Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 3 GRUDNIA 2022

Galeria sztuki VR

Pierwsza Galeria Sztuki VR dzięki wykorzystaniu medium, jakim jest wirtualna rzeczywistość (VR), daje nowe możliwości prezentowania dzieł artystycznych w przestrzeni digitalnej – z pełnym odwzorowaniem rzeczywistości realnej.
RECENZJA. Obydwie wystawy prezentowane w ms1, mimo że odległe tematycznie, dotykają podobnej kwestii – dążenia człowieka do opanowania śmierci. W kręgu myśli kosmistycznej wyraża się ono w próbach osiągnięcia nieśmiertelności, natomiast u Kadana ujawnia się w pracach, które w symboliczny sposób mają zatrzymać w okowach przeszłości śmierć, którą niesie za sobą wojna w Ukrainie. Pisze Maria Mażewska.
Brazylijski temperament i spirit of Łódź? 17 XI w Monopolis odbyła się premiera najnowszego Kalendarza Virako - to jego dziesiąta edycja. Całkowity dochód ze sprzedaży Kalendarza przekazany zostanie w tym roku Fundacji „Dom w Łodzi”.
Od jakiegoś czasu powstaje animowana ekranizacja powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, realizowana na wzór „Mojego Vincenta” z 2017 roku. Nad oprawą muzyczną dzieła pracuje Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, który zamierza wykorzystać różnorodne interpretacje słowiańskiego folku. 
Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie „ETNO re:WITALIZACJE 2.0”, może zwiedzać Łęczycę i Tomaszów Mazowiecki z wirtualnym przewodnikiem. Dzięki temu doświadczy tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast.
Rok Polskiego Romantyzmu zachęca do ponownego odczytania poezji Adama Mickiewicza. Od wydania „Ballad i romansów”, które symbolicznie wyznaczają początek tej epoki w Polsce, minęło równo dwieście lat. Czy ballady nadal wciągają w swoją pełną fantazji narrację, a romanse urzekają świeżością uczuć? A może potrzebujemy jakiejś pomocy, by te uczucia i wrażenia w sobie odnaleźć?
Działające w strukturze Łódzkiego Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura ogłasza otwarty konkurs na książkę poetycką. Do końca roku autorzy mogą nadsyłać swoje propozycje. Zwycięzca wybrany przez powołane przez organizatorów jury zostanie zaproszony do wydania książki. Przewidziano też nagrody finansowe.
Nagrodę główną ANIMARKT Stop Motion Forum (5-8 listopada) zdobyła bułgarska reżyserka Lina Kalcheva za projekt krótkometrażowego filmu „Dawn Chorus”. Otrzymała 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Są jedynym festiwalem filmów fabularnych w Łodzi – Mieście Filmu UNESCO. Po burzliwym odejściu Camerimage, zniknięciu Cinergii i nieudanym przeszczepie Transatlantyku pozostała tu tylko Kamera Akcja. Festiwal, który zrodził się ze studenckiej pasji, a przez trzynaście lat stał się profesjonalną, docenianą przez branżę i publiczność imprezą. Dlaczego więc pomysłodawcy  i dyrektorzy Kamery Akcji – Malwina Czajka i Przemysław Glajzner  – mówią o absurdzie i frustracji, biorąc pod uwagę wyprowadzkę z Łodzi?
RECENZJA. W pracach Krzysztofa Pruszkowskiego, jak w życiu, w ludzkiej podświadomości, obrazy rzeczywistości, doświadczenia, przeżycia, wrażenia zderzają się, nakładają się na siebie i przenikają, by w rezultacie stworzyć wypełnioną odpryskami wszystkiego czarną otchłań – swoisty kosmos. A całość znajduje się w bezustannym ruchu, tylko z pozoru zamrożonym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.