Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Poznaliśmy laureatów 30. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 13. edycji Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Galeria Imaginarium otworzy 14 V o godz. 18 wystawę „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego. Fotografie”. Czapliński to fotograf, reporter, dokumentalista i filmowiec, urodzony w 1953 r. w Łodzi, a od 1979 r. mieszkający w Warszawie i Nowym Jorku.
Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci się o kolejną gwiazdę. 88. gwiazda uhonoruje 55 lat działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Odsłonięcie 14 V o godz. 13 na ul. Piotrkowskiej 77.
Małgorzata Szafrańska, która przez niemal osiem lat robiła zdjęcia dla "Kalejdoskopu", została laureatką Grand Prix i trzech innych nagród w konkursie na Fotografa Roku 2022 Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
12 MAJA 2022 - 24 LIPCA 2022

Artystyczny słownik ukrainizmów

„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” – to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, będące efektem współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Otwarcie wystawy 12 V o godz. 17.
13 MAJA 2022 - 12 CZERWCA 2022

Re-Vival Bloom Kwiatkowskiej

"RE-VIVAL ’22" to złożony projekt artystyczny Ewy Bloom Kwiatkowskiej, obejmujący prezentację obrazów, prac na papierze, fotografii, filmów wideo, projekcji multimedialnych. Otwarcie wystawy 13 V o godz. 20.
8 MAJA 2022 - 16 PAŹDZIERNIKA 2022

Beethoven wg Polish Camerata

VII festiwal Orkiestry Kameralnej Polish Camerata zaplanowany na rok 2022 pt. "Polish Camerata Swojemu Miastu - L. van Beethoven, spóźniony jubileusz" odnosi się do nieobchodzonego w roku 2020 z powodu pandemii jubileuszu 250-lecia urodzin Ludwiga van Beethovena - największego muzycznego rewolucjonisty.
NOWY NUMER. Trudno nam pogodzić się z docierającymi z Ukrainy wstrząsającymi obrazami bestialstwa agresorów i niezawinionego cierpienia ich ofiar. Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia wróciły. W chwilach zamętu, bezradności, upadku tego, co wydawało się nienaruszalne, i niepewności, co dalej, szukamy ostoi, oparcia w dobru, które ocalało. Dla wielu pokoleń, w różnych momentach dziejowych, matecznikiem wartości duchowych, moralnych, estetycznych, wzorem prostoty, szczerości i piękna życia była idealizowana prowincja.
13 MAJA 2022 - 31 GRUDNIA 2022

Ocalone witraże Modzelewskiego na wystawie

Muzeum Miasta Łodzi i Miasto Poddębice ocaliły żywiczny witraż autorstwa Romana Modzelewskiego z Domu Towarowego Handlowiec w Poddębicach. Znajdzie się on na wystawie "RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, która zostanie otwarta 13 V o godz. 18.
Wiele środowisk ludzi kultury nie może się pogodzić z faktem odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosława Suchana, który od 2006 roku znakomicie prowadził tę placówkę i na powrót włączył ją w międzynarodowy obieg.