Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wojna to zło, a przemoc rodzi przemoc. Inwazja Rosji na Ukrainę zainspirowała wielu twórców, w tym przedstawicieli środowiska teatralnego, do stworzenia antywojennych utworów. Spektakl teatralno-muzyczny „Wojnokraka” Magdaleny Drab w reżyserii Grzegorza Grecasa w Teatrze Pinokio mówi o utraconym dzieciństwie, o indywidualnej i zbiorowej powinności wobec ofiar wojny, a przede wszystkim o radzeniu sobie dziecka z lękiem przed wojną. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
26 STYCZNIA 2023 - 12 MARCA 2023

Irena Zieniewicz - na granicy

Galeria Re:Medium zaprasza na wystawę prac Ireny Zieniewicz "Borderline". Otwarcie 26 I o godz. 18. Motywem przewodnim prezentacji jest temat granicy, tworzący wielopłaszczyznowe pole do dyskusji w dobie aktualnych kryzysów społeczno-politycznych.
3 LUTEGO 2023 - 3 MARCA 2023

Piotr Mastalerz - w drodze

Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu zaprasza na wystawę „Piotr Mastalerz. W drodze…” na której zobaczymy malarstwo olejne, obiekty przestrzenne i tkaniny drukowane łódzkiego artysty z ostatnich kilkunastu lat. Otwarcie 3 II o godz. 18.
RECENZJA. Po wielkim sukcesie filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Paolo Genovese inny włoski reżyser zrobił film oparty na podobnym pomyśle. Paolo (Costella) zaprosił zresztą Paola (Genovese) do wspólnej pracy nad scenariuszem komedii „Na całe życie”, w Polsce pokazywanej pod tytułem „Na (nie)całe życie”. Po roku (co do dnia) od kinowej premiery filmu historię czterech par, które niespodziewanie dowiadują się, że ich śluby są z przyczyn formalnych nieważne, można zobaczyć w Teatrze Powszechnym w reżyserii Wojciecha Malajkata. Pisze Piotr Grobliński.
21 STYCZNIA 2023 - 9 LUTEGO 2023

Premiera "Szklanej menażerii"

Toksyczne relacje, próba wpasowania się w społeczne ramy i sprostania rodzicielskim oczekiwaniom.Teatr im. Jaracza zaprasza 21 I na premierę debiutanckiego spektaklu Pawła Paczesnego „Szklana menażeria” wg Tenneesee Williamsa w nowoczesnym przekładzie Jacka Poniedziałka.
29 STYCZNIA 2023 - 26 MARCA 2023

Kolekcjonerskie obiekty w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę "Bo liczy się pasja…" - obiektów ze zbiorów łowickich kolekcjonerów. Wernisaż 29 I o godz. 15.
RECENZJA. Krzysztof Jaroszyński napisał „Romę i Juliana” w 2012 roku. To były czasy, gdy zmiana płci nie była tematem żartów ze strony polityków, gdy pisarze nie dedykowali zdobytych nagród osobom transpłciowym. Temat nie wywoływał skrajnych emocji, a satyrycy pozwalali sobie z niego żartować. Dziesięć lat później sztuka pojawia się w trochę innym kontekście, przypomniana przez Mariusza Pilawskiego w łódzkim Teatrze Małym. Na premierze 6 I 2023 roku obecny był autor sztuki, który zresztą 10 lat temu reżyserował ją w Teatrze Nowym. Pisze Piotr Grobliński.
19 STYCZNIA 2023 - 26 MARCA 2023

City For You?!

Tak zatytułowaną wystawę prac Moniki Fołtarz i Adama Fołtarza otworzy 19 I o godz. 18 Ośrodek Propagandy Sztuki.
Koncert duetu „Śniedź” zaczął się tak, jakby sopranistka rozśpiewywała się przed wykonaniem arii Królowej Nocy Mozarta. A może miał to być tylko sygnał dla rozproszonych słuchaczy? Tak czy owak, potem było coraz ciekawiej, bo już nic Mozarta nie przypominało.
Dokumentalna opowieść o pracownicach zakładów włókienniczych, filmowy portret Evy Rubinstein oraz inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia muzyków, którzy grali jazz w czasach, gdy było to zakazane. Wspólnym mianownikiem tych obrazów jest Łódź – miasto, w którym sztuka filmowa ma szczególne znaczenie. Wszystkie one dostępne są na platformie streamingowej 35mm.online – legalnie i w świetnej jakości.