Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zespół Mexyk z Łodzi zajął pierwsze miejsce w kolejnej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa najwyżej oceniło ich wykonanie utworów „Centrala” i „To co czujesz” zespołu Brygada Kryzys. W nagrodę otrzymali 3 tys. zł.
Wystarczy, że jeden gitarzysta zobaczy drugiego i już coś w obu iskrzy. Jeden zespół usłyszy drugi i bierze go nerwica, że sam na takie granie nie wpadł. To są bezcenne doświadczenia. Ale sama nagroda niewiele znaczy, jeśli się potem nie pojedzie na duży festiwal i nie porwie tłumu – mówił Zbigniew Hołdys podczas majowego finału festiwalu Rockowanie, a we wrześniu artysta ponownie przyjechał do Łodzi.
Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, aranżer oraz producent – autor m.in. przeboju „Żółte kalendarze” Piotra Szczepanika czy muzyki do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego – otrzyma podczas festiwalu Soundedit nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Organizatorzy przeznaczyli na twórczość wybitnego artysty cały dzień. Program festiwalu po raz pierwszy zawiera propozycje adresowane do dzieci.
29 WRZEŚNIA 2018 / 30 WRZEŚNIA 2018

Festiwal Rockowanie

To kolejna edycja Rockowania, jednak w odmienionej formie. Projekt pn. Rockowanie. Muzyczny dialog pokoleń zostanie zakończony 30 września konkursem poświęconym twórczości Roberta Brylewskiego (Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael czy Armia).
Sławomira Wilga, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy skrzypiec prof. AM Łukasza Błaszczyka została laureatką pierwszej nagrody w kategorii skrzypce na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wyniki ogłoszono w nocy 19 września br. Wilga pokonała trzydziestu innych młodych skrzypków z całego świata.
Na wszystkich melomanów 12 października w Sieradzkim Centrum Kultury czeka wieczór pełen wrażeń - w ramach z cyklu „Muzyka w dawnym Sieradzu” wystąpi Fabia Rebordao.
KONKURS rozstrzygnięty. Michał Urbaniak prowadzi warsztaty w ramach Urbanator Days w Łódzkim Domu Kultury – to prawidłowa odpowiedź! Zaproszenia na koncert Michała Urbaniaka i muzyków Urbanator Days, który odbędzie się 26 września o godz. 19 w Klubie Wytwórnia trafią do rąk zwycięzców.
Chór Nauczycielski z Łodzi oraz Małgorzata Seide zostali zwycięzcami muzycznego XIII Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”   zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury.
Na prośbę uczestników Ogólnopolskiego Konkursu „5 minut dla oberka” Łódzki Dom Kultury przedłuża termin nadsyłania zgłoszeń do 25 września 2018 roku. Uczestnicy konkursu będą mogli zmierzyć się w dwóch kategoriach tanecznych: tradycyjnej dla par autentycznych i stylizowanej dla zespołów tańca ludowego. Na zwycięzców czekać będą atrakcyjne nagrody finansowe.
W dniach 7-8 września w Filharmonii Szczecińskiej odbywał się IV Turniej Muzyków Prawdziwych, w którym udział wzięło 230 uczestników z całej Polski: śpiewacy, instrumentaliści, kapele, zespoły śpiewacze, tancerze i gawędziarze. Reprezentacja województwa łódzkiego zdobyła sześć nagród!