Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
do 15 WRZEŚNIA 2020 / 11 PAŹDZIERNIKA 2020

Zgłoszenia do 33. ŁóPTA

Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w 33. edycji Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich ŁóPTA, która odbędzie się online. Zgłoszenia - do 15 IX.
TEATR. Jak wynika z naszych informacji, komisja konkursowa opiniująca kandydatów na dyrektora Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi, nie rekomendowała żadnego z dwóch starających się o to stanowisko. Czy teraz prezydent Łodzi zorganizuje kolejny konkurs, czy też zdecyduje się na mianowanie dyrektora?
TEATR. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął w czwartek (23 lipca) uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 8 września 2020 roku.
TEATR. Teatr Nowy w Łodzi na czas wakacji przenosi się do sieci. W ramach projektu Kultura online „Zarzucamy sieć” zostaną zaprezentowane spektakle i monodramy znane z repertuaru teatru. Pierwszą premierą, którą widzowie będą mogli oglądać już od 24 lipca będzie „Humanka”, spektakl w reżyserii Leny Frankiewicz. Transmisja online już 24 lipca o godzinie 19.
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora Teatru im. Jaracza.  W komunikacie mowa jest o "stwierdzonych uchybieniach i nieprawidłowościach w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru" i o nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych.
"Usta w ogniu", "Śmierć w Wenecji" - to tylko niektóre propozycje spośród premier i nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Projekt Redukcje.pl odnosi się tematycznie do skutków pandemii i wykorzystuje Internet jako "kanał transmisyjny do prowadzenia artystycznej narracji o sytuacji człowieka w obliczu kryzysu". Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. 
Do mediów trafił list otwarty napisany przez Związek Zawodowy Zespołu Artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Związany jest z rozpoczętą procedurą odwołania dyrektora teatru Waldemara Zawodzińskiego. Zespół apeluje m.in. do ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego. Poniżej publikujemy treść listu.
RECENZJA. Pandemia ograniczyła działalność teatrów? Są instytucje, których nic nie złamie. Teatry zaczęły kręcić… seriale, gatunkowe hybrydy. Ich poziom zależy od zasobów, pomysłu twórców, dbałości o detal. Czasem najważniejsze było to, że w ogóle udało się je stworzyć, że nie siedzi się bezczynnie. Pisze Paulina Ilska.
TEMAT NUMERU. Jaki będzie teatr po pandemii, czym będzie dowodził swojej istotności, co w ramach swojej specyfiki i obecności tylko on może oferować? To świetne pytanie – nie znamy odpowiedzi, bo jesteśmy ciągle w środku tej zarazy i teatr na razie dzieje się tylko na tajnych kompletach i online – mówi Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, muzyk, szef Teatru Chorea.
TEATR. Łódzka „Rutka” w ścisłym finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek znalazł się w gronie 11 najlepszych sztuk, wybranych w kilku etapach spośród 113 przedstawień zgłoszonych przez teatry z całej Polski.