Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza koncert „Piosenka moja po świecie chodzi”. 16 kwietnia będzie można posłuchać poezji Marii Konopnickiej śpiewanej do muzyki polskich kompozytorów.
25 PAŹDZIERNIKA 2022

Polish Camerata gra Beethovena

Rozpoczęła się jesienna tura VII festiwalu "Polish Camerata swojemu miastu - Ludwig van Beethoven, spóźniony jubileusz". 
Po poprzednich sukcesach "Fortepiany Wolności" wracają pod retkińską tężnię solankową przy ul. Hufcowej 20. 7 VIII o godz. 19 wystąpi Marcel Baliński - pianista, kompozytor i animator kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Jan Szymański, instrumentalista z Albinowa zdobył główną nagrodę na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (24-26 czerwca 2022 r.)
FELIETON. W 2014 roku byłem w łódzkiej Atlas Arenie na koncercie Black Sabbath i Aerosmith, a dwa lata później na The Cure. I podobało mi się. Mogłem wykrzyczeć refreny ulubionych kawałków z przeszłości i udawać, że znów mamy lata osiemdziesiąte, a ja jestem ponad 30 lat młodszy. Miałem dobre miejsca, z boku hali, z otwartym widokiem na scenę, gdzie malutkie sylwetki muzyków nie budziły wątpliwości. Pisze Dariusz Bilski.
Podczas tegorocznej edycji Studenckiej Wiosny Teatralnej w Lublinie (18–21 maja) spektakl dyplomowy studentów Katedry Musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi zdobył dwie nagrody.
Łódzka Orkiestra Kameralna Primuz wzięła udział w powstaniu płyty zespołu The Aristocrats – tria rockowych wirtuozów z Wielkiej Brytanii i USA. Album, który podsumowuje 10-letnią działalność formacji, ukaże się 3 czerwca.
W piątek 6 V Salę Koncertową Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a wypełnią porywające dźwięki meksykańskiego kwintetu M5 The Mexican Brass.
Dawno żadna płyta tak długo nie wisiała w powietrzu. Pierwszy singel zespołu Heima, „Milion głupich min”, został zaprezentowany w roku 2019. 2021 przyniósł trzy kolejne: „Lunę”, „Monolog” i „Gdziekolwiek”. Pisałem o nich ze sceptycznym entuzjazmem: oto rodził się zespół z predylekcją do ogólnopolskiej kariery. Z jednej strony skrojony na miarę, melodyjny, o popowym, momentami nawet tanecznym sznycie, z drugiej shoegaze’owo melancholijny, z artystycznym, alternatywnym pogłosem i posmakiem. Złoty środek dla miłośników piosenek i muzyki budującej atmosferyczne pejzaże po jasnej stronie mocy.
I wreszcie 16 lutego br. nakładem Agory S.A. ukazała się debiutancka płyta „Heima”. Czy spełnia rosnące, zwłaszcza wśród niecierpliwych słuchaczy i recenzentów, oczekiwania?
W niedzielę 10 kwietnia 2022 wręczeniem nagród i koncertem laureatów zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, najstarszego konkursu poświęconego tej dziedzinie muzyki w Polsce. Zwyciężyło hiszpańsko-holenderskie Albéniz Trio: Javier Rameix (fortepian), Luis María Suárez (skrzypce) i Paula Brizuela (wiolonczela). Kolejne nagrody zdobyli polscy muzycy.