Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
29 SIERPNIA 2023 - 30 WRZEŚNIA 2023

Paralele tożsamości

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wystawę prac Zenovii Shulhy „Paralele tożsamości - gliniański kilim, tkanina, ubiór, kostium”. Wernisaż 29 VIII o godz. 17 w galerii muzeum przy ul. Narutowicza. Artystka jest pracownikiem Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk.
8 WRZEŚNIA 2023 - 31 PAŹDZIERNIKA 2023

Suplicka razy pięć

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na wystawę prac Teresy Suplickiej. Wernisaż odbędzie się 8 IX o godzinie 17.15.
RECENZJA. Gdy artysta-pedagog odchodzi na emeryturę, nie staje się automatycznie artystą emerytem. Po prostu ma więcej czasu na tworzenie sztuki – to bowiem imperatyw, który nie zanika z czasem. Dojrzały okres życia zwykle nie wiąże się z poszukiwaniami i eksperymentami, raczej z kontynuowaniem opracowanych przez siebie wcześniej metod twórczych. W takim przekonaniu utrzymują nas dzieła emerytowanych nauczycieli Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prezentowane w Galerii ASP przy Piotrkowskiej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Czym – poza wykorzystywaniem charakterystycznych motywów – sztuka żydowska w Polsce różni się od polskiej, że badacze zajmują się nią jako osobnym zjawiskiem? Z takim pytaniem rozpoczęłam lekturę opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego pozycji „Każdą iskrą rozpaleni… Żydowscy artyści w kręgu nowej sztuki. Idee – postawy – relacje”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
28 LIPCA 2023 - 1 PAŹDZIERNIKA 2023 / 29 LIPCA 2023

Łódzcy realiści

Wystawa "Grupa Realistów - łódzka odsłona. Prace z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi" zostanie otwarta w Galerii Willa 28 VII o godz. 18. Zobaczymy dzieła Barbary Szajdzińskiej-Krawczyk, Wiesława Garbolińskiego, Wacława Kondka, Jerzego Krawczyka, Benona Liberskiego, Jana Łukasika, Jerzego Nowosielskiego, Leszka Rózgi i Józefa Skrobińskiego.
26-letni Zygmunt Bilski jest jednym z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Urzekł nas cykl jego obrazów zatytułowany „Paseizm”, nowocześnie, a zarazem poetycko ujmujących polski folklor.
28 LIPCA 2023 - 12 LISTOPADA 2023

Dzieła ze zbiorów Muzeum KUL

„KULminacje – najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” - wystawa w skierniewickim dworku Konstancji Gładkowskiej (Oddział Muzeum Historycznego Skierniewic) przy ul. Św. Floriana 4. Wernisaż 28 VII o godz. 17.
30 CZERWCA 2023 - 1 PAŹDZIERNIKA 2023

Obrazy z literą A - Piotr Wójtowicz

Na wystawę "Piotr Wójtowicz. Obrazy z literą A + Aneks" zaprasza Muzeum Sztuki ms2. Wernisaż 30 VI o godz. 18.
PODSUMOWANIE. Nadzieja podtrzymuje nas na duchu w trudnym czasie. Jednak – jak podkreśla Kateryna Radchenko, kuratorka wystawy Odesa Photo Days prezentowanej na Fotofestiwalu – oznacza pasywność, a w sytuacjach kryzysowych konieczne jest działanie, przeciwstawianie się złu. Takim aktom sprzeciwu poświęcona jest część prezentacji na festiwalu, który odbywa się właśnie pod hasłem „Nadzieja”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Jakiej nadziei dziś potrzebujemy? Wystawy, które będzie można zobaczyć podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, opatrzonego właśnie hasłem „Nadzieja”, nie mają dać odpowiedzi, a raczej natchnąć do zadawania pytań.