Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
17 PAŹDZIERNIKA 2019 - 20 PAŹDZIERNIKA 2019

Z miłości do filmu

Dziesiąta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni w Szkole Filmowej w Łodzi wypełnią dyskusje, spotkania, warsztaty i wiele godzin z głośnymi filmami nagradzanymi na najważniejszych światowych festiwalach.
5 PAŹDZIERNIKA 2019 - 7 GRUDNIA 2019

Jubileusz Teatru Szwalnia

Teatr Szwalnia kończy 10 lat. W programie jubileuszu retrospektywa najważniejszych i najciekawszych spektakli oraz działań performatywnych ostatnich lat, wystawy, spacer performatywny po Bałutach i premiera katalogu. W jubileuszowych wydarzeniach można brać udział od 5 października do 7 grudnia.
INTERAKCJE/RECENZJA. Czym jest czas? Odcinkiem niekończącej się linii prostej czy zapętloną smugą, na której to, co przeszłe lub przyszłe może objawić się w teraźniejszości? Wartością bezwzględną czy subiektywnym odczuciem? To przedmiot rozważań nie tylko fizyków i filozofów, ale też artystów i kuratorów. Oraz temat „Dyfuzji czasu”, głównej wystawy tegorocznego festiwalu Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim – ekspozycji godnej najlepszych galerii.
RECENZJA. Byli sobie dziewczyna i chłopak, bardzo młodzi oboje, ona tęskniąca do swego byłego, on z oczekiwaniami za dwoje. Ale im nie wyszło. A może wyszło, bo czasami z emocjami jest jak z gonieniem króliczka.
4 PAŹDZIERNIKA 2019 - 2 LUTEGO 2020

Rzeźby awangardy

"Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy" - wystawa w ms2. Otwarcie 4 X o godz. 18. Podążając za eksperymentami rzeźbiarek i rzeźbiarzy awangardy wystawa prześledzi kulisy i konsekwencje fascynujących modernistycznych odkryć dotyczących relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem.
5 PAŹDZIERNIKA 2019 - 15 MARCA 2020

Triennale tkaniny - przekraczanie granic

55 artystów z 21 państw na wystawie głównej, spotkania z gośćmi specjalnymi, wystawy towarzyszące oraz cykl warsztatów edukacyjnych. 5 X w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rusza 16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, które potrwa do 15 III 2020 roku.
WYWIAD. – Urzędnicy wychodzą z założenia, że to mieszkańcy mają zrobić coś z przestrzenią, żeby było ciekawie. Miasto powinno tworzyć przestrzenie neutralne, a rolą mieszkańców jest reszta. Ale jak mogą oni zrobić cokolwiek, jeżeli nie przewidzi się konkretnych funkcji na etapie projektowania? – pytają redaktorzy Fabryczna.in. Na portalu skupiają się na tym, co w Łodzi wyjątkowe, niepowtarzalne, ciekawe, piękne. Fabryczna to również projekt społeczny, mający na celu dokonanie zmian w mieście.
TEMAT NUMERU.– Dopóki nie wprowadzimy do wyremontowanych przestrzeni najemców, zapraszamy tu artystów, zachęcając ich do eksperymentowania, a nawet prowokacji! Chcemy pokazywać przede wszystkim prace młodych, ambitnych twórców, którzy mogliby rozwinąć tu skrzydła – o Drukarni Sztuki mówi Adam Brzostowski, pomysłodawca i kurator projektu. Będzie dużo miejsca dla sztuki, także dla przedwojennego skandalisty. Pisze Monika Nowakowska.
Są jeszcze ostatnie miejsca na organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej warsztatach „Historie przyszłości. Reinterpretacje polskiego kina” dla licealistów, uczniów szkół podstawowych (od 13 lat), studentów i wszystkich zainteresowanych powyżej 19. roku życia. Start w ten weekend 4 października.
1 STYCZNIA 1970

Copacabana Palace

Luksusowy Hotel Copacabana to turystyczna wizytówka Brazylii, znana z pocztówek. O tym, jak żyją Brazylijczycy, którzy mieli mniej szczęścia niż turyści, pokazuje na swoich fotografiach Peter Bauza, który spędził z nimi 12 miesięcy. Wystawę pod ironicznym tytułem "Copacabana Palace" można już oglądać w Pop-up galeri Ogrodowa8 w Łodzi.