Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
18 STYCZNIA 2024 - 29 LUTEGO 2024

Twórczy tandem: Hunger - Kotlicki

„Przenikanie” Ryszarda Hungera i Piotra Kotlickiego - twórczy tandem w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5. Wernisaż wystawy 18 I o godz. 18.30.
Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" po raz pierwszy została zaprezentowana na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze. Kostki do gry szczelnie, od góry do dołu, pokrywają ściany galerii...
RECENZJA. W Dworku Konstancji Gładkowskiej w Skierniewicach trwa wystawa „Art brut – kolekcje muzealne z autsajderami z Galerii STO5”. Zaprezentowano na niej dokonania uznanych na świecie twórców sztuki nieprofesjonalnej oraz prace lokalnych artystów amatorów z Galerii STO5, tworzących w ramach pracowni plastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach pod kierunkiem pedagoga Dariusza Zdrojewskiego. Pisze Maria Mażewska.
1 LUTEGO 2024 - 28 LUTEGO 2024

Wspomnienie Kamyka

Na wystawę poświęconą pamięci zmarłemu w ubiegłym roku Krzysztofowi Kamińskiemu zaprasza od 1 I Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie i Piotrkowskie Towarzystwo Fotograficzne Fcztery. Wernisaż o godzinie 18.00. Wystawa będzie czynna do 28 II.
od 12 STYCZNIA 2024

Krew miasta

Fotografie widoków miasta, w których dominują graffiti wykonane przez kibiców łódzkich drużyn piłkarskich, są tematem wystawy „Krew miasta”. Autorem zdjęć jest prof. Piotr Stachlewski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
PODSUMOWANIE. Powstanie nowych miejsc prezentacji dzieł, podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej przez ministerstwo kultury, powołanie festiwalu sztuki i designu – to wszystko wydarzyło się w 2023 roku, roku 600-lecia Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Sale Centralnego Muzeum Włókiennictwa zajmują prace rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Tytułowe „Sploty” objawiają się w obieranych przez artystę technikach pracy, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie. Wolski łączy je często z nietypowymi dla włókiennictwa materiałami, szydełkując z drutu, wyplatając z źdźbeł trawy, splatając sznury terakotowych korali. Pisze Maria Mażewska.
Instalacja Antoniego Starczewskiego "Ściana światła" zostanie otwarta 20 XII o godz. 18 w ms1. "Ściana światła", wykonana ze specjalnie przygotowanych ceramicznych kinkietów, została oficjalnie zaprezentowana publiczności 27 stycznia 1970 roku we foyer przebudowanego Teatru im. Jaracza.
21 STYCZNIA 2024 - 7 KWIETNIA 2024

Ester w Skierniewicach

Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaprasza na wystawę „Estera Karp”. Wernisaż – 21 I o godz. 14. Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia.
od 29 LISTOPADA 2023

Stanisław Dróżdż w ms2

Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" była prezentowana po raz pierwszy na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2.