Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dom Literatury w Łodzi zaprasza na literackie podsumowanie roku 2021 w prozie i reportażu - 20 I o godz. 18.
24 STYCZNIA 2022

Jubileusz Krystyny Rorbach

Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na koncert z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej prof. Krystyny Rorbach, wybitnej śpiewaczki operowej, znanej z doskonałych interpretacji ról w dziełach Verdiego, Belliniego i Donizettiego na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi oraz innych teatrów w Polsce i na świecie.
24-letni Łukasz Barys, pochodzący z Pabianic poeta i pisarz, otrzymał Paszport "Polityki" 2021 w kategorii literatura – za poświęconą rodzinnemu miastu debiutancką powieść "Kości, które nosisz w kieszeni" (Wydawnictwo Cyranka). Łukasz Barys jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim i studentem prawa tej uczelni. W jego powieści przenikają się światy żywych i umarłych, a każdy rozdział jest osobną opowieścią.
29 STYCZNIA 2022

Piekarczyk bez prądu

Marek Piekarczyk to legenda polskiej sceny muzycznej i jeden z najważniejszych rockowych głosów. Dał ponad 2600 koncertów w Polsce i innych krajach, występował w głównej roli w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. W Łódzkim Domu Kultury da koncert i odbierze medal.
22 STYCZNIA 2022 / 23 STYCZNIA 2022

55 lat z operą

Kurtyna Teatru Wielkiego w Łodzi po raz pierwszy podniosła się 19 stycznia 1967 roku na Moniuszkowskiej „Halce”. Kolejne lata potwierdzały, jak słuszna była decyzja o budowie sceny operowej w Łodzi. Opera zaprasza na Galę Jubileuszową.
21 STYCZNIA 2022 - 15 MARCA 2022

Nabytki z czasów zarazy

Nabytki Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z ostatnich dwóch lat można oglądać na wystawie, która zostanie otwarta 21 I o godz. 13.
"Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u" to opracowanie prezentujące zagadnienia z zakresu niedocenianej estetyki czasów Polski ludowej. W tej bogato ilustrowanej książce Bartosz Stępień kompleksowo opisał ponad sześćdziesiąt realizacji. Efektem jego kilkuletniej pracy badawczej jest katalog mozaik, sgraffito, płaskorzeźb ceramicznych i metalowych oraz malowideł zrealizowanych na terenie Łodzi. Książka ukazała się w wydawnictwie Księży Młyn, a "Kalejdoskop" objął publikację patronatem. 21 I odbędzie się spotkanie z autorem.
od 28 STYCZNIA 2022

Premiera "Bóg policzył dni"

Na premierę spektaklu dyplomowego "Bóg policzył dni" zapraszają 28 I studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Dyplom został zrealizowany pod okiem młodego, ale już uznanego, reżysersko-dramaturgicznego duetu - Radek Stępień & Konrad Hetel. Premiera została przesunięta z 22 I.
WYWIAD. Ursula Kroeber LeGuin to amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy, z których wiele weszło do klasyki gatunku i do klasyki literatury. 22 stycznia mijają trzy lata od jej śmierci (urodziła się w 1929 r. w Berkeley). Jej najsłynniejsze cykle powieściowe to „Ziemiomorze” i „Ekumena”. Otrzymała ponad 50 nagród literackich, w tym najcenniejsze w środowisku sf: Hugo i Nebulę.


WYWIAD. – Nie jest dla mnie najważniejsze proponowanie czegoś nowego, raczej podążam za tradycją wykonawczą. Dążę do pełnego zrozumienia muzyki i całkowitego oddania się tekstowi. Dopiero na tym buduję własną interpretację – mówi Michał Balas, urodzony w 2001 r. w Krakowie student akademii muzycznych w Łodzi i Bazylei.