Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / kwiecień 2021. Wprawienie ciała w ruch oznacza pracę mięśni, dłuższe okresy zwiększonego wysiłku i krótkie pauzy, które po zwalają poczuć wzrost sił. Podobnie jest z pracą redakcji, także tej redakcji, którą mogłem kierować cztery lata i dwa miesiące. Licząc do maja – dyrekcja ŁDK poinformowała mnie, że moja umowa ma nie być przedłużona. O temacie numeru, zapowiadając rozstanie z magazynem, pisze redaktor naczelny Łukasz Kaczyński.
Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi dr hab. Milenia Fiedler wystosowała oficjalny komunikat i apel do mediów w związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi działań podejmowanych przez władze Szkoły w sprawie zgłoszonych przez absolwentkę Annę Paligę mobbingowych praktyk niektórych wykładowców wobec studentów.
Umowę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rewitalizacji Księżego Młyna w Łodzi podpisał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Miasto Łódź, które będzie realizować to zadanie, otrzyma ponad 13,5 mln zł z funduszy unijnych i blisko pół miliona zł z budżetu państwa.
NOWY NUMER. Temat numeru: Ciało w ruchu. U tancerzy rozwijają się cechy, których w podobnym nasileniu nie mają nawet sportowcy. Choreografia stała się narzędziem, z którego korzystać można także poza tańcem. Z kolei w sztukach plastycznych, jak twierdzi Dominik Woźniak, najważniejsza jest prostota formy – przekaz powinien być na tyle bezpośredni, by móc wyrazić odpowiednie emocje. A piosenka, według Andrzeja Poniedzielskiego, to podręczny kawałek kultury.
do 5 MAJA 2021

Wystawa Anny Bochenek

Retrospektywną ekspozycję prac Anny Bochenek "Terra - geny" można oglądać w Galerii Re:Medium.
Na platformie wspieram.to pojawił się proekologiczny komiks science-fiction "Aquaworld". Pomysł na niego narodził się w odpowiedzi na pytanie: Co zostawimy naszym dzieciom? Co, jeśli odpowiedzią będzie ucieczka lub pozostawienie ich samych sobie? Autorem scenariusza jest Marcin Bałczewski, rysunki tworzy Agnieszka Sowała-Kozłowska.
10 KWIETNIA 2021 - 18 KWIETNIA 2021

OFF-Północna online

Festiwal OFF-Północna odbędzie się w dniach 10-18 IV - online. Stacjonarnie, choć w razie potrzeby w reżimie sanitarnym, odbędzie się Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.
9 KWIETNIA 2021 - 30 MAJA 2021

Dotknij Teatru

11. łódzka edycja akcji Dotknij Teatru odbywa się pod hasłem „Obecność“. Wydarzenia są planowane od 9 IV do 30 V. Program skupia się na prezentacjach teatru zaangażowanego w rzeczywistość społeczną, reagującego na zagrożenia związane ze zmierzchem naszego świata, który być może nadchodzi, a wynika m.in. ze zmian klimatu, wielkich migracji, nadprodukcji czy pandemii.
Do 26 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie produkcji audiowizualnych z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Tegoroczny budżet wynosi 1,5 mln zł. Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się także seriale fabularne.
Zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego, który zakończył się w Łodzi w niedzielę wieczorem 28 marca 2021 roku, został Michał Balas – student łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Młody wiolonczelista zachwycił jurorów szczerością przekazu, wirtuozerią i finezją gry.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.