Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Zbiórki internetowe na rozmaite przedsięwzięcia to nie nowość. Także w branży komiksowej. Sporo się w tej dziedzinie u nas ostatnio dzieje. Mamy nowy rekord kwoty zebranej na wydanie albumu, a poza tym na polski rynek weszła najpopularniejsza na świecie amerykańska platforma crowdfundingowa – Kickstarter. I od razu z ciekawymi komiksowymi projektami. Pisze Piotr Kasiński. 
FESTIWAL. Wydarzenia 31. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (14-15 XI) odbędą się tylko online. Udział umożliwia zakup biletu dostępu do platformy internetowej – 10 zł w przedsprzedaży i po festiwalu, podczas niego 15 zł. Trzeba przejść procedurę rejestracji konta i dokonać opłaty. Jedna osoba może zakupić jeden bilet.
RECENZJA. Wacław Szpakowski jako twórca awangardowy skupiał się na odczytywaniu zasad rządzących światem, a jedną z najłatwiej uchwytnych jest rytm, widoczny choćby w cyklach przyrodniczych. Próbował go zilustrować, rysując charakterystyczne labirynty. Jak takie podejście do rzeczywistości interpretują twórcy, którzy w większości nastali po nim? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Artyści tworzą na wiejskich przystankach PKS w województwie łódzkim dzieła odnoszące się do klasyki polskiego malarstwa i literatury. Wielkoformatowe obrazy składają się na „Śródpolną galerię”. W Rudnikach powstał właśnie 13. obraz, który zamyka tegoroczną (2020) edycję „Folkowych przystanków”.
RECENZJA. Trudno tu o zaskoczenia, bo przecież tradycyjna grafika nie zmienia się dramatycznie. Założenie Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki jest takie, że mają to być prace wykonane metodami warsztatowymi – bez udziału nowoczesnych technologii, co najwyżej z nowymi sposobami obrazowania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Co za kształt, jaka faktura, ciekawy odcień bieli! Oto wybuch atomowy. Ale artyści sięgają po ten temat bynajmniej nie dla pustego zachwytu nad formalnym pięknem. Grzyb atomowy jest mocnym symbolem pychy i zła. W ms1 trwa wystawa „Płonący dom. Wybór z kolekcji Antoine’a de Galberta”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 6 LISTOPADA 2020

Ogrodowa według artystów

6 XI o godz. 17 w rotundzie galerii handlowej Manufaktury zostanie otwarta wystawa prac łódzkich artystów związanych z przemysłem włókienniczym. Każdy z 14 artystów zaprezentuje po dwie prace, jedną charakterystyczną dla ich obecnej twórczości, a drugą odnoszącą się do ich działalności projektowej na potrzeby dawnej fabryki przy Ogrodowej.
4 LISTOPADA 2020 - 20 KWIETNIA 2021

Kolekcja Armady w Warszawie

Ubiory łódzkiego projektanta Tomasza Armady znalazły się na wystawie "Równorodność" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Otwarcie 3 XI. Wystawę można oglądać online. W taki sposób zaplanowano też spotkanie z artystą i kuratorami 4 XI o godz. 20.
5 LISTOPADA 2020 - 21 KWIETNIA 2021

60 lat Muzeum Włókiennictwa

W tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi obchodzi 60. rocznicę powstania. Jubileusze skłaniają do wnikliwego analizowania historii, do bilansów i podsumowań. Wystawa „Działy otwarte / Działy zamknięte”, dla której punktem wyjścia stały się refleksje nad historią instytucji, specyfiką kolekcji czy w końcu zmieniającą się rolą muzeów, jest opowieścią poprowadzoną ze współczesnej perspektywy. Czynna od 5 XI.
RECENZJA. Atmosfera sprzyja rozważaniom o końcu świata – w czasie rozpędzającej się pandemii zainaugurowano zatem nowy cykl miniwystaw „Podróże do miejsc z widokiem na końce światów. Galeria Czynna w Muzeum Sztuki”. Można je oglądać „po drodze”, nawet nie wchodząc do muzeum – idealna propozycja na ten trudny czas. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.