Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
21 SIERPNIA 2020 - 31 SIERPNIA 2020

Retroperspektywy 2020

Teatr Chorea zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2020 Ciało / Pamięć / Historia. IX edycja festiwalu poświęcona jest relacji sztuki z pamięcią ciała, z historiami zapisanymi w ludzkich snach, w pamięci własnej i pamięci pokoleń. Pamięci gubionej, zamazywanej i odnajdywanej.
Festiwal RPS 2020 odbędzie się w dniach 21 - 30 sierpnia 2020  w Fabryce Sztuki w Łodzi. Teatr Chorea zaprasza na spektakle, koncerty, performance'y, pokazy filmowe i dyskusje  z wybitnymi twórcami i myślicielami.
6 SIERPNIA 2020 - 23 SIERPNIA 2020

Po co kolekcje?

FOTOFESTIWAL. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii odbędzie się w dniach 6-23 VIII w Art_Inkubatorze, a poświęcona będzie fenomenowi kolekcjonowania. Przedstawione zostaną sylwetki niezwykłych kolekcjonerów, którzy przez lata budowali unikatowe zbiory – autorskie, oparte na niekonwencjonalnych kryteriach i często pochodzące z zaskakujących źródeł.
TEATR. Jak wynika z naszych informacji, komisja konkursowa opiniująca kandydatów na dyrektora Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi, nie rekomendowała żadnego z dwóch starających się o to stanowisko. Czy teraz prezydent Łodzi zorganizuje kolejny konkurs, czy też zdecyduje się na mianowanie dyrektora?
7 LIPCA 2020 - 13 WRZEŚNIA 2020

Phobos ex machina

W galerii Pop-up Ogrodowa8 wystawa prac Ewy Ciechanowskiej i Artura Urbańskiego towarzysząca Fotofestiwalowi. "Phobos Ex Machina" to multimedialny projekt, który zajmuje się zagadnieniem relacji pomiędzy narracją a faktami, na których ta narracja jest oparta.
8 SIERPNIA 2020 - 23 SIERPNIA 2020

W głąb siebie

"Jestem swoim domem" jest częścią procesu poszukiwania wewnętrznego domu w odniesieniu do wielowymiarowej relacji z naturą. Jest to podróż w głąb natury, w głąb siebie, która zawiera w sobie elementy transformacji. Wystawa w ŁDK w ramach Fotofestiwalu.
ROZMOWA / DODATEK FOTOFESTIWALU. Od 6 do 23 VIII 2020 trwa w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Fotografii poświęcony kolekcjom. Z Istvánem Virágvölgyi, kuratorem kolekcji fotografii „Fortepan”, rozmawia Joanna Glinkowska.
27 LIPCA 2020 - 7 WRZEŚNIA 2020

Klatka po klatce

Cykl 13 bezpłatnych wirtualnych spotkań poświęconych tajnikom tworzenia animacji poklatkowej. Poprowadzą je mistrzowie polskiej animacji. 40-minutowe wideo opowieści będą publikowane od 27 lipca do 7 września w poniedziałki i czwartki o g. 18.30 na Facebooku i Youtube MOMAKIN.
8 SIERPNIA 2020 - 23 SIERPNIA 2020

Niewyrażone stany

Fotofestiwalowi towarzyszy m.in. zbiorowa wystawa fotografii studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorzy: Jaga Bjeńkova, Piotr Chrobak, Małgorzata Fatalska, Anna Gadomska, Justyna Kozera, Dorota Kozieradzka, Julia Masłosz, Monika Sałyga, Róża Smółka i Ida Strzelczyk. Otwarcie 8 VIII o godz. 19 w OFF Piotrkowskiej.
TEATR. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął w czwartek (23 lipca) uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 8 września 2020 roku.
PUBLICYSTYKA. Widzowie nie wrócili do kin, które rząd pozwolił otworzyć 6 czerwca. Są przestraszeni. Nie chcą oglądać filmów w maseczkach. Nie mają czego oglądać, bo opóźniły się premiery. Ludzie wybrali ogródki restauracyjne albo po prostu wyjechali na wakacje. Według szacunków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w czerwcu polskie kina odwiedziło 92 tys. widzów. Rok wcześniej było ich 2,75 mln. Pisze Bogdan Sobieszek.