Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
19 STYCZNIA 2023 - 10 LUTEGO 2023

Premiera teledysku VR

Premiera nowatorskiego teledysku VR do "Ariadne" w Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz już 19 I o godz. 19. Muzyka - Jakub Ciupński, wokal - Małgorzata Walewska.
RECENZJA. Spektakl cieszy oko, bawi, jest poprawnie wyreżyserowany i zagrany. A jednak nie zachwyca. Dlaczego? Może dlatego, że nie wprowadza nowej perspektywy czy istotnego pogłębienia już funkcjonujących dyskursów. O "Hamlecie we wsi Głucha Dolna" pisze Paulina Ilska.
6 stycznia 2023 roku, w święto Trzech Króli, odbyła się w hospicjum przy ul. Pojezierskiej 45/51 w Łodzi podniosła i ważna uroczystość.
do 28 LUTEGO 2023

Konkurs na dyrektora ŁDK

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Łódzkiego Domu Kultury. Przyszły dyrektor zostanie zatrudniony na pięć lat, do 14.04.2028 roku.
13 STYCZNIA 2023 - 17 LUTEGO 2023

Rzeźby kinetyczne i nie tylko

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaże dwóch wystaw: "13/PIĄTEK/13" - wystawa zbiorowa pedagogów Instytutu Rzeźby ASP w Łodzi i "Mobilatorium" Przemysława Druszcza: 13 I o godz. 17 przy ul. Dąbrowskiego 5 i o godz. 19 przy ul. Sieradzkiej 8.
Podczas grudniowej uroczystości w Teatrze Wielkim w Łodzi ksiądz Tadeusz Furdyna odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie trafiło w ręce jednego z najważniejszych twórców polskiej sztuki sakralnej, autora kilkudziesięciu kompleksowych aranżacji wnętrz świątyń, kilkuset witraży, wielu oryginalnych dróg krzyżowych, malarza, rzeźbiarza, ilustratora tekstów biblijnych.
Mając kamerę cały czas pod ręką, reżyserzy coraz częściej ulegają pokusie opowiadania o sobie albo o swych najbliższych. Tendencja ta nasiliła się zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy twórcy siłą rzeczy zajęli się realizacją filmów domowych.
W 2023 roku przypada 600-lecie Łodzi. Z tej okazji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, razem z partnerami: Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, przygotowało specjalny projekt poświęcony historii miasta. To wirtualna wystawa „600-lecie Łodzi” dostępna bezpłatnie na portalu DIGITEX.
Repertuar Teatru Nowego w 2023 roku będzie się skupiał wokół tematów społecznych – teatr sięgnie po reportaże i literaturę faktu oraz motywy łódzkie w związku z obchodami 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich.
PODSUMOWANIE. Na początku roku 2022 wydawało się, że najbliższe 12 miesięcy w kulturze upłynie pod znakiem popandemicznej odwilży. Niestety, 24 lutego za wschodnią granicą wybuchła wojna i po raz kolejny okazało się, jak duży wpływ na sztukę ma polityka. Pisze Magdalena Sasin.