Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
21 PAŹDZIERNIKA 2022 - 15 STYCZNIA 2023

Krzysztof Pruszkowski. Katastrofy

Muzeum Sztuki zaprasza na wystawę „Krzysztof Pruszkowski. Katastrofy. Warszawa – Berlin – Paris”. Artysta od 1984 r. realizuje własną ideę artystyczną, którą nazwał „fotosyntezą”. Polega ona na wielokrotnym nakładaniu i naświetlaniu zdjęć, czego celem jest osiągnięcie „obrazu syntetycznego”. Otwarcie 21 X o godz. 18.
RECENZJA. Siedem artystek wizualizuje zmagania kobiet z niesprzyjającą im rzeczywistością. Twórczynie posługują się różnymi językami, ale mówią jednym głosem. Nie jest miło, jest przejmująco. Bywa brutalnie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
do 31 GRUDNIA 2022

Archiwum Andrzeja Partuma

Wystawa na antresoli Muzeum Sztuki jest pierwszym przekrojowym pokazem materiałów zebranych przez Andrzeja Partuma w prywatnym archiwum od czasu wystaw organizowanych przez samego artystę w latach 70. XX w. Ekspozycje miały miejsce w domu przy ul. Poznańskiej 38 w Warszawie w ramach założonego przez Partuma Biura poezji.
3 LISTOPADA 2022 - 30 LISTOPADA 2022

Kalejdoskop barw

Wystawę grafik i fotografii Barbary Florczyk-Bartos „Kalejdoskop barw II” można oglądać w Bełchatowie. Wernisaż 3 XI o godz. 18 na dolnym foyer MCK PGE Giganty Mocy.
RECENZJA. To ciekawa, nietypowa wystawa o dużym walorze edukacyjnym. Szkoda, że schowana w zakamarkach Akademickiego Centrum Designu. Mowa o „Elementarzu polskiego dizajnu”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Z historii sztuki znamy przykłady artystów bez formalnego plastycznego wykształcenia, tworzących dzieła wybitne. W Łodzi to choćby Henryk Płóciennik, którego prace można właśnie oglądać w Galerii Imaginarium wraz z obrazami jego „ucznia” Krzysztofa Gocka, z którego kolekcji pochodzą niemal wszystkie prezentowane kompozycje Płóciennika. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
8 X podczas gali otwarcia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa poznaliśmy laureatki 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny 2022.
8 X o godz. 13 rozpocznie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny pod hasłem „Stan splątany” – to pojęcie, zapożyczone ze słownika mechaniki kwantowej, wydaje się na metaforycznym poziomie definiować szereg problemów, które obserwujemy we współczesnym świecie.
6 PAŹDZIERNIKA 2022 / 9 PAŹDZIERNIKA 2022 - 8 STYCZNIA 2023

Triennale Tkaniny Młodych

Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – czwarta edycja konkursu i wystawy dla studentów uczelni artystycznych – to projekt, który zaprezentuje najlepsze realizacje młodych artystów z całego świata, tworzących w zakresie tkaniny projektowej i tkaniny artystycznej.
7 PAŹDZIERNIKA 2022 - 12 MARCA 2023

Nikita Kadan i obywatele kosmosu

Muzeum Sztuki ms1 otworzy jednego dnia - 7 X o godz. 18 dwie wystawy: "I ogień, i popiół. Nikita Kadan" oraz "Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Międzynarodowego Instytutu Kosmizmu".