Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Akademickim Centrum Designu do 3 XII 2021 można oglądać prace nagrodzone w tegorocznym, 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego - Projekt dla studentów ASP w Łodzi.
RECENZJA. To nie będzie tekst o biologii, ale o biologiczności, która spotyka się z metafizyką. Tkanka to bowiem tytułowy motyw wystawy w Galerii Imaginarium, który łączy prace trzech artystek z łódzkiej grupy 0+: Anny Frąckowicz, Izabeli Łapińskiej i Tamary Sass. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Dzięki wystawie „Miejsce, sytuacja, okazja, oferta” nieistniejąca Galeria Adres podejmuje dialog ze współczesnymi artystkami. Wokół wyartykułowanego przez Ewę Partum w 1974 roku hasła: „Mój problem jest problemem kobiety” skupiają się performerki i twórczynie sztuk wizualnych, które zostały zaproszone do zaprezentowania swych prac. Pisze Mateusz Bugalski.
od 9 LISTOPADA 2021

ŁTF i przyjaciele

„70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów - ŁTF i przyjaciele” - wystawa z cyklu "Konfrontacje fotograficzne". Wernisaż 9 XI o godz. 18.30.
Po rocznej przerwie wznowiono ważne modowe wydarzenie dla młodych projektantów – Łódź Young Fashion, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu w partnerstwie z miastem. Jednak, ponieważ nieustępliwa zaraza wymusza nietypowe rozwiązania organizacyjne – edycja 2021 również była nietypowa.
RECENZJA. Coś dziwnego dzieje się z ludźmi – w sytuacji pewnego zagubienia przestają wierzyć w naukę, porzucają rozumowy odbiór rzeczywistości na rzecz intuicji, czerpania z własnej „nieuzbrojonej” wyobraźni. Czy Ziemia znów jest płaska? Do takiej metafory odnosi się wystawa w ms1, która jest refleksją nad rolą nauki i komunikacji we współczesnym świecie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 22 PAŹDZIERNIKA 2021

Sztuka w drukarni

„Kontrast” to wydarzenie obejmujące odsłonięcie murali i wernisaż wystawy malarstwa i grafiki dwojga artystów z łódzkiej ASP: Aleksandry Ignasiak i Macieja Walczaka. Odbędzie się 22 X o godz. 19 w Starej Drukarni przy Gdańskiej.
od 28 PAŹDZIERNIKA 2021

Historia-propaganda-sztuka

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na wystawę "Historia-Propaganda-Sztuka. Na skrzyżowaniu". Otwarcie 28 X o godz. 18.
RECENZJA. Obcowanie z dziełami Włodzimierza Ciesielskiego daje taką przyjemność jak spacer po lesie. Może nawet większą, bo mamy tu naturę i sztukę w jednym – a dodatkowo w tym wypadku owe zjawiska przestają być sprzecznościami. Swoje dopowiada Jolanta Ciesielska, której płaskie prace odzwierciedlają naturalne struktury. Dzieła obojga artystów pięknie ze sobą korespondują. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Zakończył się 32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Oto laureaci festiwalowych nagród.