Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 KWIETNIA 2021 / 16 KWIETNIA 2021

Spotkania z pisarkami dla dzieci

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i Dyskusyjne Kluby Książki działające w Łodzi i województwie łódzkim zapraszają na bezpłatne spotkania online dla dzieci z pisarkami: Joanną Olech oraz Zofią Stanecką. Spotkania tłumaczone są na Polski Język Migowy.
Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi otrzymało 450 tysięcy zł dofinansowania z programu "Teatr" , a Teatr Powszechny - 200 tysięcy.
Dzisiaj - 8 kwietnia - jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci o Zagładzie oraz Międzynarodowy Dzień Romów. Wczoraj był Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Rwandzie. To dobry moment, żeby przypomnieć ważny projekt edukacyjny Centrum Dialogu im. Marka Edelmana poświęcony Piramidzie nienawiści Gordona Allporta.
WYDANIE MOBILNE. Począwszy od numeru 04/21 "Kalejdoskop" możecie czytać również na swoich urządzeniach mobilnych i komputerach. Rozpoczęliśmy współpracę z firmą Virtualo, internetową księgarnią oferującą ebooki w formatach Epub i Mobi oraz audiobooki mp3.
Dwunastu nowych stypendystów Prezydent Miasta Łodzi otrzymało w kwietniu 2021 r. wsparcie w wysokości 10 tys. zł na realizację swoich projektów kulturalnych.
Finałowa dziesiątka spotka się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, by przed mistrzowskim jury powalczyć o statuetkę Jonaszka, pieniądze i występ w czasie festiwalu OFF-Północna.
TEMAT NUMERU. Taniec już dawno oderwał się od scen i parkietów (zarówno tych dworskich, jak i klubowych). Jednocześnie choreografia stała się narzędziem, z którego korzystać można poza tańcem. Od lat wykorzystuje się ją w rozmaitych dziedzinach: od psychoterapii po tworzenie wystaw. Pisze Joanna Glinkowska.
Nie żyje Krzysztof Krawczyk, ikona polskiej piosenki. Artysta miał 74 lata. Przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się COVID-19. Kiedy poczuł się lepiej, opuścił szpital. Jednak po dwóch dniach w domu 5 kwietnia zasłabł. Żona Ewa Krawczyk poinformowała, że przyczyną śmierci były choroby współistniejące. Pogrzeb - 10 kwietnia.
AUDYCJA.W sobotę 3 kwietnia zapraszamy na premierę już szóstej audycji z cyklu "Oko Kalejdoskopu", który realizujemy w społecznościowym Radiu Kapitał. Gościem Joanny Glinkowskiej będzie Kuba Stępień, fotograf i artysta wizualny, który w Parku Helenów zrealizował performance "Lava Grotto".
TEMAT NUMERU. Łódź jako jedno z siedmiu miast w Polsce bierze udział w ministerialnym programie Przestrzenie Sztuki. Została wybrana ze względu na swój potencjał taneczny. W grudniu 2020 r. zakończyła się pilotażowa edycja projektu, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.