Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trwają akcje pomocowe dla łódzkich restauracji i klubokawiarni, choćby dla popularnych Owoców i Warzyw przy ul. Traugutta. Na zrzutka.pl można kupować nie tylko vouchery na kawę, miejsca na szkolenia kawowe, ale i plakaty od łódzkich twórców z serii #nieprzelewki (do nabycia także na profilu facebookowym Owoców i Warzyw).
9 MAJA 2020

50. Aukcja Promocyjna

9 maja odbędzie się w domu aukcyjnym w Łodzi jubileuszowa 50. Aukcja Promocyjna, w czasie której zaoferowanych zostanie 129 obrazów, grafik i obiektów ceramicznych w atrakcyjnych cenach. Autorami dzieł są łódzcy artyści, przede wszystkim absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, którzy ukończyli uczelnię w ostatnich latach.
TEMAT NUMERU. – Pandemia pokazała, że nie wystarczy ogólna wiedza o mediach cyfrowych. I że są rzeczy, których nie da się zrobić zdalnie – mówi profesor Magdalena Kamińska. Z badaczką cyberkultury rozmawia Łukasz Kaczyński.
Wiosną 2020 miasto przestało pełnić swoje funkcje jako miejsce spotkań. Przestrzenie kojarzone z aktywnością, obecnością ludzi stanęły w ciszy. Setka zdjęć z kilkudziesięciu opuszczonych miejsc pokazuje je bez makijażu codziennych spraw, uchwycone na chwilę przed powrotem do życia. Autorami reportażu są Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn z duetu HaWa, współpracownicy "Kalejdoskopu".
To sytuacja niecodzienna: cztery skoordynowane wystawy w pełni gotowe, eksponaty przywiezione z Paryża, każda praca na swoim miejscu zgodnie z opracowywanym przez rok planem – a nikt nie może obejrzeć ich na żywo.
25 KWIETNIA 2020

210. Aukcja Dzieł Sztuki

Pomimo pandemii rynek sztuki w Polsce działa. Większość firm, w tym domy aukcyjne, już od dawna korzysta z możliwości sprzedaży przez internet. W Łodzi dom aukcyjny Rynek Sztuki postawił na sprzedaż internetową jako jeden z pierwszych w kraju. W sobotę odbędzie się aukcja bez udziału publiczności - można licytować przez internet lub telefon.
Na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Sławomira Kosmynki, powstały plakaty włączające się w kampanię antykoronawirusową. Oczywiście studenci pracowali nad nimi w domach. 
Mimo że Muzeum Sztuki przygotowało internetowe propozycje specjalnie na czas epidemii (choćby „Czytanki” fragmentów tekstów z wydawnictw muzeum, artystyczne rezydencje na Instagramie czy programy edukacyjne), ja skorzystałam z wolnego czasu, by wreszcie sięgnąć do wirtualnej propozycji sprzed lat, która zainteresowała mnie najbardziej. To „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery.
PROJEKTOWANIE. Jego nietypowe ornaty (szyte w Piotrkowie Trybunalskim) znane są w całej Polsce, prezentowane są na prestiżowych targach Sacroexpo w Kielcach, on sam jest częstym gościem programy lifestylowych. – Można ewangelizować poprzez poezję, można poprzez teatr, można też poprzez piękno szat liturgicznych. Zdarzało się, że ksiądz liturgista robił mi wykłady, ale czasem też bronił wartości artystycznej moich projektów – mówi Marek Wójcik ksiądz z parafii w Pasztowej Woli, projektant. Pisze Paulina Ilska. 
SZTUKA. Biura Wystaw Artystycznych to wciąż niedoceniana szansa dla wielu miast na dobrze  pomyślaną wewnętrzną politykę kulturalną  – obliczoną na potrzeby lokalnego środowiska  i mieszkańców, ale również, jak pokazują liczne  przykłady, na działania w skali ogólnopolskiej. Pisze Monika Nowakowska.