Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 CZERWCA 2019 - 15 WRZEŚNIA 2019

Sobiescy, Radziwiłłowie i święty obraz

Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja Trzy Trąby otwierają wystawę pt. "Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego" - wernisaż odbędzie się 15 VI o godz. 18 w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie. Narracja wystawy skupia się wokół wizerunku Matki Boskiej – najcenniejszego obiektu będącego w zbiorach rodziny Radziwiłłów. Według źródeł historycznych obraz został znaleziony w 1683 r. podczas odsieczy wiedeńskiej.
FELIETON. Nieobecna albo obecna nie do końca. Taką ją pamiętam. Może nieobecność Ireny Kwiatkowskiej była stanem zarezerwowanym dla mędrców albo dla unikatów żyjących tak długo, że życie daje im prawo do widzenia wszystkiego głębiej, ciekawiej. Pisze Łukasz Maciejewski;
do 26 CZERWCA 2019

Eko-plastik

Wystawa w Muzeum Fabryki przedstawia historię materiałów polimerowych od zastosowania pierwszej syntezy aż po przykłady ich zastosowań. Znajdziemy tam również informacje na temat zagrożeń dla środowiska oraz recyklingu związanego z tworzywami sztucznymi oraz o produkcji materiałów biodegradowalnych.
Na początku jest obraz „z natury”, dostrzeżony w okolicy Żytna. Potem w głowie rodzi się scena, którą można by „w tak pięknych okolicznościach przyrody” rozegrać. Powstają projekty scenografii, masek i postaci. Wreszcie fabuła opowiadana tylko ruchem, gestem i muzyką. O teatrze Animagia pisze Krystian Paweła.
26 CZERWCA 2019 - 28 CZERWCA 2019

Festiwal Literatury Zarzewie w Wieluniu

To spotkanie ze światem polskiej poezji współczesnej i rozważania na temat początków kultury i literatury.
W związku z remontem ul. Traugutta oraz Łódzkiego Domu Kultury w okolicach siedziby zostały wprowadzone kolejne zmiany w organizacji ruchu. Odwiedzający ŁDK mogą spotkać się z utrudnieniami z dostępem do budynku w związku z wymianą chodnika przylegającego do instytucji.
RECENZJA. Czy kobieta może tańczyć flamenco bez wachlarza, kastanietów i sutej spódnicy, za to w czarnych spodniach, z warkoczem zamiast „obowiązkowego” koka, i być przy tym stuprocentowo wiarygodna? Może. Jeśli jest Sarą Baras.
Chociaż 13. edycja Łódź Design Festival zakończyła się 26 maja, jednak pewien obiekt pozostanie po niej w przestrzeni miasta. Na terenie dworca Łódź Fabryczna pojawił się funkcjonalny mebel miejski.
W serii „Opera” wywiadów z najznamienitszymi współczesnymi śpiewakami klasycznymi Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało rozmowę  z Tomaszem Koniecznym „Twarze Wotana”.  Jackowi Marczyńskiemu artysta opowiedział zarówno o świecie operowym, teatralnym, jak i swoich ulubionych rolach, warsztacie śpiewaka, trasach koncertowych.
Właśnie ukazał się pierwszy numer magazynu artystyczno-naukowego "Powidoki", wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. Promocja pisma 10 VI o godz. 18 w salonie Empik w Manufakturze.