Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Grand Prix zakończonego w sobotę 23. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” zdobył Paweł Łoziński za film „Ojciec i syn”. To trzecie zwycięstwo tego reżysera w historii festiwalu.
Etiuda fabularna w reżyserii i według scenariusza Martina Ratha, studenta Szkoły Filmowej w Łodzi,  w której główną rolę zagrał Marcin Kowalczyk ("Magik" w "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida), wygrała 58. Cork Film Festival w Irlandii.
„Salvo. Ocalony” Fabio Grassadonii i Antonio Piazzy otrzymał statuetkę Kryształowej Łódki i Nagrodę w konkursie na Najlepszy Debiut Europejski zakończonego w piątek 15 listopada 18. Forum Kina Europejskiego Cinergia.
Kończą się zdjęcia do nowego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata”. Ekipę spotkaliśmy 11 listopada w Zgierzu w pobliżu łaźni miejskiej.
Zanim jeszcze Forum Kina Europejskiego „Cinergia” zostało otwarte w piątek 8 listopada ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi spotkał się gość festiwalu Jerry Schatzberg, autor słynnego „Stracha na wróble”.
W Łodzi powstają zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego Stanisławowi Mikulskiemu, znanemu przede wszystkim z roli Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Reżyseruje Jarosław Antoszczyk.
To niekonwencjonalny album - artbook o Szkole Filmowej na jej 65. urodziny. Książka zawiera eseje wizualne, wykonane rozmaitymi technikami i w różnych stylach, pokazujące osobiste związki ich autorów ze szkołą.
– Temat musi cię poruszać, musi być ważny dla ciebie, jeśli chcesz o tym opowiadać, ale film to jest komunikacja, a nie masturbacja – Michael Haneke mówił młodym reżyserom 12 października podczas spotkania w Szkole Filmowej w Łodzi.
– To najbardziej wzruszająca chwila w moim życiu – powiedział znakomity austriacki reżyser, laureat Oscara Michael Haneke, odbierając doktorat honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi podczas inauguracji roku akademickiego.
Serial animowany "Parauszek i przyjaciele" łódzkiego Studia Se-ma-for Produkcja Filmowa ma zapewnioną światową dystrybucję. Trafił do katalogu Zodiak Kids, globalnego potentata w branży rozrywki dziecięcej. "Parauszek" zadebiutował na targach filmowych MIPCOM w Cannes.