Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. „O koncepcji malarskiej swojego ukochanego mistrza tak pisał profesor Fijałkowski: „Cykl unistycznych obrazów Strzemińskiego zawsze mnie fascynował, a w miarę jak przybywa lat, jego czysta dramatyczność staje się dla mnie coraz wznioślejsza i coraz bardziej godna szacunku”.
IN MEMORIAM. Stanisław Fijałkowski, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki ostatniego półwiecza – nie ma w tym słowa przesady – artysta o utrwalonej randze międzynarodowej, którego dzieła znalazły się w kolekcjach blisko 70 muzeów światowych. Także tych najbardziej prestiżowych. Obrazy i grafiki Fijałkowskiego są w nowojorskim Museum of Modern Art, londyńskiej Tate Galery, São Paulo Museum of Art, Galerii Tretiakowskiej, nie licząc zbiorów wszystkich największych polskich muzeów. Pisze Gustaw Romanowski. 
GALERIA KALEJDOSKOPU. To miejsce oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Łukasz M. Sadowski, historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Prezentuje prace Krzysztofa Wieczorka.
Wiedźmin, czyli Geralt z Rivii, został bohaterem marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które powstaje w EC1 Łódź - Miasto Kultury. – Wybór tej postaci jako symbolu powstającej instytucji był oczywisty – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI, Projekt postaci narysował jeden z czołowych polskich twórców graficznych Przemysław Truściński „Trust”.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza do udziału w warsztatach twórczych online Konstrukcja/Dekonstrukcja/Zabawa słowem obrazem/Przestrzeń do budowania nowych treści na bazie wyjściowej formy poetyckiej oraz wizualnej.
RECENZJA. Tak jak świat składa się z atomów, a nasz obraz świata – z ułamków rzeczywistości, pamięci, wyobrażeń, tak fotoobiekty Krzysztofa Cichosza zbudowane są z drobinek, które dopiero w oku widza, i tylko oglądane pod odpowiednim kątem, układają się w odpowiednie kształty. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
KOMIKS. Marzy mi się polski magazyn komiksowy z prawdziwego zdarzenia. Z dobrą publicystyką, fachowymi recenzjami i porządnymi, premierowymi historiami obrazkowymi. Niechby był kwartalnikiem, z ciekawym layoutem i czarno-białym wnętrzem. Marzenie to nienowe, ale jeszcze bardziej zapragnąłem jego spełnienia po zaskakującym wydarzeniu z końca ubiegłego roku – reaktywacji magazynu „Relax”. Pisze Piotr Kasiński. 
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Łukasz M. Sadowski, historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, członek rady redakcyjnej powstającego „Kalejdoskopu Kultury”. Prezentuje prace Krzysztofa Wieczorka. 
Muzea i galerie sztuki są wreszcie otwarte. Można zatem oglądać zawieszone do tej pory przez lockdown wystawy.
W czerwcu (10-27 VI) odbędzie się w Łodzi kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Spośród 1029 nadesłanych zgłoszeń (nowy rekord!) jury wybrało sześć projektów, które zobaczymy na festiwalowych wystawach.