Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
A co w nim? Tomasz Bocheński, Tomasz Majewski i Tomasz Bęben o hierarchiach w kulturze. Rafał Syska o operze, która zmieniła miasto. Trzech tenorów mówi o pracy nad repertuarem i koncercie sylwestrowym. Łukasz Maciejewski pisze o czytaniu Prousta. Piotr Kasiński o Noblu za komiksu. Andrzej Sznajder o idiofonach z Zelowa, a Anna Szumacher o robotach w mediatece. Marek Janiak drąży temat miasta idealnego, Tomasz Cieślak recenzuje przełomowy dla Kacpra Płusy tom poezji, a Paulina Ilska bada zjawisko iTeatru TV. Zapraszamy do lektury!
8 GRUDNIA 2019 / 14 GRUDNIA 2019

Dzieci o Triennale

Co robią dzieci w galeriach sztuki? Jak odnajdują się w przestrzeni wypełnionej obiektami artystycznymi? W jaki sposób ich odbiór różni się od osądu dorosłego widza? Projekt „Punkty Widzenia. Młodzi o Triennale” jest próbą odpowiedzi na powyższe pytania.
Paweł Kwiatkowski, asystent w Pracowni Technik Łączonych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otrzymał pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Biennale Grafiki w Bukareszcie (2019) za prace "Haust" i "Play, stop, rewind". Do wystawy zakwalifikowało się 125 artystów, a spośród nich nagrodzonych zostało sześciu.
12 GRUDNIA 2019 - 12 STYCZNIA 2020

Nietykalni

Galeria Pop-up Ogrodowa8 otworzy 12 XII o godz. 18 wystawę zdjęć Grzegorza Wełnickiego z Indii „Eternal” – to portrety osób z najniższej kasty Nietykalnych z Waranasi.
6 GRUDNIA 2019 - 9 LUTEGO 2020

Studiując naturę

"Studiując naturę" - malarstwo Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952). Otwarcie wystawy 6 XII o godz. 18.
Grand Prix XXIV Forum Kina Europejskiego Cinergia w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich Kryształową Łódkę zdobył niemiecki film „Błąd systemu” Nory Fingscheidt. W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich Grand Prix Kryształowe Jabłko otrzymał dokument opowiadający o Łodzi „Diagnosis” Ewy Podgórskiej. Podczas piątkowej gali zamknięcia festiwalu Złoty Glan odebrał Roman Polański.
EDYTORIAL / grudzień 2019. Co decyduje o wartości jakiegoś dzieła? Skoro kilkanaście tysięcy osób uczestniczy w show André Rieu i udaje, że umie tańczyć walca, to znaczy, że ta forma uczestnictwa w kulturze ma dla nich znaczenie – może nie warto jej negować? Może do tych samych osób trafiłby np. „Ulisses” Joyce’a – tylko nie każdy jego znawca potrafi go przybliżyć? Rieu czy Joyce – wybieram Joyce’a. Ale zamiast nadrobić braki w literaturze, wyszukuję w sieci mashupy. Pisze Łukasz Kaczyński.
29 LISTOPADA 2019 - 13 GRUDNIA 2019

Mrok. Listopad. Panfil

Nowa galeria - w nietypowym miejscu, bo na klatce schodowej, została otwarta w Instytucie Historii Sztuki UŁ wystawą malarstwa Józefa Panfila 29 XI.
FELIETON. Wielka Brytania, Filipiny, Indonezja, Nowa Zelandia, Fidżi to kraje wyspiarskie. Polska nie jest krajem wyspiarskim, w Polsce nie ma wielu wysp. Wolin i Uznam to właściwie kawałki lądu oddzielone dość wąskimi odcinkami rzek od Polski i Niemiec. Pisze Krzysztof Golec - Piotrowski. 
Od napędzanego końmi warsztatu browarniczego do artystycznego klubu muzycznego – skierniewickie browary, kojarzone z nazwiskiem Strakacza, mają długą i burzliwą historię. Taka jest też historia browarnictwa w Skierniewicach. Pisze Anna Szumacher.