Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Czy mamy wpływ na przyszłość? Niewątpliwie. Czy możemy sprawić, by była lepsza? Na pewno możemy – i musimy – o tym myśleć. Z tego założenia wychodzą także designerzy – projektanci przedmiotów i przemian świadomości. Hasło tegorocznego Łódź Design Festival brzmi „Future Perfect”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
27 MAJA 2023 - 3 GRUDNIA 2023

Polish Camerata Swojemu Miastu

Festiwal Polish Camerata Swojemu Miastu prezentujący utwory łódzkich kompozytorów oraz arcydzieła muzyki poważnej, takie jak np. IX Symfonia Ludwiga von Beethovena, rozpocznie się 27 V i potrwa do 3 XII. Wstęp na koncerty, które będą się odbywały w trzech miejscach, jest wolny.
10 CZERWCA 2023 - 28 CZERWCA 2023

Z gwiazd do gwiazd

"Z gwiazd do gwiazd. Przez trudy do trudów" - wystawa obiektów i obrazów Dawida Kawalca. Otwarcie 10 VI o godz. 18 w Galerii Art Hub.
29 MAJA 2023 / 5 CZERWCA 2023

Projekcje dla widzów specjalnych

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu zaprasza na bezpłatne seanse filmowe, w których mogą uczestniczyć także osoby niewidzące i niesłyszące. Filmy mają bowiem audiodeskrypcję oraz napisy.
Trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS. Wydarzenie odbywa się w obiektach, perłach regionu łódzkiego: Muzeum Walewskich w Tubądzinie i Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach. Te miejsca względu na swój wyjątkowy potencjał, z powodzeniem mogą zmieniać się w sale koncertowe.
Organizatorami festiwalu jest Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
26 MAJA 2023 - 30 CZERWCA 2023

Przesłanie Bartczaka

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę Andrzeja Mariana Bartczaka „Przesłanie”. Wernisaż 26 V o godz. 19 przy ul. Dąbrowskiego 5.
27 MAJA 2023 - 2 LIPCA 2023

Popieraj swojego malarza

Kutnowski Dom Kultury zaprasza na wystawę „Popieraj swojego malarza”, na której będą prezentowane prace Roberta Kukli. Jest ona zapisem emocji i wrażeń związanych z efektami pracy prowincjonalnych pracowni plastycznych, w czasach minionego systemu, w zderzeniu ich pozostałości ze współczesnością Wystawa potrwa od 27 maja do 2 lipca.
RECENZJA. Kiedy słucham tej płyty, oczyma wyobraźni widzę ludzi tańczących na parkiecie, a raczej niezobowiązująco podrygujących w rytm syntezatorowych dźwięków w klimacie sytnhpopowej potańcówki lat 80. i 90. XX wieku. Pisze Bogdan Sobieszek.
Według statystyk od 12 do 14 procent polskiego społeczeństwa ma stałe lub czasowe orzeczenia o różnym stopniu niepełnosprawności. Liczba takich osób może się zmieniać, ale nie zmienia to faktu, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być atrakcyjnym „targetem” dla instytucji kultury. A powinny one brać je pod uwagę choćby dlatego, że nakazuje im to ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Sprawdziliśmy w kilku instytucjach, czy są przygotowane na takich odbiorców.
19 MAJA 2023 - 3 WRZEŚNIA 2023

Druga skóra w CMW

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera 19 V o godz. 18 nową wystawę czasową „Druga skóra”.