Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. To ciekawa, nietypowa wystawa o dużym walorze edukacyjnym. Szkoda, że schowana w zakamarkach Akademickiego Centrum Designu. Mowa o „Elementarzu polskiego dizajnu”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
14 PAŹDZIERNIKA 2022 - 26 LISTOPADA 2022

Muzyka źródłowa i eksperymentalna

Pod hasłem „#Patroni2022_łódzkie pamięta” Łódzki Dom Kultury organizuje cykl koncertów w regionie łódzkim z okazji Roku Marii Konopnickiej oraz Roku Józefa Wybickiego. Projekt w sposób niebanalny i nieoczywisty nawiązuje do tych postaci
1 PAŹDZIERNIKA 2022 - 30 PAŹDZIERNIKA 2022

Deep Purple i The Cure w Atlas Arenie

Koncerty The Cure i Deep Purple oraz interaktywne przedstawienie w broadwayowskim stylu dla najmłodszych. To wszystko w Atlas Arenie.
7 PAŹDZIERNIKA 2022 - 7 PAŹDZIERNIKA 2022 / 9 PAŹDZIERNIKA 2022 - 10 PAŹDZIERNIKA 2022

ŁóPTA wreszcie na żywo

35. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA odbędzie się w dniach 7–9 X. Po dwóch edycjach online, Przegląd wraca do pierwotnej formuły, czyli prezentacji przedstawień na żywo w Łódzkim Domu Kultury, warsztatów teatralnych dla uczestników oraz dyskusji podczas omówień spektakli.
7 PAŹDZIERNIKA 2022 - 12 MARCA 2023

Nikita Kadan i obywatele kosmosu

Muzeum Sztuki ms1 otworzy jednego dnia - 7 X o godz. 18 dwie wystawy: "I ogień, i popiół. Nikita Kadan" oraz "Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Międzynarodowego Instytutu Kosmizmu".
W Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 w Łodzi została odsłonięta gwiazda Feliksa Falka, cenionego reżysera i scenarzysty, którego filmy należą do kanonu historii polskiego kina. Autor „Wodzireja” spotkał się z łodzianami.
NOWY NUMER. Muzyka w swej najbardziej wysublimowanej postaci może być przejawem doskonałości, znakiem istnienia absolutu. Poukładane w rozmaite struktury dźwięki stanowią komunikat, który działa na wrażliwość słuchacza w sposób bezpośredni, pozawerbalny. Wystarczą same dźwięki – drgające cząsteczki powietrza. Coś tak abstrakcyjnego każdy odbiera na swój sposób, a jednocześnie ten przekaz jest w stanie zestroić emocje tłumów. Nierzadko twórca dodaje do dźwięków słowa i wtedy muzyka zaczyna przemawiać wprost. Czy jednak muzyka jest w stanie nas zmienić, sprawić, byśmy zrozumieli, pobudzić nasz zapał, zjednoczyć w dobrej sprawie?
Festiwal Kamera Akcja ogłasza listę tytułów dwunastu animacji i dwunastu etiud aktorskich z całego świata, które powalczą o zwycięstwo w Konkursie Authors Spotlight. Organizatorzy festiwalu (13-16 października w Łodzi) polecają również filmy, które nie trafią do polskich kin, a będzie można zobaczyć je tylko w Łodzi podczas Kamery Akcji oraz takie, które poruszają ważne społecznie tematy jak: wojna na Ukrainie, terroryzm, ekologia czy poszukiwanie tożsamości.
8 X o godz. 13 rozpocznie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny pod hasłem „Stan splątany” – to pojęcie, zapożyczone ze słownika mechaniki kwantowej, wydaje się na metaforycznym poziomie definiować szereg problemów, które obserwujemy we współczesnym świecie.
6 PAŹDZIERNIKA 2022 / 9 PAŹDZIERNIKA 2022 - 31 GRUDNIA 2022

Triennale Tkaniny Młodych

Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – czwarta edycja konkursu i wystawy dla studentów uczelni artystycznych – to projekt, który zaprezentuje najlepsze realizacje młodych artystów z całego świata, tworzących w zakresie tkaniny projektowej i tkaniny artystycznej.