Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Galeria Imaginarium otworzy 14 V o godz. 18 wystawę „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego. Fotografie”. Czapliński to fotograf, reporter, dokumentalista i filmowiec, urodzony w 1953 r. w Łodzi, a od 1979 r. mieszkający w Warszawie i Nowym Jorku.
Małgorzata Szafrańska, która przez niemal osiem lat robiła zdjęcia dla "Kalejdoskopu", została laureatką Grand Prix i trzech innych nagród w konkursie na Fotografa Roku 2022 Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
13 MAJA 2022 - 31 GRUDNIA 2022

Ocalone witraże Modzelewskiego na wystawie

Muzeum Miasta Łodzi i Miasto Poddębice ocaliły żywiczny witraż autorstwa Romana Modzelewskiego z Domu Towarowego Handlowiec w Poddębicach. Znajdzie się on na wystawie "RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, która zostanie otwarta 13 V o godz. 18.
RECENZJA. Jak oryginalnie można rozwijać dziedzictwo poprzedników, dowodzi twórczość Antoniego Starczewskiego, wybitnego łódzkiego artysty, który, wychodząc z kręgu Władysława Strzemińskiego, zinterpretował unizm na swój niepowtarzalny sposób. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Może chodzić m.in. o ograniczenia mentalne, o zamykanie się w bańkach informacyjnych, o tkwienie w szafie własnego ja, gdzie coś, co ja myślę, co czuję i jak postrzegam, jest jedyną możliwą prawdą. O obrazach Mileny Romanowskiej pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Czy można cofnąć czas? Czy istnieje sposób na ponowne przeżycie wyjątkowych chwil, które tlą się niczym iskra wspomnień w odmętach naszej pamięci? Takie pytania z pewnością zadawał sobie każdy, kto doświadczył uczucia tęsknoty. Nie każdy jednak znalazł odpowiedź. Pisze Jacek Kowalski.
Pabianice, Żeromskiego 17 – ten adres powinni zapamiętać miłośnicy sztuki. W dawnych magazynach fabryki Rudolfa Kindlera otwarto galerię o nieco zaskakującej nazwie Aflopa Art. Pisze Piotr Grobliński.
RECENZJA. Obraz to światło. Wie o tym każdy, kto miał kontakt z fotografią. Jednak uchwycić istotę tego fizycznego fenomenu, uwypuklając zarazem jego piękno, nie jest wcale rzeczą łatwą. O wystawie fotografii i ruchomych obrazów autorstwa Barbary Ałaszewskiej pt. „Skrawki” w piotrkowskim Ośrodku Działań Artystycznych pisze Damian Kasprzyk.
22 KWIETNIA 2022 - 8 STYCZNIA 2023

Poszerzone pole widzenia

Wystawa „Poszerzone pole widzenia” bada relacje fotografii, malarstwa i grafiki, odsłaniając ich wzajemne zapożyczenia i przenikanie. Otwarcie 22 IV o godz. 18.
Co prawda w muzyce nie chodzi o bicie rekordów, ale te niekiedy mimochodem się zdarzają. Jednym z takich muzycznych rekordów jest balet dla dzieci „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi wykonywany jest w niezmienionym kształcie od 52 lat. Symboliczny jubileusz pięćdziesięciolecia (obchody zostały przesunięte z powodu pandemii) odbył się 19 marca. Gościem honorowym wieczoru był kompozytor muzyki do „Śnieżki” Bogdan Pawłowski, który obchodził 65-lecie twórczości.