Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Festiwal Kamera Akcja ogłasza listę tytułów dwunastu animacji i dwunastu etiud aktorskich z całego świata, które powalczą o zwycięstwo w Konkursie Authors Spotlight. Organizatorzy festiwalu (13-16 października w Łodzi) polecają również filmy, które nie trafią do polskich kin, a będzie można zobaczyć je tylko w Łodzi podczas Kamery Akcji oraz takie, które poruszają ważne społecznie tematy jak: wojna na Ukrainie, terroryzm, ekologia czy poszukiwanie tożsamości.
8 X o godz. 13 rozpocznie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny pod hasłem „Stan splątany” – to pojęcie, zapożyczone ze słownika mechaniki kwantowej, wydaje się na metaforycznym poziomie definiować szereg problemów, które obserwujemy we współczesnym świecie.
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Składanie ofert do 4 XI, przewidywany termin rozpatrzenia - 31 I 2023 roku
od 30 WRZEŚNIA 2022 / 30 WRZEŚNIA 2022

Koncert symfoniczny i wystawa

Filharmoniczny piątek to kolejna sposobność do obcowania ze sztuką wiolinistyczną najwyższej próby. Dzieła epoki romantyzmu wykona Maciej Łabecki, na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FŁ oraz wykładowca klasy skrzypiec łódzkiej Akademii Muzycznej.
Wystawa stała "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.
Projekt badawczy "Awangardowe muzeum", zrealizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi, został nagrodzony przez jury 42. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, czyli najważniejszym laurem w polskim muzealnictwie.
Archiwa społeczne są fenomenem współczesnej kultury. Prowadzą je fundacje i stowarzyszenia, samorządowe instytucje kultury, głównie biblioteki, ale też osoby prywatne. – Początkiem archiwów jest pasja i zaciekawienie, chęć odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zakończył się tegoroczny, 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Oto wyniki konkursów.
RECENZJA. Z historii sztuki znamy przykłady artystów bez formalnego plastycznego wykształcenia, tworzących dzieła wybitne. W Łodzi to choćby Henryk Płóciennik, którego prace można właśnie oglądać w Galerii Imaginarium wraz z obrazami jego „ucznia” Krzysztofa Gocka, z którego kolekcji pochodzą niemal wszystkie prezentowane kompozycje Płóciennika. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Czym jest wspólnota? Dla każdego czymś innym. Zwłaszcza dziś, gdy jesteśmy świadkami pojawienia się bytów postludzkich lub nie-ludzkich. Mówi o tym wystawa „TransWspólnoty: wektory przemian”, czynna w Art_Inkubatorze. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.