Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Grand Prix festiwalu PL Music Video Awards 2020 zdobył Marek Skrzecz za teledysk “Nie za miłe wiadomości” dla Fisz Emade Tworzywo!
MUZYKA. Przyznanie Fryderyka wywołało w zespole nieprawdopodobny entuzjazm. Ludzie zobaczyli sens swojej pracy, poczuli się spełnieni – mówi Paweł Przytocki, szef artystyczny Filharmonii Łódzkiej, która ową nagrodę, przyznaną w marcu, otrzymała pierwszy raz w swojej historii. Wśród nominowanej piątki w kategorii „album roku muzyka koncertująca” znalazły się aż dwie łódzkie płyty. Pisze Maria Sondej.
Filharmonia Łódzka musiała odwołać zapowiadany już koncert muzyki polskiej, w którym miały zabrzmieć utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Świgut. Zaprasza jednak na transmisję online recitalu fortepianowego Tymoteusza Biesa.
PODSUMOWANIE. Niedzielnym ambientowym występem Rogera Eno, młodszego brata słynnego Briana, w studiu Radia Łódź zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert bez publiczności transmitowano na antenie radiowej, a muzyk był jedynym wykonawcą z zagranicy, który jakimś cudem pojawił się na festiwalu w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
EDUKULTURA. Mówi Renata Toma – nauczycielka muzyki, historii, wiedzy o kulturze i prowadząca Chór II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Wielu jej uczniów wygrywa olimpiady z historii sztuki i osiąga sukcesy artystyczne w branży muzycznej. Wysłuchała Paulina Ilska. 
FESTIWAL. Organizatorzy Festiwalu Soundedit od czterech lat wspierają razem z Radiem Łódź nowe, dobrze rokujące projekty muzyczne. Również w tym roku zorganizowana zostanie seria minikoncertów pod szyldem Soundedit Spotlight. Artyści mają okazję wystąpić w Debich Studio 16, 17 i 18 października. Wszystkie występy będą transmitowane na antenie stacji i online.
Motywem przewodnim festiwalowego piątku (23 października) będą wspomnienia o łódzkim festiwalu z lat 80., które do dziś pozostają żywe wśród mieszkańców miasta i fanów polskiej muzyki rockowej. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało się zorganizować Rockowiska ponownie.
TEMAT NUMERU. – Określając, co jest dla nas charakterystyczne, spoglądamy w stronę patronów. Naszą silną stroną jest kameralistyka, dla której zasłużył się Kiejstut Bacewicz, a także muzyka współczesna, której patronuje Grażyna Bacewicz. Wyróżnikiem uczelni stały się również profesjonalnie przygotowywane spektakle operowe – mówi Elżbieta Aleksandrowicz, nowa rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
FESTIWAL. Część programu Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych „Soundedit 2020” odbędzie się pod hasłem: „Rockowisko-Pamiętacie?” i przywołuje legendę łódzkich festiwali z lat 80. Mimo wielu prób w nowej rzeczywistości, nigdy nie udało się go jednak zorganizować i odtworzyć.„Soundedit 2020” powraca do jego idei, zapraszając muzyków i muzykę z nim związaną. Gwiazdami będą natomiast m.in. Marc Almond i Roger Eno – pierwszy raz w Polsce.
FESTIWAL. Wojciech Waglewski zaprosił przyjaciół do ponownej realizacji płyty  „Marek Grechuta & Anawa”. T. Koncertowa premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Soundedit w Łodzi (22-25 października).