Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
A gdyby tak tomiki poetyckie stały się ogólnodostępne? – Bardzo ładna idea, ale nie sądzę, że zapanowałby boom na poezję. Jednak trzeba mieć świadomość, że przez brak dostępności poezja współczesna traci czytelnika – mówi ANNA MOCHALSKA, młoda poetka z Bydgoszczy (rocznik 1992), której tom „Same głosy” opublikowało Wydawnictwo Kwadratura ŁDK.
Premiera trójjęzycznego wydania zbioru wierszy Janusza Różewicza była głównym punktem dwudniowych obchodów setnej rocznicy urodzin poety. W holu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku otwarto też wystawę rękopisów i unikatowych zdjęć, była projekcja filmu Nasz starszy brat, debata o patriotyzmie i czytanie wierszy zabitego przez Niemców poety.
W tym roku przypada dziesiąta rocznica śmierci prof. Jerzego Poradeckiego, badacza literatury, eseisty, wydawcy, znaczącej postaci w łódzkim środowisku literackim i akademickim.
I co ja robię tu, i co Ty tutaj robisz, droga Czytelniczko i drogi Czytelniku? Spróbuję odpowiedzieć najprawdziwiej, a zarazem kompleksowo, choć z pewną dozą ryzyka: jesteśmy tu, bo nam się tu podoba – pisze Elżbieta Grzesiak, której felietony z wierszem do niedawna pojawiły się tylko na e-kalejdoskopie, a teraz  można je znaleźć także w miesięczniku.
Wydana została książka „Biblioteka publiczna w przestrzeni społecznej. Księga jubileuszowa z okazji 100-lecia działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi”, pod  red. J. Ladoruckiego.
Nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza książka o Łodzi otrzymała publikacja Janusza Zagrodzkiego „Artyści niepokorni – sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi”. W kategorii Najlepsza książka o ziemi łódzkiej wygrała „Monografia Piotrkowa Trybunalskiego” Michała Rawity-Witanowskiego. Najlepszym wydawnictwem albumowym o ziemi łódzkiej został album „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców”.
„Jedni idą przed południem do gospody wypić sobie trzy, cztery kufle piwa, ja zaś przychodzę tutaj popatrzeć na obraz Tintoretta” – mówi Reger, 82-letni wdowiec przesiadujący w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum przed „Siwobrodym mężczyzną”.
W specjalnym "spacerowym" wywiadzie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), Grzegorz Matuszak - socjolog, emerytowany profesor UŁ, bibliofil, kolekcjoner i znawca ekslibrisów oraz małych form współczesnej grafiki, przewodniczący komisji kultury łódzkiej Rady Miejskiej, mówi o sytuacji książki w Łodzi i tym, że każdy musi znaleźć swoje książki, które go ukształtują.
Fundacja Pasaże Pamięci ruszyła ze zbiórką funduszy na publikację listów z tomaszowskiego getta, które pisał dziewiętnastoletni Izrael Aljuche Orenbacha do swojej dziewczyny Edith Blau. 
W ramach Tygodnia Bibliotek w Aleksandrowie będzie można wziąć udział w ciekawym wydarzeniu literackim. Poetycka Gra Miejska to przypomnienie pomysłu Poetyckich Gier Ulicznych, które odbywały się w Łodzi dekadę temu.