi i Bazylei. 
2021 rok był niezwykle udany dla Marcina Stańczyka, kompozytora, prawnika i profesora Akademii Muzycznej w Łodzi, artysty pochodzącego z Łęczycy, który od lat jest związany z Łodzią.
Do Zduńskiej Woli trafiła spuścizna po pisarzu Januszu Teodorze Dybowskim. Materiały pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zbiór dokumentów 7 stycznia 2022 r. przekazało na rzecz organizacji Muzeum Teatralne Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Literat zmarł cztery i pół dekady temu i był członkiem TPZW.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podpisali 30 XII 2021 roku umowę o dalszym współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej.
Przezroczysty bąbel to według kuratorów znak Łodzi, która nie powstała, znak odwagi marzenia o futurystycznych kształtach. Może to również mydlana bańka – symbol nierealistycznego myślenia o mieście. Tym mieście. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
PODSUMOWANIE. Kolejne fale pandemii nie zdołały zatopić łódzkiej kultury. W dziedzinie sztuk wizualnych w ciągu całego 2021 roku działo się dużo – organizatorom wydarzeń pomogło doświadczenie nabyte w roku poprzednim i nowe strategie działania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.