Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
12 KWIETNIA 2019 - 9 CZERWCA 2019

Prototypy 02

Muzeum Sztuki prezentuje wystawę "Prototypy 02: Codex Subpartum" – to osiem dzieł sztuki i osiem utworów muzycznych przygotowanych przez trio, na które składają się: Michał Libera, Barbara Kinga Majewska, Konrad Smoleński z towarzyszeniem zespołu Zinc & Copper. Otwarcie 12 IV o godz. 18.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk po raz czwarty odbędzie się w Łodzi w dniach 12-19 lipca. Organizatorzy ujawnili tytuły niektórych filmów, ale jeszcze nie wiemy, gdzie odbywać się będą projekcje.
Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie łódzkim. Oddany został do użytku w grudniu 2013 roku, a uroczystość otwarcia zaszczycił swą obecnością znakomity aktor Cezary Pazura, który właśnie stąd pochodzi. Od 2016 roku dyrektorem placówki jest Monika Saktura.
12 MAJA 2019 - 24 MAJA 2019

VI Łódzkie Senioralia

Coroczne święto seniorów wiąże się z wieloma ciekawymi wydarzeniami dla łodzian po 60. roku życia. Łódzkie Senioralia 2019 potrwają od 12 do 24 maja i zaprezentują potencjał osób starszych. Seniorzy na prawie dwa tygodnie przejmą stery Łodzi - na inauguracji święta wystąpią Skaldowie.
Obrazy Józefa Panfila są prezentowane na największych wystawach w Polsce oraz reprodukowane w luksusowych wydawnictwach albumowych.
Po Kazimierzu Dolnym, Grudziądzu i Warszawie obrazy powstałe podczas pleneru na terenie gminy Ręczno zaprezentowane zostały w Piotrkowie Trybunalskim.
18 maja na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze w spektaklu operowym "Człowiek z Manufaktury" Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk wystąpi Wojciech Pszoniak. Byli pracownicy Poltexu poszukiwani - zasiądą w pierwszych rzędach!
21 MAJA 2019 - 3 CZERWCA 2019 / 25 MAJA 2019

Africony

Łódzki artysta Andrzej Zając, członek okręgu łódzkiego ZPAP, w Galerii Na piętrze zaprezentuje usakralnione portrety Afrykanek stylistycznie wzorowane na europejskich ikonach - stąd tytuł wystawy "Africony" - będące efektem jego licznych podróży do Libii, Ghany, Etiopii.
Zespół Trio Incendio z Czech został zwycięzcą XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w niedzielę 7 kwietnia. Łódzka Akademia Muzyczna jest głównym organizatorem tego najstarszego w Polsce konkursu muzyki kameralnej. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 58 lat. Tegoroczni laureaci pierwszej nagrody otrzymali 24 tysiące złotych.
Publiczność 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zdecydowała. Głosami oddawanymi tradycyjnie (karty plebiscytowe) i przez internet przyznała tytuły: Najlepszego Spektaklu, Najlepszej Aktorki, Najlepszego Aktora.