Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
25 KWIETNIA 2020

Oreada na Scenie Monopolis

KONCERT. Krótko przed odwołaniem imprez kulturalnych w Polsce, zespół Oreada zdążył wydać debiutancką płytę i 7 marca zagrać premierowy koncert w Debich Studio Radia Łódź, jednocześnie świętując swoje czwarte urodziny. Koncert w ArtKombinat Scena Monopolis stanie się więc istotną częścią wiosennej trasy koncertowej.
Koncerty na żywo, a nie nagrania koncertów, to w czasie pandemii rzadkość. W sobotę ze swojego domowego studia zagra łódzki muzyk Mateusz Tranda. Występ, transmitowany online, odbywa się w ramach cyklu „Kultura na wynos” przygotowanego przez Ośrodek Kultury Górna.
22 KWIETNIA 2020 - 26 KWIETNIA 2020

Live z dyrektorem, tydzień z Orientem

Tydzień Orientalny online, spotkanie - live z Tomaszem Bębnem, dyrektorem naczelnym Filharmonii, koncerty organowe i gala operowa z Metropolitan Opera - to propozycje przygotowane dla melomanów przez Filharmonię Łódzką. 
Po świętach w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocząć się miała czwarta odsłona Festiwalu OFF-Północna. – Z żalem podjęliśmy decyzję o jej przełożeniu na przyszły rok – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. Co w zamian w czasie kwarantanny? M.in. dwa spektakle trójmiejskiej fundacji Pomysłodalnia, powrót do archiwalnych spektakli i rozmowy z artystami. Początek 17 kwietnia.
RECENZJA. Wywodzący się ze wsi Moszczenica pod Piotrkowem Trybunalskim zespół Oreada wydał w marcu debiutancką płytę „Mówili mi ludzie”. Wiejskie korzenie są tu o tyle istotne, że dla muzyków Oready stanowią legitymację do powoływania się na tradycje muzyki folk czy głębiej – kultury ludowej. Mówią o swojej twórczości: „folkoff”, jakby szukali alibi, bo to, co grają, z muzyką tradycyjną niewiele ma wspólnego. W warstwie dźwięków to stylistyka bliska piosence turystycznej, studenckiej inspirowanej fascynacją mieszczuchów naturą, wędrówką, przygodą i górami. A Oreada przecież jest ze wsi.
TEMAT NUMERU. Artur Zagajewski konsekwentnie rozluźnia gatunkowe ramy muzyki. Kiedyś czerpał z trashmetalu, teraz przepisał na hip-hop powieść Doroty Masłowskiej. Jak mówi, licealna młodzież „kupuje” taką muzykę współczesną. Z kompozytorem rozmawia Magdalena Sasin. 
TEMAT NUMERU. Kiedy zaczyna się muzyka? Czy zależy to od kompozytora lub wykonawcy – bo to oni organizują w czasie struktury dźwiękowe składające się z fal akustycznych o dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz z ciszy pomiędzy nimi. Pisze Bogdan Sobieszek. 
OPERA. Jest bardziej znany na Zachodzie niż w Polsce – trudno się dziwić, występuje przecież regularnie na największych scenach operowych świata, a w rodzinnym kraju gości jedynie od czasu do czasu. Własną pracą, konsekwencją, przemyślanymi decyzjami artystycznymi i... niezwykłą cierpliwością wspiął się na operowy parnas. Pisze Marcin Majchrowski*.
Filharmonia Łódzka zmuszona była odwołać koncerty, warsztaty i wszystkie inne wydarzenia. Warto jednak nadal słuchać muzyki i czerpać ukojenie z kontaktu z nią. Instytucja zaprasza więc na swój Facebook i kanał YouTube, gdzie sukcesywnie zamieszcza fragmenty koncertów i relacje z najciekawszych wydarzeń w gmachu przy ul. Narutowicza.
"Fryderyka w kategorii Album Roku - Muzyka Koncertująca otrzymuje album Emil Młynarski - Violin Concertos. Piotr Pławner i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej!"- usłyszeliśmy wczoraj wieczorem podczas Gali Muzyki Poważnej.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.