Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Czytania nigdy za wiele, bo jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszego narzędzia i metody przekazywania wiedzy i wychowywania świadomych, właściwie dekodujących rzeczywistość obywateli.
NOWY NUMER. Zaczytanie to stan ducha, otwartość i ciągłe zaciekawienie. Przenikająca umysł przyjemność, niecierpliwe wyczekiwanie chwili, kiedy znów będzie można oddać się innym światom, myślom, emocjom. To stan podszyty wciąż obecnym poczuciem niespełnienia, bo przecież nigdy nie uda nam się połknąć tego oceanu. A jednak raz za razem coś zmusza, by zaczerpnąć kolejny haust. Zew czytania wzmaga się w nas niezależnie od tego, jak trudnym partnerem bywa książka. Nie chodzi tylko o to, że nie wymyślono lepszego sposobu przekazywania informacji i zdobywania wiedzy. Ludzie wciąż będą czytali książki, bo bez tego część z nich nie wyobraża sobie dobrego życia.
Nakładem Czytelnika ukazała się książka „Czesław Czapliński, Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.
Annie Ciszowskiej, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, 31 maja 2022 r. kończy się kontrakt. Umowa nie zostanie przedłużona.
W maju 2022 r. na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa odtworzono monumentalną ceglaną kompozycję autorstwa Antoniego Starczewskiego, przygotowaną oryginalnie dla przestrzeni wystawienniczych Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Zrobiono to z zachowaniem rytmów stworzonych przez autora.
Podczas tegorocznej edycji Studenckiej Wiosny Teatralnej w Lublinie (18–21 maja) spektakl dyplomowy studentów Katedry Musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi zdobył dwie nagrody.
Teatr Pinokio zaprasza 28 V na premierę spektaklu według książki Astrid Lindgren.
RECENZJA. Organizatorzy Łódź Design Festival już dość dawno temu odeszli od prezentowania pięknych przedmiotów na rzecz promowania twórczości, która próbuje rozwiązywać problemy, jakimi projektanci obiektów użytkowych zwykle się nie zajmują. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Za najlepszy spektakl XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych uznano "Odlot" - sztukę Zenona Fajfera w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie).
Zakończył się 40. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, organizowany przez Szkołę Filmową w Łodzi. Grand Prix zdobył łódzki spektakl dyplomowy "Mary Page Marlowe" w reżyserii Adama Orzechowskiego.