8 GRUDNIA 2023
Podróże z oberkiem

W cyklu Miasto gra wieś koncert muzyki tradycyjnej łączonej ze współczesnym brzmieniem jazzu, rytmami afrykańskimi oraz rdzennej muzyki tanecznej. W Piwnicy Muzeum w Łowiczu wystąpią zespoły Oberkas Travel Jana Emila Młynarskiego i Światowce.

RECENZJA. Powiedzieć, że tematyka „Raju utraconego” Miltona jest uniwersalna, to nie powiedzieć nic. Za pomocą tego dwuwyrazowego tytułu można nie tylko streścić fragment Starego Testamentu, ale także snuć refleksję o wojnach, konfliktach, klęskach żywiołowych i innych nieszczęściach prześladujących od wieków ludzi, którzy utracili raj. Przed twórcami inscenizacji opery Krzysztofa Pendereckiego inspirowanej poematem angielskiego poety stanęło więc zadanie jednocześnie fascynujące i niezwykle trudne. Pisze Magdalena Sasin.

Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego 2023 za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymał Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", wydanej przez Krytykę Polityczną. Była to IX edycja przyznania nagrody powołanej przez Uniwersytet Łódzki.
od 30 LISTOPADA 2023
Kalejdoskop 12/23

NOWY NUMER. Kultura zawsze pozostaje na końcu listy ważnych spraw polityków dysponujących publicznymi pieniędzmi. Z konsekwencjami takiej sytuacji każdego dnia mierzą się osoby pracujące na zapleczu kultury przy organizowaniu koncertów, wystaw, spektakli, festiwali, spotkań, warsztatów, przy wydawaniu książek i produkcji filmów. Wykonują mnóstwo czynności: od aktywności twórczych, jak wymyślenie idei przedsięwzięcia, programu imprezy, przez zmagania z papierologią, po działania prozaiczne typu sprawdzenie biletów czy posprzątanie terenu. Ich praca na ogół jest niewidoczna, traktowana z pobłażliwym lekceważeniem i opłacana na poziomie najniższej krajowej. Dlaczego zatem ludzie legitymujący się rozległą wiedzą, wysokimi kwalifikacjami, świetnie radzący sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach, godzą się na takie warunki?
30 LISTOPADA 2023 - 14 GRUDNIA 2023
Przed premierą

Nagradzane i głośne debiuty zostaną przedpremierowo zaprezentowane w Kinie Szkoły Filmowej. Młodzi twórcy – aktor o międzynarodowej sławie Jakub Gierszał i reżyserzy – Aniela Astrid Gabryel oraz Klaudiusz Chrostowski i Grzegorz Dębowski – spotkają się z widzami w Łodzi. Pokazy i spotkania odbędą się z okazji 75-lecia Szkoły Filmowej w Łodzi.

RECENZJA. Mamy w Łodzi nową, atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą – a to dzięki instytucji kultury InLodz21, którą umiejscowiono w wyremontowanej pieczołowicie kamienicy Hilarego Majewskiego przy Włókienniczej 11. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

RECENZJA. W Galerii AOKZ można oglądać wyniki twórczych eksperymentów dwóch łódzkich artystek pracujących wspólnie od 2020 roku jako Slow Painting Studio. Cieszmy oczy póki możemy, bo za jakiś czas te obrazy… znikną. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
11 GRUDNIA 2023 - 31 STYCZNIA 2024
Portrety i pozy LEONA Niemczyka

Galeria Opus otworzy 11 XII o godz. 19 wystawę poświęconą zmarłemu 17 lat temu Leonowi Niemczykowi z okazji stulecia jego urodzin. Znajdą się na niej fotografie aktora.
8 GRUDNIA 2023
Punks Not Dead

Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Punk Rock Estrada odbędzie się 8 grudnia w MSK: Żubardź - Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej. Na finał festiwalu wystąpi legenda łódzkiej muzyki punk zespół 19 Wiosen.

Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała wyróżnieniem Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny" w kategorii „Obiekt".