Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FOTOGRAFIA. Połączyć ambicje opiniotwórcze z narzędziami do promowania młodej twórczości, pozwolić przemówić bezpośrednio pracom i stworzyć miejsce dla wyrażania swoich teoretycznych rozpoznań. Spajać środowisko i wyposażać studentów w zestaw praktycznych umiejętności: od kooperacji w grupie, po koordynację procesu redakcyjnego. Na te potrzeby ma odpowiadać, umacniając społeczność studentów fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi, magazyn „TON”.
11 LUTEGO 2021 - 13 LUTEGO 2021

Spektakl "Salto mortale" online

Spektakl "Salto mortale", wykonaniu Majki Justyny z Teatru Chorea, w choreografii Joanny Jaworskiej-Maciaszek, będzie można wkrótce zobaczyć w wersji online. Spektakl inspirowany jest stosowaną w terapii koncepcją Arnolda Mindla - psychologii zorientowanej na proces. Zrealizowany został w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.
"Awangardowe muzeum" – pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery – to pierwsza publikacja, która pozwala rozpoznać awangardową autoinstytucjonalizację jako odrębne i swoiste zjawisko. Proponuje porównanie kilku awangardowych (para)instytucji powstałych między I a II wojną światową. Wydawcą jest Muzeum Sztuki.
Parkour to zjawisko wykreowane we Francji około 25 lat temu o bogatym dorobku międzynarodowym oraz szerokim spektrum. Parkour, potocznie postrzegany jako miejski sport, właściwie jest sztuką pokonywania przestrzeni, a nawet filozofią życia. Ten oddolny ruch szybko stworzył rozległe środowisko i silnie oddziałuje społecznie. Jego miejsce w kulturze jest oczywiste, a jednak niedowartościowane. Rusza nowa inicjatywa Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, poświęcona właśnie parkourowi. 
29 I o godz. 18 na platformie PPV odbędzie się premiera spektaklu „Kwiat paproci” w reżyserii Justyny Zar. Zaprasza Teatr Pinokio.
MIASTO/ZMYSŁ. Zakupy, praca, spotkanie biznesowe, wyjście z dziećmi do parku, a na koniec spotkanie ze znajomymi w lokalu – brzmi jak zwyczajny plan dnia w niepandemicznej rzeczywistości. A gdyby tak dodać, że to wszystko robimy w promieniu kilku minut drogi spacerem od mieszkania? Pisze Piotr Salata-Kochanowski. 
Powstaje Baza Zasobów Wspólnych łódzkiej kultury. Ma wspierać współpracę pomiędzy instytucjami, NGO-sami, artystami czy firmami, które działają w obszarze kultury.
MŁODA SZTUKA. Być może to właśnie wykluczeni z dialogu mogą stanowić podstawę istnienia - mówi Gabriela Porada, artystka multimedialna, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
NASZ LAUREAT. Jak przebiegała praca nad polską prapremierą musicalu "Pretty Woman" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka - opowiada Dominik Mironiuk, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych. 
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia jeden z gości, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds kultury, Robert Piaskowski.