Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Magda Moskwa to najważniejsza artystka spośród wszystkich twórców, których prace prezentowała łódzka Galeria Opus, funkcjonująca w budynku firmy Opus Film. Jest to zarazem artystka najbardziej tutaj honorowana – odbyło się już kilka jej wystaw. Nic dziwnego, że ekspozycją prac tej wybitnej łódzkiej malarki, twórczyni obiektów i projektantki ubioru oraz kostiumów teatralnych 10 lat temu uczczono 10-lecie galerii, a obecnie również jej 20-lecie.
od 10 LISTOPADA 2023

"Schatz" Izy Robakowskiej

Otwarcie wystawy Izy Robakowskiej 10 XI o godz. 18 w Galerii W Y. Prace prezentowane na ekspozycji "Schatz" powstawały w Łodzi i w Stammham.
Aleksandra Ignasiak i Karolina Gębka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, tworzące projekt Slow Painting Studio, zostały finalistkami międzynarodowego konkursu EIT Jumpstarter.
RECENZJA. Okres formowania się dojrzałości artystycznej to, jak się wydaje, w życiu artysty czas najważniejszy. W przypadku jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Jerzego Nowosielskiego, ten okres przypadł na czas pobytu w Łodzi. Rozwój malarstwa artysty w owych latach można prześledzić na wystawie w Muzeum Sztuki ms1, przygotowanej z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Gdy przypadek odgrywa w tworzeniu zasadniczą rolę, efekt jego działania może zaskoczyć artystę. Znajduje się on wówczas w sytuacji odbiorcy własnej sztuki – inaczej niż twórca, który „widzi” swój obraz jeszcze przed powstaniem. To daje możliwość odczuwania podwójnej przyjemności obcowania ze sztuką. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Wymyślona przez Józefa Robakowskiego w 2001 roku łódzka Nagroda Kobro, przyznawana artystom przez artystów, początkowo wręczana była w Galerii Wschodniej, następnie, od 2011 roku,  w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ostatnio jednak inicjator wycofał nagrodę z tej instytucji, ponieważ nie podoba mu się to, co dzieje się w muzeum po tym, jak jej dyrektorem został Andrzej Biernacki.
26 PAŹDZIERNIKA 2023 - 28 KWIETNIA 2024

Sploty Wolskiego

26 X Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera wystawę ”Xawery Wolski. Sploty”. Zaprezentuje na niej nieznane szerzej dzieła artysty nawiązujące do tkania, splatania i innych technik włókienniczych.
23-letnia Aleksandra Kmita jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doceniliśmy jej dojrzały, nieco niepokojący malarski tryptyk z martwą naturą.
RECENZJA. Śpieszmy się kochać sztukę publiczną, tak szybko odchodzi – z taką refleksją opuszczam wystawę prezentującą dorobek Bogdana Skopińskiego w Ośrodku Propagandy Sztuki. Często owej twórczości nawet nie zauważamy – tak wpisuje się w otoczenie. Nie ma już hotelu Centrum, nie ma zajazdu w Emilii, nie ma starego dworca Łódź Fabryczna – a wszystkie te miejsca (jak i wiele innych) zdobiły ceramiczne ściany Skopińskiego. Nie ma w mieście jego charakterystycznych słupów ogłoszeniowych ani surowej rzeźby-fontanny przy Łódzkim Domu Kultury… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Alicja Pangowska jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym (2023) Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Naszą uwagę przyciągnął cykl jej obrazów „Z łemkowskich wsi”, zainspirowany kulturą rusińskich mieszkańców Beskidów.