Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Każdy występ Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej to wydarzenie. Tak też było 19 grudnia 2019 roku podczas Koncertu Wigilijnego zorganizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
20-letni Bułgar Martin Zayranov został zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi.  W gronie laureatów znaleźli się także: Aleksandra Kuls (II nagroda) oraz Marta Gidaszewska i Koreańczyk Woo Hyung Kim (III nagroda ex aequo).
Ukazała się nowa płyta łódzkiego zespołu jazzowego Tubis Trio - „So Us” (premiera 6 grudnia). Zarejestrowany w studiu Akademii Muzycznej w Łodzi materiał to czwarty album wydany przez trio w ciągu trzech lat po: „The Truth” (2017), „Flashback” (2018) i „Sygnowano Bajgelman: Impresje” (2019).
Rozmowa z Jackiem Bonieckim, dyrektorem i dyrygentem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Jestem przeszczęśliwa, że mam wokół siebie tak wspaniałych ludzi – powiedziała po swoim pierwszym recitalu Alicja Kulbat.
Z dużym rozmachem zorganizowane zostały I Mistrzostwa Polski w Tańcach Narodowych. Nowoczesna hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Rokicińskiej w Ujeździe wypełniła się kilkuset młodymi tancerzami z wielu stron Polski.
Koncert galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zachwycił licznie zgromadzoną publiczność w Hali Sportowej w Wolborzu. Doszedł on do skutku dzięki Szkole Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu.
RECENZJA. To, co w kunszcie wokalnym Aleksandry Kurzak najbardziej zachwycające, to unikatowa rozpiętość odcieni dynamicznych i interpretacyjnych, osiągana przez śpiewaczkę na krótkich odcinkach, często na przestrzeni jednej zaledwie nuty. Pisze Magdalena Sasin.
Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” na czele z Łukaszem Kwietniem wspaniale promuje patriotyczne śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. Czyni to przy wsparciu lokalnych władz samorządowych Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także Miejskiego Centrum Kultury.
W tym roku mija 50. rocznica tragicznej i przedwczesnej śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tego powodu 2019 rok UNESCO ogłosiło rokiem najsłynniejszego polskiego muzyka i kompozytora jazzowego, a w piotrkowskim Centrum Idei Ku Demokracji odbył się wyjątkowy koncert…
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.