Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kopernik jak aztecki bóg, Mickiewicz karmiący orła własnym sercem. To rzeźbiarskie projekty „Stacha z Warty” – megalomana, antysemity, wielbiciela pogaństwa i niepokornego artysty.
"Hyperreal" - wystawa konkursowa malarstwa olejnego. Otwarcie i wręczenie nagród 2 VIII o godz. 18. Publiczność przyzna własną nagrodę, głosując na wybrany obraz.
W numerze lipcowo-sierpniowym "Kalejdoskopu" zaproszenie do zostania kuratorem naszej galerii przyjął Michał Ludwiczak, od wielu lat członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, obecnie prezes Okręgu Łódzkiego. Galerię zdominowała więc tematyka zachęcający, by ruszyć poza miasta.
Jacenty Jończyk urodził się w Kłobucku, lecz mieszka w sąsiednim miasteczku Działoszynie, gdzie maluje swoje obrazy i wciąż szuka nowych form artystycznego wyrazu.
ROZMOWA. - Gdy byłem studentem, dostawałem zestaw pojęć, które jednak często traktowałem jako punkt wyjścia dla rozważań wykraczających poza zadany temat. Moje wybory wiążą się z codziennością. Na przykład „forma” dotyczy mnie, bo jestem drobny, nie uprawiam sportu i tak dalej.- mówi Grzegorz Demczuk* w rozmowie z Joanną Glinkowską.
Działoszynianka Izabela Czołnowska-Górska zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, lecz ostatnio najwięcej zamówień otrzymuje na karykatury. A co ciekawe, iż klienci zgłaszają się do niej głównie z Warszawy...
Niedawno ukazał się piękny album zatytułowany „Malarska opowieść o polskim chlebie”, w którym jako ilustracje wykorzystane zostały również dzieła artystów plastyków związanych z Ziemią Łódzką. Wydawcą luksusowej publikacji jest... Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego w Warszawie.

Na wakacyjne dni Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach przygotował ciekawe zajęcia, podczas których mali mieszkańcy gminy mogli poznać tajniki garncarstwa, wikliniarstwa, bednarstwa...
9 lat temu Grzegorz Sołtyszewski poszedł na krótki kurs ceramiczny do Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie. Zaledwie po 24 godzinach zajęć wiedział, że ceramika to jego przeznaczenie.
Działoszyn dotychczas nie kojarzył mi się z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi, lecz raczej z produkowanymi tutaj smacznymi lodami znanymi klientom w całym kraju.