Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
21 KWIETNIA 2020 - 24 KWIETNIA 2020

Wraca Kino Szkoły Filmowej

Kino Szkoły Filmowej rusza z wirtualnym programem i nową stroną. Zapowiada: szalone sekcje, co tydzień nowy line-up, nieoczywiste retrospektywy i przeglądy wyselekcjonowane z nieprzebranych zasobów internetu we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja.
Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na "najsmutniejszą komedię roku" -  dyplom aktorski  "Nic nie ginie" w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Premiera i dystrybucja kinowa była zaplanowana na marzec, ze względu na pandemię koronawirusa  film można obejrzeć na platformach:  player+ i CANAL+ VOD. 
FELIETON. Pewien zapomniany poeta napisał, co obśmiał potem wieszcz, „tysiąc wierszy  o sadzeniu grochu”; jakiś czas temu uhonorowano powieść „Traktat o łuskaniu fasoli”, czemu mielibyśmy przemilczeć sprawę  kartofli? O tym, jak ważne przy kręceniu filmu są szczegóły, pisze Mieczysław Kuźmicki. 
SERIALE. Czego laik może się dowiedzieć z seriali kryminalnych o metodach prowadzenia śledztw? Kto rozwiązuje najtrudniejsze zagadki i radzi sobie z najperfidniejszymi przestępcami? Ile seriali – tyle punktów widzenia.  O "Sherlocku", "Mentaliście", "Magii kłamstw", "CSI" i "Ultraviolecie" pisze Paulina Ilska. 
Z powodu trudności z finansowaniem inwestycji Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie powstawało etapami. Po dwóch nieudanych przetargach przebudowę wybranych przestrzeni NCKF powierzono z wolnej ręki łódzkiej firmie Pagma-Bud. Jej zadaniem jest stworzenie wystawy stałej „Kino Polonia” oraz części obiektu dedykowanej edukacji filmowej. Wartość prac wyniesie blisko 19 mln zł, czas wykonania – rok.
SERIAL. Trzeba przyznać, że wyjątkowo sprawnie został nakreślony scenariuszowy etap „punktu beznadziei” (opowieść tę napisał Alex Pina). Przynosi on koniec wiary bohaterów w bajkę, że można bezkarnie bawić się w Robin Hooda i wygrywać z systemem, nie ponosząc poważnych konsekwencji . O czwartym sezonie serialu „Dom z papieru” pisze Paulina Ilska.
WYWIAD. Robienie filmów jest jak striptease emocjonalny. Zdejmuję z siebie koszulę, spodnie, a później nawet majtki i… stoję ubrany jedynie w film. Moja robota się dokonała. Koniec kropka. Poszło w świat  i teraz radźcie sobie sami. Z Janem Jakubem Kolskim rozmawia Bogdan Sobieszek. 
FELIETON. Wszyscy podsumowali już dekadę, prawie wszyscy  – niech i mnie zatem będzie wolno wybrać jeżeli nie  najlepszy, to na pewno jeden z najlepszych tytułów  ostatnich dziesięciu lat. Pisze Łukasz Maciejewski. 
FELIETON. Gdy pierwsza ekscytacja ustąpiła miejsca znużeniu, świat kultury przeszedł  na poziom meta. Zwolniony od opieki  nad interesariuszami i organizowania  odwołanych przez rząd imprez, wziął się za  nudne sprawy pisania zarządzeń i opracowywania strategii. Pisze Rafał Syska.
SERIAL. Nietoperze mają ostatnio kiepską prasę*, ale nie zapominajmy, że szum skrzydeł nietoperza nad metropolią może oznaczać pomoc i ocalenie. Można w to wątpić, można wyśmiewać, ale warto obejrzeć serial „Gotham”. Jego piąty sezon jest już dostępny na platformie Netflix. Pisze Paulina Ilska.