Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zwracam uwagę na niedawno otwartą wystawę malarstwa w Galerii Europejskiego Centrum Kultury „Logos”, czyli u ks. Waldemara Sondki. Młody artysta (ur. 1982) z Rzeszowa Łukasz Gil przedstawia tam dwa cykle obrazów pod wspólnym tytułem „Przebłyski rzeczywistości”, które najchętniej nazwałbym Pasją według Łukasza Gila.
– Każdy reporter powinien przyjąć taką postawę, jaką chce. Nie ma reguły. Jedni wpływają na rzeczywistość, inni chcą ją tylko opisywać. Choć przecież opisując, także wpływają. Na świadomość. Pojedynczy reporter świata nie zmienia. Ale reportaż jako gatunek na nasz świat może mieć wpływ – mówi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, reportażysta, dziennikarz i pisarz, który niedawno spotkał się z czytelnikami w Łodzi.
Ponad 60 procent Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki! Niechlubne statystyki nie zmieniają się od kilku lat, jak podaje Biblioteka Narodowa. Jeszcze gorzej było między 2004 a 2008 rokiem. Obecnie poziom czytelnictwa ustabilizował się na poziomie nieco poniżej 40 procent.
OGŁOSZENIE. "Kalejdoskop" szuka pracownika lub pracowniczki. Wyzwań wiele, czekają nas liczne zmiany i nowe inicjatywy celujemy w rozwój pisma, trwa rok jubileuszowy, nie ma co czekać. Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem o pracę.
Warsztaty tradycyjnej pieśni romskiej, wernisaż wystawy, wspólne muzykowanie, rozmowy i wzajemne poznawanie się - oto program rozłożonych na dwa dni obchodów Międzynarodowego Dnia Romów, który przypada 8 kwietnia. Pomysłodawczynią cyklu spotkań z kultura Romów jest Ewa Łukasiewicz z Teatru Szwalnia, która realizuje projekt artystyczny NieObcy.

ANIMAGIA jest niezwykłym zjawiskiem teatralnym nie tylko w skali województwa łódzkiego, ale też kraju. Żeby o tym się przekonać musiałem pokonać niełatwą drogę…
RECENZJA. Jest pewna schizofrenia (a może hipokryzja) w filmach takich jak „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Z jednej strony twórcy zastrzegają, że to po prostu sensacyjna opowieść szpiegowska, osnuta jedynie wokół losu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, postaci historycznej. Z drugiej natomiast motorem napędowym fabuły czynią realia historyczne, zdarzenia rozgrywające się w dramatycznym momencie dziejów Polski.
Jan P. Matuszyński, reżyser filmu „Ostatnia rodzina”, oraz Michał Marczak, autor zdjęć do filmu „Wszystkie nieprzespane noce” zostali laureatami prestiżowego Konkursu im. Andrzeja Munka organizowanego przez Szkołę Filmową w Łodzi dla debiutujących reżyserów i autorów zdjęć filmowych.
EDYTORIAL / marzec 2019.  Na co dzień świetnie dajemy sobie radę. Rozmawiamy. Oglądamy telewizję albo słuchamy radia. Kupujemy bułki na śniadanie. Słuchamy wyznań przyjaciółki i współczujemy jej. Wzruszamy się oglądając film. Ale jeżeli spróbujemy nazwać rodzące się w nas emocje albo gdy zechcemy powiedzieć coś ważnego komuś bliskiemu w trudnym dla niego momencie, możemy poczuć, że realne jest więzienie naszego języka. Och, co za banały wtedy prawimy. Czasem nawet banałami na co dzień myślimy. O temacie numeru, czyli "najważniejsze rzeczy na świecie", pisze Łukasz Kaczyński.
Andrzej Hoffman powiedział o sobie, że czuje się jak „zasiedziały turysta”, który 20 lat temu z Łodzi przyjechał do Piotrkowa i tutaj został...