Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
9 GRUDNIA 2022 - 9 GRUDNIA 2022

Rozmowy o designie

9 XII w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony postaci Romana Modzelewskiego - jednego z pierwszych polskich dizajnerów, autora kultowego fotela RM58, łodzianina. W wydarzeniu zatytułowanym „RM. Roman Modzelewski. Obecność. 2022” wezmą udział specjaliści z Londynu i Łodzi.
RECENZJA. Poprzez obrazy Rosenstein i Williamsa przemawia ziemia. Z niej rodzi się wszystko – a więc i sztuka. W tym przypadku mięsista, strukturalna, zmysłowa jak gleba. Ziemia to także historia życia, ludzkości, to pamięć dawnych wydarzeń – na równi: ważnych i nieistotnych. Ale i miejsce, w którym coś można ukryć i z którego coś można wydobyć na światło. Miejsce, w którym spoczywamy po śmierci. Wszystko to i wiele więcej jest w tych pracach. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr alternatywny przestał być sumieniem narodu, zarzewiem buntu, miejscem wykuwania nowego świata. Dziś stał się przede wszystkim lekarstwem na samotność, alternatywną rodziną, w której można spotkać przyjaciół, cieszyć się akceptacją. To miejsce na eksperyment i odrobinę szaleństwa. Atrakcyjność teatru tkwi w autentycznym spotkaniu.
15 GRUDNIA 2022 - 31 STYCZNIA 2023 / 11 STYCZNIA 2023

Skóra miasta

W czwartek 15 XII o godz. 18 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 rozpocznie się wernisaż wystawy „Skóra miasta: wielowarstwie” w ramach promocji książki Magdaleny Skrzypczak „Wielowarstwie. Donosy (z) ciała miasta”. Podczas wernisażu odbędzie się rozmowa z autorką.
9 GRUDNIA 2022

Z Konkursu Wieniawskiego

W najbliższy piątek w Filharmonii Łódzkiej wystąpi kazachska skrzypaczka Meruet Karmenova, laureatka II miejsca w zakończonym w październiku 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Spotkanie z prof. Konradem Klejsą i Jarosławem Grzechowiakiem, współautorami książki „Rozpowszechnianie filmów w Polsce Ludowej w latach 1944-1956”, wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmowę poprowadzi dr Ewa Ciszewska. Podczas spotkania będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej! Wstęp wolny.
9 GRUDNIA 2022 - 31 GRUDNIA 2022

Bio-kreacja - wystawa designu

Akademickie Centrum Designu zaprasza na wystawę "BIO-Kreacja". Otwarcie 9 XII o godz. 17. Tego samego dnia o godz. 17.30 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie z jej uczestnikami.
17 GRUDNIA 2022 / 18 GRUDNIA 2022

"Akty" - w sprawie przemocy domowej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza 18 XII o godz. 19 na spektakl "Akty" w reżyserii Aurory Lubos. W przeddzień spektaklu zaplanowano warsztaty z artystką. Wydarzenia to część projektu "Ruch kreuje przyszłość".
12 GRUDNIA 2022

Jubileusz profesora

Koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej profesora Krzysztofa Kamińskiego, fagocisty i dyrygenta. W cyklu Wieczory muzyczne wystąpią współpracownicy i sam jubilat. Utwory kameralne Manuela Martineza, Leonarda Bernsteina, Chicka Corei, Astora Piazzolli, Paquita D’Rivery i Michaiła Glinki przeplatane będą rozmową z profesorem Kamińskim, którą poprowadzi Kinga Ścieszko.
Ukazała się debiutancka płyta łódzkiego projektu Martyrmachine. Muzyka jest brudna, przesiąknięta postindustrialnym łódzkim krajobrazem, a jednocześnie wzniosła, miejscami monumentalna, brzmiąca dźwiękami uderzeń w stalowe pręty i rury.