Kalejdoskop - artykuły | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego 
Mógłby robić teatr z profesjonalnymi aktorami, ale woli strażaków, pocztowców, mieszkańców łódzkich kamienic. MARCEL SZYTENCHELM co roku w czerwcu organizuje też Dzień Reymonta – teraz odbędzie się 20. raz. Wywiad w „Kalejdoskopie” na str. 18.
Nasz człowiek na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2017 – krytyk Mariola Wiktor – zastanawia się nad fenomenem serialu Davida Lyncha „Twin Peaks” (w Polsce znanego pod tytułem „Miasteczko Twin Peaks”) i nad tym, jaka będzie trzecia seria, która właśnie pojawiła się w telewizji (całość w „Kalejdoskopie” na str. 21).
Rodzice ZUZANNY ZIELIŃSKIEJ są znanymi łódzkimi restauratorami – mogła wybrać ten sam sposób na życie, a jednak została aktorką. Właśnie skończyła Szkołę Filmową w Łodzi, a na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych dostała Nagrodę „Kalejdoskopu” za kulturę słowa.
Irena Santor - popularna piosenkarka, wykonawczyni wielu przebojów oraz laureatka krajowych i miedzynarodowych festiwali - 31 maja otrzyma tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grazyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie:
Chciałbym, żeby Festiwal Szkół Teatralnych był czymś na kształt średniowiecznego turnieju rycerskiego, którego bohaterem będzie publiczność. Żeby publiczność była damą, o której względy zabiegamy.
- Ogromna liczba przedstawień współczesnych budzi u widzów pewien przesyt. Style taneczne szybko się zmieniają, ale nie powinniśmy zapominać o klasyce, bo dała początek innym technikom tańca - mówi Dominik Muśko, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi tuż przed inauguracją 24. Łódzkich Spotkań Baletowych.
- Dzieci, którymi się nie zajmiemy, zdebileją - bo przecież nie wychodzą z domu już po nic. Trudno jednak przekonać ludzi, że to jest problem ważniejszy niż nowy chodnik - mówi Tomasz Rodowicz, reżyser, aktor, twórca Teatru Chorea.
Tłumacz tworzy literaturę w równym stopniu co pisarz - mówi Maciej Świerkocki, łodzianin, pierwszy Polak w jury międzynarodowej nagrody literackiej IMPAC, pracujący nad nowym przekładem „Ulissesa” Joyce'a.