Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. - Snobizm uczestnictwa w grupie ludzi posługujących się tym samym wysublimowanym kodem wymaga tego, o co coraz trudniej – spokoju i skupienia. Zamiast niego pojawia się emocja przyjemnościowa, kolekcjonowanie wrażeń. Słuchacze klasyfikują i oceniają doznania, a zaczynają od wyglądu i akustyki sali.Z Tomaszem Bębnem, dyrektorem naczelnym Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, rozmawia Łukasz Kaczyński
RELACJA Z DYSKUSJI. Przestrzenie dla kultury i kultura w przestrzeni publicznej – wokół tych tematów skupiliśmy artystów, animatorów, badaczy kultury, architektów, ludzi zainteresowanych miejskimi przestrzeniami podczas dyskusji „Więcej miejsca!” w Przystanku Architektura. Pokazała ona, jak wiele łódzkie środowisko ma jeszcze do zrobienia.Dyskusja połączona była z premierą "Kalejdoskopu" nr 10/19 i powiązana z jego tematem.
TEMAT NUMERU – W chwilach ostatecznych widzi się podobno cały pociąg załadowany niewiele znaczącymi artefaktami, wiele wagonów tanich doznań. Zdaje się, że ludzie unikający sztuki widzą pusty transport – mówi Tomasz Bocheński, krytyk literacki, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego – kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku. Rozmawia Piotr Grobliński.
RECENZJA. Jest strasznowato*. W wylęgarni zła i brzydoty panuje ciemność, mucha bzyczy irytująco nad tym zgniłym pomiotem, a smuga światła latarki wydobywa z mroku potwory…
12 GRUDNIA 2019 - 12 GRUDNIA 2019

Poezja nie ocala

RECENZJA. Z wierszami Kacpra Płusy, młodego łódzkiego poety, wielokrotnie wyróżnianego i nagradzanego, miałem dotąd pewien kłopot. Potrafił fascynująco budować sytuacje liryczne, zgrabne anegdoty, umiał, jak mało kto, obserwować i opisywać najrozmaitsze drobiazgi naszego świata, słyszał – i poetycko świetnie pożytkował – językowe klisze, banały, całą tę codzienną niechlujność mowy. I, jak mi się wydawało, tyle. Pisze Tomasz Cieślak.
W łódzkim wydawnictwie Kusiński ukazał się przepięknie wydany album „Popatrzcie i posmakujcie. Biblijne grafiki Tadeusza Furdyny SDB”. Ksiądz Furdyna, znany z projektowania wnętrz sakralnych i witraży, jest też znakomitym ilustratorem. W albumie znalazły się jego rysunki inspirowane wersetami Nowego Testamentu. Podczas spotkania promocyjnego ksiądz Furdyna opowie o pracy nad książką i o otwartej niedawno w Wilnie wystawie jego obrazów.
SPOTKANIE. Jak założyć wydawnictwo komiksowe i nie zwariować? Jak wejść na rynek, gdy się jest ilustratorem lub twórcą komiksów? Jakie panują na nim reguły, jak się na nim utrzymać, znaleźć dla siebie niszę? O tym Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozmawiał będzie z zaproszony gośćmi podczas szóstej odsłony cyklu dyskusji, debat, wykładów "Kalejdoskop w drodze".
14 GRUDNIA 2019

Terapia w Jaraczu

W Teatrze im. Jaracza 14 XII gościnny spektakl "Cudowna terapia" z Edytą Jungowską, Dariuszem Kordkiem i Arturem Pontkiem.
od 6 GRUDNIA 2019

Święta sztuka na święta

Galeria Ultramaryna zaprasza na tajemnicze wydarzenie pod hasłem "Święta sztuka na święta". Wernisaż wystawy z okazji zbliżających się świąt 6 XII o godz. 18.
15 GRUDNIA 2019 - 15 GRUDNIA 2019

Kiermasz świąteczny w ŁDK

Łódzki Dom Kultury zaprasza na Świąteczny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła oraz Warsztaty Tradycyjnych Ozdób Choinkowych 15 XII w godz. 10-17.