Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
3 LISTOPADA 2023 / 5 LISTOPADA 2023

Burza emocji w Jaraczu

Na premierę „Burzy” Williama Szekspira zaprasza 4 XI o godz. 19 Teatr im. Jaracza – z okazji jubileuszu 135-lecia sceny. Spektakl zabierze nas w podróż po ludzkich namiętnościach, pragnieniach, tęsknotach, lękach i nadziejach. Istotna jest tutaj refleksja, że nawet przemożne pragnienie zemsty przemienić się może w gotowość do przebaczenia i chęć pojednania, że miłość zwycięża nienawiść i podłość. Reżyseria – Ivan Krejčí.
W dniach od 22 do 27 III 2024 r. w Łodzi na Scenie Monopolis odbędzie się druga edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. W ciągu pięciu dni będzie można obejrzeć dziesięć spektakli przygotowanych przez znanych i debiutujących artystów oraz trzy pokazy mistrzowskie. Dyrektorem imprezy jest Andrzej Seweryn.
Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza 10 XI na program poetycki poświęcony trzem braciom Różewiczom.
RECENZJA. W 1967 roku dwaj amerykańscy psychiatrzy opracowali skalę stresu. Według Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a każdej trudnej sytuacji można przyporządkować liczbę punktów, mierząc siłę czynnika stresu. I tak śmierć partnera to 100 punktów, pobyt w więzieniu – 63, ciężka choroba – 53, zmiana pracy – 36. A rozwód? Ma aż 73 punkty, o dziesięć więcej niż śmierć członka rodziny. A mimo to ludzie się rozstają… Dlaczego?
od 14 PAŹDZIERNIKA 2023

Premiera "Kartoteki"

Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960 "Kartoteka" Tadeusza Różewicza zaliczana bywa do dramatów z nurtu teatru absurdu. Tak jak sztuki Samuela Becketta, Eugène"a Ionesco i innych przedstawicieli tego gatunku, pokazuje sytuację egzystencjalną człowieka w dwudziestym wieku.
od 20 PAŹDZIERNIKA 2023

Prapremiera "Pozorów"

Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje 20 X prapremierę „Pozorów” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Jesienią tego roku przypada setna rocznica urodzin Marca Camolettiego - autora sztuki.
Jak pozbyć się dzieci albo jak do nich trafić, by zaangażować w spektakl i kwestie, które on porusza? – oto pytanie narzucające się po obejrzeniu najnowszych premier w Teatrze Pinokio. Pisze Paulina Ilska.
od 9 PAŹDZIERNIKA 2023

Warsztaty teatralne

Warsztaty "Ciało-ruch-gest-tekst" polegają na uruchomieniu indywidualnego artystycznego potencjału uczestników. Są okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu pracy scenicznej, wykorzystania narzędzi teatralnych w pracy medialnej, jak i zdobycia lub poszerzenia własnego warsztatu aktorskiego.
RELACJA. Bywało słodko, dziko, ale też gorzko, gdy teatry podejmowały tematy niewygodne, wyciągające ze strefy komfortu i ustalonych kolein myślenia. O Słodkobłękitach, czyli Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów 2023 pisze Paulina Ilska.
29 WRZEŚNIA 2023 / 30 WRZEŚNIA 2023

Dwie prapremiery Pinokia w nowym miejscu

Teatr Pinokio w nowej siedzibie w budynku Wigencji przy Sienkiewicza zaplanował na 30 IX aż dwie prapremiery!