Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Rozczuliła mnie niedawna odezwa profesora Hausnera, który zaapelował, by rząd wspomógł artystów, bo to oni pozwolą naszym rodakom przejść przez traumę pandemii. Dzieło sztuki – sugerował – miałoby pełnić funkcję terapeutyczną, dokonać syntezy czasów i sformułować recepty. Pisze Rafał Syska.
FELIETON. Garb. Tyle pamiętam. To nie przystoi, pamiętać tylko o garbie. Musiała mieć imię, nazwisko, tożsamość. Pamiętam garb. Oleśnica, niedaleko Staszowa, Pacanowa. W Oleśnicy mieszkała babcia, spędzaliśmy tam z siostrą wakacje. Pisze Łukasz Maciejewski
ROZMOWA. Opowiada o historii, kulturze i sztuce. Wyreżyserował dwadzieścia filmów dokumentalnych, przy trzydziestu współpracował. Ponad trzydzieści lat spędził w Wytwórni Filmów Oświatowych. Choć na emeryturze, wciąż obmyśla kolejne tematy. – Najlepszy film jeszcze przede mną – twierdzi 69-letni Andrzej B. Czulda w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem. Nagrał długą rozmowę z maestro Zdzisławem Szostakiem.
SERIAL. Nawet najbanalniejsza scena podszyta jest napięciem. Esty, niczym „rybka wyciągnięta z wody” (jak ujmuje to Vogler) szuka najlepszych dla siebie rozwiązań, znajdując się w świecie, którego zasad nie rozumie. I wciąż zaskakuje widza. O scenariuszowych rozwiązaniach miniserialu „Unorthodox” pisze Paulina Ilska.
Małe, kameralne kina odczuwają skutki pandemii szczególnie mocno.„Cegiełka” dla Charliego to rodzaj wsparcia działalności Kino - Galeria Charlie, które musi być teraz zamknięte. Jest to forma wirtualnego biletu, który będzie można wykorzystać w przyszłości.
24 KWIETNIA 2020

Kulisy animacji filmowej

W ramach EC1 Łódź on-line ŁÓDŹ FILM COMMISSION przygotowało serię filmów poświęconych łódzkiej animacji. Twórcy filmowi zabiorą widzów w niezapomnianą podróż po planach zdjęciowych i pracowniach. Fani komiksów także znajdą coś dla siebie, w każdy piątek.
21 KWIETNIA 2020 - 24 KWIETNIA 2020

Wraca Kino Szkoły Filmowej

Kino Szkoły Filmowej rusza z wirtualnym programem i nową stroną. Zapowiada: szalone sekcje, co tydzień nowy line-up, nieoczywiste retrospektywy i przeglądy wyselekcjonowane z nieprzebranych zasobów internetu we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja.
Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na "najsmutniejszą komedię roku" -  dyplom aktorski  "Nic nie ginie" w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Premiera i dystrybucja kinowa była zaplanowana na marzec, ze względu na pandemię koronawirusa  film można obejrzeć na platformach:  player+ i CANAL+ VOD. 
FELIETON. Pewien zapomniany poeta napisał, co obśmiał potem wieszcz, „tysiąc wierszy  o sadzeniu grochu”; jakiś czas temu uhonorowano powieść „Traktat o łuskaniu fasoli”, czemu mielibyśmy przemilczeć sprawę  kartofli? O tym, jak ważne przy kręceniu filmu są szczegóły, pisze Mieczysław Kuźmicki. 
SERIALE. Czego laik może się dowiedzieć z seriali kryminalnych o metodach prowadzenia śledztw? Kto rozwiązuje najtrudniejsze zagadki i radzi sobie z najperfidniejszymi przestępcami? Ile seriali – tyle punktów widzenia.  O "Sherlocku", "Mentaliście", "Magii kłamstw", "CSI" i "Ultraviolecie" pisze Paulina Ilska.