Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEATR. Waldemar Zawodziński wystosował oficjalne oświadczenie w sprawie sytuacji kierowanego przez niego Teatru im. Jaracza w Łodzi. Chodzi o rozpoczęcie przez Zarząd Województwa Łódzkiego procedury odwoławczej w związku z analizą gospodarki finansowej teatru. Do mediów trafiła również petycja popisana "widzowie Teatru" w obronie dyrektora i teatru adresowana do władz województwa. Publikujemy obydwa teksty. Artykuł opisujący sytuację poniżej w linku.
FESTIWAL. O niedokończonym XXVI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych pisze Małgorzata Karbowiak: "Świat stanął na głowie. I zmienił hierarchię wartości. Mógłby ktoś jednak zapytać, czy sztuka, zatrzymana teraz w pędzie, przeczuwała marcowy armagedon, kolejne starcia natury i (kolokwialnie) cywilizacji".
23 MAJA 2020 - 5 GRUDNIA 2020

Laboratorium Kreatywnego Działania II

Teatr Chorea ogłasza nabór do nowego projektu. Zaprasza pedagogów, edukatorów, animatorów kultury, młodzież i seniorów oraz osoby niezależne działające w kulturze do wzięcia udziału w drugiej edycji edukacyjnego projektu Laboratorium Kreatywnego Działania.
13 MAJA 2020 - 9 GRUDNIA 2020

Teatralny wehikuł czasu

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza widzów do podróży w czasie  - wejścia w świat przepastnych teatralnych archiwów. Archiwalne nagrania audio spektakli udostępniane będą w sieci w ramach akcji #bądźmywkontakcie, od maja do czerwca 2020, a później od sierpnia do grudnia 2020. 
8 MAJA 2020 / 9 MAJA 2020

Hemar spotyka Koftę

„Hemar, Marchewka. Próba generalizacji” Teatru Muzycznego w Toruniu oraz „Projekt Koffta” Anety Todorczuk – to program czwartego weekendu wirtualnego Festiwalu OFF/ON Północna. Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na spektakle, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna. Będą udostępnione przez 48 godzin.
WYWIAD. Staram się dbać o to, żeby nie blokować w studentach spontaniczności. Pozwalam im być śmiesznymi, żałosnymi i namawiam, żeby się tego nie bali. Wspieram ich w próbach dotarcia do prawdy. Uważam, że największą wartością jest to, aby wypuścić ze szkoły różne osobowości, a nie tłamsić w nich to, co mają, żeby wpasować ich w jeden model - mówi Gabriela Muskała. Z aktorką i współautorką sztuk teatralnych rozmawia Eliza Gaust. 
4 MAJA 2020 - 10 MAJA 2020

Vege Kryminał w Teatrze Pinokio

Gdy warzywa giną… Sprawa nie może pozostać niewyjaśniona. W Teatrze Pinokio w Łodzi aktorzy czytają vege kryminał „Best Seler” . Odbywają  się też warsztaty plastyczne online, podczas których dzieci mogą stworzyć własnych bohaterów vege kryminału.
5 MAJA 2020 - 30 MAJA 2020

Scena Monopolis w sieci

ONLINE. Scena Monopolis, która zainaugurowała działalność tuż przed początkiem pandemii, nie poddaje się. Będący jej operatorem Art Kombinat już przygotował pierwsze wydarzenia online, a na maj planuje kolejne. Pokaże na żywo aż sześć spektakli i pięć koncertów live,
TEATR. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego rozpoczął procedurę odwołania dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Waldemara Zawodzińskiego. To efekt planowej kontroli, która dotyczyła analizy gospodarki finansowej. W sprawie ewentualne odwołania dyrektora wystąpiono do dwóch związków zawodowych w teatrze, dwunastu stowarzyszeń twórczych i ministra kultury. Odpowiedzi mają nadejść do końca kwietnia.
1 MAJA 2020 / 2 MAJA 2020

„Wąż i ona”/Recital Wortmanna

Teatr Muzyczny w ramach wirtualnej sceny OFF/ON zaprasza na dwa wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna. Zobaczymy „Węża i żonę”, czyli uwspółcześnioną wersję komedii Fredry „Mąż i żona” w wykonaniu Teatru Inni, a Marcin Wortmann zaprezentuje piosenki z musicali Sondheima.