Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
2 GRUDNIA 2023 - 29 GRUDNIA 2023

Premiera "Śmierci komiwojażera"

Na 2 XII w Teatrze Nowym w Łodzi zaplanowano premierę „Śmierci komiwojażera”. Uznawany za jeden z najważniejszych w XX wieku, nagrodzony Pulitzerem dramat Arthura Millera z 1949 r. doczekał się licznych inscenizacji i dwóch ekranizacji, a jednak twórczynie i twórcy stale odkrywają nowe konteksty i analogie.
od 29 LISTOPADA 2023

Stanisław Dróżdż w ms2

Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" była prezentowana po raz pierwszy na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można będzie ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2. Otwarcie 29 XI o godz. 18.
Dużą szansę na zrobienie kariery w świecie mody dostał Tomasz Umbras, który wyjechał z Łodzi do Warszawy ze statuetką Złotej Nitki. Za najlepszego spośród dyplomantów łódzkiego Instytutu Ubioru uznano z kolei Gabriela Datę. A to wszystko podczas siódmej edycji Łódź Young Fashion, festiwalu młodej mody (16-18 XI 2023 r.). Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
22 LISTOPADA 2023 - 17 GRUDNIA 2023

Łódź na dywanach

Wystawa "Łódź miasto wielu kultur; wierzenia łódzkiej społeczności ujęte w kolekcji dywanów" jest zwieńczeniem pracy Aleksandry Bonikowskiej nad projektem stypendialnym, któremu patronuje Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Otwarcie 22 XI o godz. 18.
1 STYCZNIA 1970

Krucha wystawa

Do 25 lutego można w Muzeum Miasta Zgierza podziwiać secesyjne szkło i delikatną ceramikę z okresu belle epoque. Szkło — jedno z najbardziej plastycznych materiałów pozwoliło artystom z tamtego okresu puścić wodze fantazji i formować delikatne tworzywo w nieznane wcześniej wyrafinowane formy.
Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji dr n. med. Andrzeja Papiewskiego, a wystawa ma tytuł „Kruche piękno”.
Polsko-palestyński projekt filmowy „Syn ulicy” Palestyńczyka i Ukraińca, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobył nagrodę na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-19 listopada.
Odwiedzanie muzeów to pozytywny nawyk każdego rozumnego i ciekawego świata człowieka. Upraszczając – dzięki nim możemy zapoznać się z przeszłością. Zdarza się jednak, że to zapoznawanie staje się zbyt bezpośrednie...
21 LISTOPADA 2023 - 22 GRUDNIA 2023

Wystawa w kamienicy Majewskiego

Wystawa inaugurująca działalność oddanej niedawno po generalnym remoncie Kamienicy Hilarego Majewskiego, w której mieści się instytucja kultury InLodz21, zostanie otwarta 21 XI o godz. 18. To zbiorowy pokaz „Obłoki srebrzyste".
14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja co prawda dobiegł końca, ale Krytyk ciągle Pisze… Podczas gali otwarcia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu, w którym jury twórców filmowych (w składzie: Agnieszka Dziedzic, Magdalena Malisz, Kuba Mikurda) zdecydowało się wyróżnić między innymi moją nieskromną opinię na temat „Barbie” Grety Gerwig. 
1 GRUDNIA 2023 - 10 GRUDNIA 2023

Utopie na Pulsie Literatury

XVII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Na skraju utopii” odbędzie się w dniach 1–10 XII w Domu Literatury, Monopolis oraz Teatrze Pinokio w Łodzi. Najważniejszymi wydarzeniami będą: wypełniony poezją Dzień Bierezina (2 XII) oraz finał Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (10 XII).