Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
SZTUKA. Jedna z głównych wystaw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal związana będzie z węgierską kolekcją fotografii "Fortepan". Na stronie kolekcji opublikowano ok. 130 tys. fotografii, co stanowi 30 procent zbioru. Wyboru z niego dokonała dla nas Joanna Glinkowska, autorka rozmowy z jednym z kuratorów kolekcji Istvánem Virágvölgyi.
ROZMOWA / DODATEK FOTOFESTIWALU. Od 6 do 23 VIII 2020 trwa w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Fotografii poświęcony kolekcjom. Z Istvánem Virágvölgyi, kuratorem kolekcji fotografii „Fortepan”, rozmawia Joanna Glinkowska.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. W 13. odsłonie kuratorką jest Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która stworzyła w Łodzi uliczną Galerię Urban Forms z muralami.
ESEJ / DODATEK FOTOFESTIWALU. Nie wiem, co w zdalnym świecie kolekcjonują dzisiaj dzieci. Za moich szczenięcych czasów kolekcjonowało się żołnierzyki, znaczki pocztowe i zagraniczne puszki po piwie, spiętrzone w piramidy na gierkowskich regałach. Oto „przęsła” kulturowego mostu łączącego PRL ze światem Zachodu. Pisze Przemysław Owczarek.
PUBLICYSTYKA. Z mapy Łodzi znika galeria okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Może to dobry moment na przewartościowanie priorytetów i zastanowienie się nad przyszłością i celami stowarzyszenia? Pisze Monika Nowakowska.
RECENZJA. Ilona Szwarc wybrała w castingu kobiety, które swoim physis przypominają ją samą. Sfotografowała je poddawane różnym zabiegom, przywodzącym na myśl to nakładanie charakteryzacji, to wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Efektem są fotografie sytuujące się między subwersywnym autoportretem a zapisem dogłębnej analizy własnej (?) tożsamości. O wystawie „I am a woman and I feast on memory” w Pop-Up Galerii pisze Joanna Glinkowska.
– Nie pytajcie mnie, co to jest na zdjęciu, jak się nazywa ten aktor. Nie wiem. Nie powiem: „moje owady”, bo tak nigdy jeszcze nie mówiłem. To są dla mnie albo modele, albo chłopaki, albo dziewczyny, którym robię zdjęcia – mówił podczas wernisażu Jerzy Kryszak, popularny aktor, który w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi zaprezentował swoje niezwykłe prace.
W wieku 87 lat zmarł znakomity łódzki grafik, malarz i rysownik Henryk Płóciennik. Nie kończył szkół artystycznych, ale jego twórczość jest znana i ceniona nie tylko w Polsce. Mają ją w zbiorach poważne muzea i znani kolekcjonerzy. Pogrzeb artysty odbędzie się 15 lipca o 11.15 na Kurczakach.
„Tkanie ruchu” to warsztaty online inspirowane sztuką, które 1 lipca rozpoczynają się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Poprzez niczym nieskrępowany taniec mają pobudzić wyobraźnię, pozwolić na poznanie własnego ciała i wejście w dialog ze sztuką. Cykl zajęć adresowany jest do do dorosłych i młodzieży w wieku 16+.
12 liter. 12 artystów. 12 dróg. 155 kilometrów. 2340 minut. 242 265 kroków. W ciągu ostatnich trzech tygodni 12 lokalnych twórców tworzyło „How many roads” - projekt artystyczny w łódzkiej przestrzeni miejskiej, który jest gestem uznania i wdzięczności oraz symbolicznym podziękowaniem dla pracowników ochrony zdrowia za działania w walce z pandemią COVID-19.