Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Literatura dla pensjonarek to synonim twórczości pisarskiej najniższych lotów. Kojarzy się z utworami ckliwymi, naiwnymi czytadłami, w których prosty, nie zawsze poprawny język bywa poparty przesadną egzaltacją.
Ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku żadnej książki. Za to coraz więcej ludzi pisze. Powstają kluby literackie, dla zaawansowanych są kursy kreatywnego pisania na uczelniach. Przyjrzyjmy się typologii poety od momentu, gdy stawia pierwsze kroki na polu liryki, do czasu, gdy staje się postacią pomnikową – ostatnia faza jest oczywiście dostępna nielicznym.
22 MARCA 2019 - 28 MARCA 2019

Kino po hiszpańsku

19. Tydzień Kina Hiszpańskiego - filmowa podróż przez Półwysep Iberyjski: od centrum stołecznego Madrytu, przez Kraj Basków, po Katalonię i Andaluzję! To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii Hiszpanii, święto widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. Przegląd dla miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino.
28 MARCA 2019 - 19 MAJA 2019

Rollercoaster Akahiry

Spontaniczność, dzikość i autentyczność to trzy pojęcia określające artystyczne działania, jak i charakter twórczy Rafaela Akahiry. Autor jest realizatorem konsekwentnego kodu wizualnego z pogranicza abstrakcji i figuratywności, który pozwala na wydobycie bezczasowych, archetypicznych wyobrażeń. Otwarcie wystawy 28 III o godz. 19.
21 MARCA 2019 - 5 MAJA 2019

XVIII Łemkowskie Jeruzalem

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Wernisaż: 21 III o godz. 18.
Znajdująca się na południu powiatu piotrkowskiego najmniejsza w województwie łódzkim gmina Ręczno jest nadpilicką krainą o bogatej historii. Jej mało znanymi dziejami i folklorem od lat interesuje się Kazimierz Strzelczyk.
26 MARCA 2019 - 20 KWIETNIA 2019

Co boli

Nie do końca wiadomo, dlaczego w jednym roku przeważa grafika, w innym wiele jest ciekawych animacji, a w kolejnym – malarstwa. Pewne jest, że za każdym razem przebieg Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi będzie niespodzianką.
RECENZJA. Z okazji Roku Moniuszkowskiego Akademia Muzyczna w Łodzi przypomniała rzadko wykonywaną jednoaktówkę pod tytułem „Flis”. Powstało porządnie przygotowane, dość tradycyjne przedstawienie.
Grafiki cyfrowe Katarzyny Jagodzińskiej można oglądać w Muzeum Fabryki. Otwarcie wystawy 23 III o godz. 16.
22 MARCA 2019 - 9 CZERWCA 2019

Historia Pangei

Historia Pangei, inaczej "Wszechziemi", to opowieść o jedności dawnego kontynentu, który istniał około 200-250 mln lat temu i łączył wszystkie obecnie rozdzielone bloki kontynentalne. Rozbite fragmenty Pangei ciągle noszą ślady dawnego związku. Wystawa "Zjednoczona Pangea" używa tej geologicznej metafory, zapraszając do próby wyobrażenia sobie ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego. Otwarcie 22 III o godz. 18.