Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EtnoGaleria to nowa przestrzeń ekspozycyjna Łódzkiego Domu Kultury, w której prezentowane są najciekawsze zjawiska współczesnej twórczości ludowej województwa łódzkiego. W lutym i marcu można tu oglądać wystawę rzeźbiarską „Patroni naszych imion”.
Jedną z uczestniczek performensu "Czułość" autorstwa Anity Święciak (Ubu Pach) była studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych - Martyna Łuszczyńska.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało 490 tysięcy euro z funduszy norweskich na realizację międzynarodowego projektu poświęconego sztuce tkaniny. Projekt pozwoli na realizację wystaw, sympozjum, rezydencji oraz przygotowanie wydawnictwa.
od 10 LUTEGO 2022

Miłosne fotosy Wellmana

"Miłosne fotosy Krzysztofa Wellmana” – nowa wystawa czasowa zostanie otwarta w Muzeum Kinematografii 10 II o godz. 17.
W Łodzi przy ul. Srebrzyńskiej 21 i 75 pojawiły się murale z Katarzyną Kobro. Są też wlepki poświęcone artystce - na rogu Więckowskiego i Gdańskiej oraz w OFF Piotrkowska. Ta spontaniczna akcja grupy artystycznej 3Fala jest związana z przypadającą 26 stycznia 2022 r. rocznicą urodzin artystki, związanej z miastem, któremu tak bliska jest idea street artu.
WYWIAD. – Między zamysłem kuratorskim a intencją autorską powinno istnieć jakieś napięcie, ruch o wektorze skierowanym w obie strony. Dobry kurator stawia dziełu własne pytania, ale też nasłuchuje, co ono samo ma mu do powiedzenia – mówi Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator, od 2006 r. do końca 2021 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi (ma być p.o.dyrektorem do czasu wyłonienia nowego szefa placówki) . Rozmawia Aleksandra Talaga-Nowacka
PODSUMOWANIE. Kolejne fale pandemii nie zdołały zatopić łódzkiej kultury. W dziedzinie sztuk wizualnych w ciągu całego 2021 roku działo się dużo – organizatorom wydarzeń pomogło doświadczenie nabyte w roku poprzednim i nowe strategie działania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Uznani łódzcy operatorzy filmowi pokazują swoje zdjęcia i jeśli ktoś nie ma na co dzień świadomości, że film to ciąg fotografii, wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki zmieni ten stan rzeczy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Nowoczesne wystawy sztuki są takie dzięki nowatorskiemu myśleniu ludzi żyjących dawno temu. Jak uniwersalne były pomysły przedstawicieli awangardy, widać najlepiej, gdy uświadomimy sobie, że od stu lat w wystawiennictwie nie wymyślono nic lepszego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Trzeba dojrzeć, aby dojrzeć” to tytuł nowej instalacji artystycznej, którą można oglądać przy dworcu Łódź Fabryczna w Łodzi. Została ona zamontowana do budynku czerpni powietrza przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z al. Rodziny Poznańskich.