Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie „ETNO re:WITALIZACJE 2.0”, może zwiedzać Łęczycę i Tomaszów Mazowiecki z wirtualnym przewodnikiem. Dzięki temu doświadczy tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast.
Rok Polskiego Romantyzmu zachęca do ponownego odczytania poezji Adama Mickiewicza. Od wydania „Ballad i romansów”, które symbolicznie wyznaczają początek tej epoki w Polsce, minęło równo dwieście lat. Czy ballady nadal wciągają w swoją pełną fantazji narrację, a romanse urzekają świeżością uczuć? A może potrzebujemy jakiejś pomocy, by te uczucia i wrażenia w sobie odnaleźć?
Działające w strukturze Łódzkiego Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura ogłasza otwarty konkurs na książkę poetycką. Do końca roku autorzy mogą nadsyłać swoje propozycje. Zwycięzca wybrany przez powołane przez organizatorów jury zostanie zaproszony do wydania książki. Przewidziano też nagrody finansowe.
Nagrodę główną ANIMARKT Stop Motion Forum (5-8 listopada) zdobyła bułgarska reżyserka Lina Kalcheva za projekt krótkometrażowego filmu „Dawn Chorus”. Otrzymała 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Są jedynym festiwalem filmów fabularnych w Łodzi – Mieście Filmu UNESCO. Po burzliwym odejściu Camerimage, zniknięciu Cinergii i nieudanym przeszczepie Transatlantyku pozostała tu tylko Kamera Akcja. Festiwal, który zrodził się ze studenckiej pasji, a przez trzynaście lat stał się profesjonalną, docenianą przez branżę i publiczność imprezą. Dlaczego więc pomysłodawcy  i dyrektorzy Kamery Akcji – Malwina Czajka i Przemysław Glajzner  – mówią o absurdzie i frustracji, biorąc pod uwagę wyprowadzkę z Łodzi?
RECENZJA. W pracach Krzysztofa Pruszkowskiego, jak w życiu, w ludzkiej podświadomości, obrazy rzeczywistości, doświadczenia, przeżycia, wrażenia zderzają się, nakładają się na siebie i przenikają, by w rezultacie stworzyć wypełnioną odpryskami wszystkiego czarną otchłań – swoisty kosmos. A całość znajduje się w bezustannym ruchu, tylko z pozoru zamrożonym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych rozpoczynają się nowe warsztaty literackie. Skierowane są do osób, które zawsze chciały pisać, ale brakło im czasu i odwagi, oraz do tych, które już piszą i chcą się dalej rozwijać - poznać różne metody, style i gatunki pisania.
Zasłużony dla polskiego filmu i teatru scenograf Bogdan Sölle (ur. 1940) opublikował książkę „Meandry wspomnień”. Bardzo osobistą, a dla pomieszczonych w niej treści, relacji, obserwacji i portretów osób obecnych w polskiej sztuce – wartą poznania.
Podczas gali Festiwalu Soundedit Barry Adamson odebrał statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem dla najlepszych producentów muzycznych na świecie. Tuż przed tym laureat wystąpił na scenie Klubu Wytwórnia i odśpiewał kilka swoich piosenek do muzyki z playbacku. Nagrody otrzymali też Piotr Madziar i Leszek Kamiński - zasłużeni producenci, „ojcowie” m.in. wielu legendarnych albumów polskiego rocka lat 80. i 90. Nick Mason, perkusista Pink Floyd, swojego Człowieka ze Złotym Uchem dostał podczas koncertu w Łodzi w maju. Teraz mogliśmy zobaczyć ten moment uwidczniony na filmie.
od 24 LISTOPADA 2022

Łódź Young Fashion 2022

Złota Nitka dla Maurycego Zylbera z Warszawy, nagroda 2. Fashion Film Festival dla Megan van Engelen z Holandii, nagroda rektora ASP podczas Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru - dla Mai Pilarek. Szósta edycja Łódź Young Fashion za nami.