Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 26 MAJA 2023 / 26 MAJA 2023 - 9 CZERWCA 2023

Gratisy z wystawy

26 V w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędą się dwa wernisaże – o godz. 15 ("Gipsoryt" - wystawa prac studentów i pedagogów ASP w Łodzi) i o godz. 18 ("Galeria Gratisse").
RECENZJA. Czy mamy wpływ na przyszłość? Niewątpliwie. Czy możemy sprawić, by była lepsza? Na pewno możemy – i musimy – o tym myśleć. Z tego założenia wychodzą także designerzy – projektanci przedmiotów i przemian świadomości. Hasło tegorocznego Łódź Design Festival brzmi „Future Perfect”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Poddębicki Dom Kultury i Sportu rozpoczyna majówkę wernisażem malarskim Ewy Słodzińskiej. Start 30 kwietnia o godzinie 14.00. Dwie godziny później rozpocznie się „Termalna Majówka”.
„Różne oblicza martwej natury” to tytuł wystawy, która 14 IV rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie. Prace, tematycznie związane z martwą naturą pokażą różne sposoby jej widzenia.
od 14 KWIETNIA 2023

Malarstwo w obfitości

RECENZJA. Godny to jubileusz, gdy jest się czym pochwalić. Na 40. Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pojawiło się zaskakująco wiele interesujących propozycji, szczególnie z dziedziny malarstwa, co dziwi dodatkowo, gdy tę obfitość porównamy z malarską posuchą na wystawie najlepszych dyplomów z 2022 roku. Czyżby ci, którzy studiują teraz, byli lepszymi malarzami od tych, którzy w ubiegłym roku opuścili mury uczelni? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Włodzimierz Pawlak podnosi zwyczajność do rangi dzieła sztuki. Wystawa jego „Dzienników” w ms2 jeszcze uszlachetnia ową twórczość, a zatem i zwyczajność, prezentując ją niczym kosztowności w skarbcu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Do 15 IV miłośnicy jazzu i fotografii będą mogli podziwiać w Domu Kultury w Łęczycy fotograficzne portrety znanych jazzmanów. Autorką jest Maria Tymińska, fotograficzka i nauczycielka akademicka. Fotografie prezentuje zazwyczaj w ulubionej klasycznej tonacji czarno-białej, która tworzy specyficzny klimat.
Na wystawie „Van Gogh Multi-Sensory Exhibition” w hali przy ul. Krzemienieckiej 2 w Łodzi zagłębiamy się w skomplikowaną psychikę Vincenta van Gogha, odkrywając przy tym własne lęki i pragnienia. Pochłania nas rzeczywistość obrazów holenderskiego malarza. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
RECENZJA. To nie tyle pejzaże, ile wspomnienia o nich, zarejestrowane przez artystę powidoki rzeczywistych scenerii (podkreśla to już sam tytuł wystawy Jacka Świgulskiego „Powroty. Pejzaż wewnętrzny”). Widok pięknego krajobrazu daje poczucie szczęścia. Widok obrazu uwieczniającego owo przeżycie – to szczęście zwielokrotnia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
WYSTAWA. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi powróciła do jednego konkursu na najlepsze dyplomy magisterskie i licencjackie pod nazwą Prime Time (przez jakiś czas funkcjonowały dwa osobne konkursy) – w ten sposób dostajemy podsumowanie całorocznej pracy uczelni w różnych dziedzinach sztuk pięknych i użytkowych, na dwóch poziomach kształcenia. Konkursowa wystawa odbywa się do 17 III 2023 w Art_Inkubatorze – a lokowanie uczelnianych wydarzeń poza siedzibą szkoły zawsze sprawia, że przestają być one uczelniane, a stają się łódzkie.