Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do Meksyku, Chile, Kolumbii, Argentyny i Brazylii trafią animatorzy studia i Se-ma-for Muzeum Animacji z warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży, wykładami i projekcjami klasyków polskiej animacji wyprodukowanych w Łodzi.
W TOYA Studios w Łodzi przeprowadzono udźwiękowienie „Powstania Warszawskiego” – pierwszego na świecie filmu fabularnego w całości zmontowanego z materiałów dokumentalnych. Premiera odbyła się 9 maja (zwiastun).
Koprodukowana przez Studio Se-ma-for animacja "Niebieski pokój" Tomka Siwińskiego oraz wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi film Agi Woszczyńskiej „Fragmenty” zostaną pokazane na festiwalu w Cannes.
– To miała być piękna przygoda z filmem. Tymczasem casting okazał się przeżyciem okropnym i pozostawiającym trwały ślad w psychice syna – stwierdziła matka 13-letniego chłopca ubiegającego się o rolę w filmie.
Sceny przemocy, okrucieństwa i ostrego seksu z nastolatką odsłaniają mroczną stronę duszy artysty. W „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego nie ma fascynacji pięknem ludzi i rzeczy.
Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film, otrzymał Polskie Nagrody Filmowe Orły 2014 w czterech kategoriach: za najlepszy film, reżyserię, główną rolę kobiecą i montaż.
75. urodziny Józefa Robakowskiego hucznie uczciła Szkoła Filmowa w Łodzi. "100 lat" w stylu punk odegrał jubilatowi zespół Moskwa. Były życzenia, prezenty, wielki tort, wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia i projekcje filmów artysty (zobacz zdjęcia).
Kino Charlie w Łodzi zostało wybrane kinem miesiąca przez sieć Europa Cinemas zrzeszające 1182 kin z 69 krajów europejskich. Charlie obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecie istnienia.
Podczas gali rozdania dorocznych nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich główną Nagrodę Wolności Słowa za film dokumentalny pt. „Tumult nad Łodzią” otrzymał reżyser Leszek Ciechoński.
Marta Prus, studentka V roku reżyserii w Szkole Filmowej, kręci w Łodzi serial dokumentalny "Teen Mom PL", emitowany przez MTV. Bohaterkami filmu realizowanego według amerykańskiego formatu są nastoletnie matki.