Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
10 CZERWCA 2021 - 27 CZERWCA 2021

20 lat Fotofestiwalu. Robakowski kuratorem

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 10-27 czerwca. Będą dwa centra festiwalowe, prezentacje prac ponad 150 artystów i artystek wizualnych oraz 40 wystaw w całym mieście, a wśród nich ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, w tym tych autorstwa Andy’ego Warhola, Romana Opałki czy Natalii LL. Program części głównej tworzy prof. Józef Robakowski.
RECENZJA. Dźwięczny, krystalicznie czysty sopran Aleksandry Kurzak przepojony był wyrazistymi emocjami, a jej postać ewoluowała wraz z przebiegiem spektaklu. W roli Don Carlosa partnerował jej Roberto Alagna, prywatnie mąż, dysponujący pięknym tenorem, który... znaczną część wieczoru sprawiał wrażenie, jakby nie w pełni angażował się w interpretację i skupiał się tylko na muzycznym tekście. O realizacji „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Łodzi pisze Magdalena Sasin.
26 MARCA 2021 - 17 KWIETNIA 2021 / 6 KWIETNIA 2021

Wystawa Borysa Makarego

Galeria FF zaprasza na wystawę Borys Makary „NxN”. Wernisaż online 26 III o godz. 19. Oprowadzanie online: 6 IV.
RECENZJA. Na scenie ich dwoje (a może ich troje)… Ona (Magdalena Drewnowska) i On (Witold Łuczyński) reprezentują dwie strony w skomplikowanych od zawsze relacjach damsko-męskich. Szymon Turkiewicz opisał je w sztuce „Stosunki prawne”. Przedstawienie w Teatrze Małym wyreżyserował Mariusz Pilawski. Recenzuje Piotr Grobliński. 
Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi dr hab. Milenia Fiedler wystosowała oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na wypowiedź i publikację absolwentki Wydziału Aktorskiego.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej wydało komiks "Prószyński. Odwieczne pieśni", którego głównym bohaterem jest Kazimierz Prószyński (grudzień 2020 r.). Dziś nieco zapomniany ojciec polskiego kina, który na kilka miesięcy przed lumierowskim kinematografem skonstruował pierwszy na świecie aparat do rejestracji i odtwarzania filmów – pleograf.
14 MAJA 2021 - 23 MAJA 2021

Łódź Design Festival 2021

Po ubiegłorocznej zmianie, spowodowanej sytuacją na świecie, 15. edycja ŁDF wraca do majowej daty. Z tej okazji w Łodzi powstanie kilkanaście interesujących wystaw i… pływające ogrody! Do tego spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne, które zaciekawią wszystkich zainteresowanych projektowaniem nowej, lepszej rzeczywistości.
W Domu Literatury łódzkim artystom i animatorom kultury wręczono "Plastry Kultury" za 2020 rok.
26 MARCA 2021 - 25 KWIETNIA 2021

Operator Marek Nowicki w Galerii Pop-Up

Galeria Pop-up Ogrodowa8 zaprasza na dwie wystawy przygotowane we współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi i właścicielem budynku WX group Ogrodowa Office. Wernisaże 26 III o godz. 18.30 i 19.30. W związku z aktualną sytuacją otwarcie wystaw odbędzie się online - bez publiczności i autorów. Kuratorzy oprowadzą online po wystawach. 
W grudniu 2019 r. świętował 70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych, w której spędził większą część zawodowego życia. Odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Stanisław Śliskowski razem z grupą twórców doczekał się takiego podziękowania za współtworzenie polskiej kinematografii. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.