Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
28 CZERWCA 2024 - 31 SIERPNIA 2024

Kontinuum 2

W Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 28 VI o godz. 17 zostanie otwarta „Kontinuum. Wystawa emerytowanych nauczycieli akademickich ASP w Łodzi”. To druga edycja tego projektu. Zobaczymy obrazy, rzeźby, grafiki i ubiór – prace 24 twórców, którzy zakończyli karierę akademicką, ale kontynuują działalność artystyczną.
RECENZJA. W Galerii Europejskiego Centrum Kultury Logos czternaście pół rzeźb, pół obrazów pokazał Paweł Szadkowski. To stacje Drogi Krzyżowej wykonane przez łódzkiego artystę dla małego wiejskiego kościoła w Szczecnie na ziemi kieleckiej. Pisze Gustaw Romanowski.
16 CZERWCA 2024 - 4 SIERPNIA 2024

Wizualna encyklopedia

W ramach Fotofestiwalu w Galerii Re:Medium 16 VI o godz. 16 zostanie otwarta wystawa prac Weroniki Gęsickiej "Encykopedia".
14 CZERWCA 2024 - 11 SIERPNIA 2024

Fotografie z archiwum IPN

Wystawę "Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści" w ramach Fotofestiwalu, kuratorowaną przez Łukasza Rusznicę, otworzy 14 VI o godz. 19.30 Galeria Bałucka, która zaczyna działać po długiej przerwie spowodowanej modernizacją Starego Rynku.
6 CZERWCA 2024 - 1 WRZEŚNIA 2024

Femigrafika

Irena Keckes, Martyna Rzepecka, Ana Vivoda, Katarzyna Zimna pokażą swoje prace na wystawie "Femigraphic". Otwarcie 6 VI o godz. 18 w Galerii Willa.
RECENZJA. Tego na Łódź Design Festiwalu jeszcze nie było. To znak ponurych czasów – jedna z około 20 interesujących wystaw w centrum festiwalowym poświęcona jest urządzeniom militarnym. Takie rzeczy też mają autorów – Leonardo da Vinci jednego dnia malował wspaniałe obrazy, a drugiego projektował machiny wojenne… Tytuł ekspozycji maszyn służących do obrony znakomicie tłumaczy rzeczywistość, w jakiej żyjemy – brzmi: „Nie_pokój”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
22 MAJA 2024 - 4 SIERPNIA 2024 / 3 SIERPNIA 2024

Mariusz Łukasik. Inwentaryzacja

Muzeum Sztuki ms2 zaprasza na wystawę "Mariusz Łukasik. Inwentaryzacja". 3 VIII o godz. 14 odbędzie się finisażowe oprowadzanie autorskie po wystawie.

RECENZJA. Sztuczna inteligencja już od pewnego czasu nie jest li tylko zagadnieniem z utworów science fiction, a ponieważ coraz mocniej wkracza w nasze życie, musimy się z nią zmierzyć. Także twórcy kultury, AI może bowiem zmienić świat muzyki, filmu czy sztuk wizualnych. Może też zmienić status twórcy. Ba, sama staje się twórcą… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
23 MAJA 2024 - 18 SIERPNIA 2024

Fenomen polskiego kilimu

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy „Fenomen polskiego kilimu”, które odbędzie się 23 V o godz. 18.
RECENZJA. Jeszcze młoda, ale już na granicy wieku średniego – co może mieć znaczenie. Wiek 35 lat to limes, próg, którego przekroczenie rodzi niepewność, ale też śmiałość wiążącą się z dojrzałością i nadzieją. Marta Nadolle poświęciła temu zjawisku swoją kameralną wystawę w Galerii Art Hub.