Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
18 sierpnia 2022 r. w wieku 68 lat zmarł Jacek Lewkowski, przez ponad dwadzieścia lat związany z Łódzkim Domem Kultury – najpierw jako kierownik, a następnie zastępca dyrektora naczelnego.
W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczynają się prace nad kolejną wystawą. „Materia Kina” pozwoli zwiedzającym uczestniczyć w przygodzie, jaką jest film, w interaktywnej „grze w film”: od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie, po postprodukcję i dystrybucję. To druga ścieżka edukacyjna w NCKF po „Kinie Polonia”, która powstaje od grudnia 2021 roku i będzie opowiadać o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.
RECENZJA. Młodzi designerzy często wyrażają w swoich projektach wrażliwość społeczną – empatię wobec osób niepełnosprawnych, chorych, skrzywdzonych. Wykorzystując swoje umiejętności, próbują im ulżyć. Albo wspomóc pozytywne doznania ludzi zdrowych. Tak postrzegają współczesną rolę projektowania użytkowego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego – trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi.
RECENZJA. „Hipnagogi” Zbigniewa Olszyny to przedstawienia z pogranicza jawy i snu, gdzie fantasmagoryczne przestrzenie wypełnione są formami, które wymykają się jednoznacznemu określeniu. W surrealistycznych kompozycjach artysta bada kontrasty, wzajemne ścieranie się materii i natury poszczególnych elementów obrazu. Pisze Maria Mażewska.
Muzeum Sztuki otrzyma milion złotych dofinansowania zadania „Rozwój Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi – edycja XI” w ramach programu „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, od 2016 r. tworzy kolekcję komiksów. Obecnie Biblioteka ma ponad 4800 tytułów.
Jeden z najładniejszych, ale również jeden z najbardziej zaniedbanych łódzkich zabytków - secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 - odzyskuje świetność. W odnowionych wnętrzach  powstanie biblioteka, której wiodącym tematem będzie historia Łodzi i jej mieszkańców.
Po poprzednich sukcesach "Fortepiany Wolności" wracają pod retkińską tężnię solankową przy ul. Hufcowej 20. 7 VIII o godz. 19 wystąpi Marcel Baliński - pianista, kompozytor i animator kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zespół artystyczny Teatru im. Jaracza w Łodzi protestuje przeciw powołaniu na stanowisko dyrektora instytucji Michała Chorosińskiego. Do mediów rozesłano list adresowany do Urzędu Marszałkowskiego, który prezentujemy poniżej.