Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tak napisałem: moje, bo byłem przy jego narodzinach, skonkretyzowałem nazwę, oddałem swoją energię, czas, emocje, wiedzę, doświadczenie. Od razu dopowiadam: to mój przyjaciel Antoni Szram je wymyślił...
Marzena Bomanowska, rzecznik prasowy Szkoły Filmowej, była dziennikarka łódzkiej Gazety Wyborczej, została dyrektorem Muzeum Kinematografii. Zastąpi Mieczysława Kuźmickiego, związanego z muzeum od 38 lat.
Piąta edycja Se-ma-for Film Festival, planowana na październik, nie odbędzie się. Została przełożona na przyszły rok. Powodem są zmiany struktury festiwalu oraz poszukiwania stałego centrum festiwalowego. Jedną z przyczyn były też względy finansowe.
Łódzki Fundusz Filmowy dofinansuje realizację siedmiu projektów. Pulą 580 tysięcy złotych z kasy miasta w tym roku podzielą się trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne oraz dwa animowane. Średni budżet fabuły to kilka milionów.
Filmy studentów oraz absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi - "Jaskółka", "Małe stłuczki", "Konstelacje, "Lena i ja" - zostały nagrodzone podczas 33. edycji Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie.
Laureatkami piątej edycji konkursu Talenty Trójki zostały absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi - reżyserka Aga Woszczyńska (w kategorii "Film") oraz aktorka Justyna Wasilewska (w kategorii "Teatr").
Co łączy dresiarza, nastoletnią grafficiarkę, ulicznego muzyka oraz dziewczynę, która po ukończeniu studiów wraca do rodzinnego domu? Wszyscy są bohaterami „Migawek” – internetowego serialu o Łodzi.
Muzeum Kinematografii oraz Szkoła Filmowa w Łodzi i kino Fenix w Łowiczu zostały nominowane do 7. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Rozstrzygnięcie na festiwalu w Gdyni we wrześniu.
Najbardziej fascynujące w filmie animowanym jest to, że nie ma granic. Można ożywić i opowiedzieć każdą historię, która przyjdzie nam do głowy. Artysta stwarza świat od zera i nadaje mu dowolne atrybuty – na kartce papieru, w przestrzeni, w komputerze.
Kiedy wymyśliłem sobie ruchome obrazy, postanowiłem zachować status Janka Muzykanta. Eksperymentowałem do szuflady. I nagle przyszedł światowy sukces - mówi MARIUSZ WILCZYŃSKI, reżyser, malarz, performer.