Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W 2023 roku Łódzki Fundusz Filmowy przeznaczy 1,5 mln zł na dofinansowanie produkcji filmowej. Spośród 24 zgłoszonych do konkursu projektów eksperci wytypowali trzy animacje, trzy dokumenty oraz fabułę, które uzyskają wsparcie. Filmy te częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.
6 MAJA 2023 - 17 WRZEŚNIA 2023

Srebra Funduszu Obrony Narodowej

Wystawa "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej" nawiązuje do szczególnych wydarzeń historycznych. Otwarcie 6 VI o godz. 18 w Muzeum Pałac Herbsta.
31 MAJA 2023 - 5 CZERWCA 2023

"Arena" w Powszechnym

Od czerwca w Teatrze Powszechnym w Łodzi będzie można oglądać spektakl „Arena” – sztukę Dave’a Deveau, którą w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” wyreżyserowała Ewa Pilawska. Polska prapremiera odbędzie się 1 VI o godz. 11 na Małej Scenie. Ponadto 31 V o 13 spektakl zaprezentowany zostanie w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” – będzie to 71. spektakl w ramach projektu.
6 CZERWCA 2023 - 30 CZERWCA 2023

Barok według Zjawionego

Na wystawę prac Tomasza Zjawionego „Późnobarokowe impresje”, która uświetni pierwszą  rocznicę funkcjonowania Galerii Przedpokój w Łowiczu, składają się dwa cykle obrazów z lat 2020–22. Otwarcie 6 VI o godz. 17.
RECENZJA. Wystawa „Post-quam” Andrzeja Bartczaka w Muzeum Sztuki przybliża niewielki, choć starannie wyselekcjonowany fragment dorobku artysty. Taki wybór dość precyzyjnie tłumaczy ideę przyświecającą twórczości tego malarza, grafika, rzeźbiarza, twórcy obiektów i instalacji, poety, profesora łódzkiej ASP. Pisze Gustaw Romanowski.
Comiesięczne spotkania w OFF Piotrkowskiej pod hasłem „Jak tworzyć modę na Łódź?” dotyczą obszarów, które mogą mieć wpływ na lepsze wykorzystanie potencjału miasta. Według Michała Stysia, prezesa OPG Property Professionals i pomysłodawcy debat, powinny one pomóc mieszkańcom Łodzi zauważyć, jak wiele miasto ma do zaoferowania. Spotkania pozwalają zaprezentować się miastu z jak najlepszej strony, pokazać jego historię, kulturę, tradycję…
26 SIERPNIA 2023

Muzyczna Parada Wolności

26 VIII ponownie na ulicę Piotrkowską powróci Parada Wolności. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter showcasowy, co oznacza, że w sierpniu w Łodzi zbiorą się najciekawsze elektroniczne inicjatywy z całej Polski. Parada Wolności odbywa się w ramach obchodów 600-lecia miasta Łodzi.
"Sala Neoplastyczna. Stan początkowy" - otwarcie wystawy w Sali Neoplastycznej Muzeum Sztuki (ms1) 31 V o godz. 18. Wystawa jest czynna do odwołania.
RECENZJA. Nie tylko sztuka, ale także refleksja nad ułomnościami ludzkiej natury połączyły muzyków z Łodzi i norweskiego Trondheim. Przygotowali wspólnie premierę opery „David & Bathsheba” współczesnego kompozytora norweskiego Ståle Kleiberga. Spektakl w ramach międzynarodowego projektu „Nowe głosy, ponownie odkryte opery” został pokazany w marcu w Trondheim, 21 maja na scenie łódzkiej uczelni odbyła się jego polska prapremiera. Pisze Magdalena Sasin.
od 26 MAJA 2023 / 26 MAJA 2023 - 9 CZERWCA 2023

Gratisy z wystawy

26 V w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędą się dwa wernisaże – o godz. 15 ("Gipsoryt" - wystawa prac studentów i pedagogów ASP w Łodzi) i o godz. 18 ("Galeria Gratisse").