Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do udziału w tegorocznej XXXVII edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2020 zgłosiło się 114 studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, 30 z nich zostało laureatami konkursu. Znamy już nazwiska wszystkich nagrodzonych.
RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna jest chyba jedyną czynną w Łodzi w tej chwili. Tylko dlatego, że to galeria prywatna, żyjąca ze sprzedaży prac – a dzieła Batorego można kupić. Dla higieny psychicznej, kto może, niech zobaczy ten pokaz – tylko pojedynczo, proszę.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Jacek Świgulski, łódzki malarz prowadzący Pracownię Malarstwa i Rysunku w Łódzkim Domu Kultury. 
RECENZJA. Tegoroczny Konkurs im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi to niespotykana dotąd obfitość propozycji (133 zestawy prac pokazywanych w trzech budynkach ASP!), co jednak nie przekłada się na jakość. Zwłaszcza jeśli chodzi o malarstwo. Plusem jest spora reprezentacja multimediów.
RECENZJA. Scena to miejsce, w którym przygwożdżony snopem jasnego światła człowiek przyjmuje role, wchodzi w konwenanse, dopasowuje się, stara się zmieścić siebie w pewnym oczekiwaniu. Sztuka Wojciecha Ledera i Dominika Lejmana może być o tym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Kojarzona w potocznej świadomości z rzezaniem świątków, sztuka ludowa została zepchnięta na margines współczesnej działalności artystycznej. W postkulturze stanowi ona jednak równoprawną sferę twórczości. O wystawie ludowych wizerunków Chrystusa pisze Przemysław Owczarek.
od 28 LUTEGO 2020

Tyle piękna w Łodzi

Ukazała się książka "Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej", która jest efektem współpracy z Wydziałem Kultury UMŁ (grant) i wynikiem projektu o tym samym tytule. W publikacji znajduje się wstęp Marii Nowakowskiej (łódzki detal) poświęcony historii łódzkiej rzeźby czy też historii rzeźby w Łodzi, a całość wzbogaciły zdjęcia autorstwa Anny Zagrodzkiej oraz kolaże, również Anny Zagrodzkiej i Joanny Szumacher-Strzemiecznej.
od 15 LUTEGO 2020

90 lat Neugebauera

W sobotę 15 II o godz. 18 w Filharmonii Łódzkiej (foyer na 2. piętrze) zostanie otwarta wystawa fotografii znanego portrecisty i fotografa teatralnego Jerzego Neugebauera, organizowana z okazji 90. urodzin artysty i 105. urodzin Filharmonii Łódzkiej.
RECENZJA. To bardzo udana edycja Prime Time – dorocznej wystawy najlepszych dyplomów obronionych na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w roku poprzednim. Wszystkie 41 prezentowanych w Art_Inkubatorze dyplomów trzyma poziom. Tak trzymać!
ROZMOWA. - W zeszłym roku, będąc na stażu u rzeźbiarki Anny Uddenberg, w wolnym czasie „wyrzeźbiłam” swojego avatara w 3D. Avatar wyglądał jednak zupełnie inaczej niż ja. Możliwość totalnej kreacji zawsze mnie pociągała, a sam pomysł wziął się z myśli, że nie istniejemy już tylko w jednym „wydaniu”, każdy ma swoje drugie, cyfrowe, socialmediowe „ja” - mówi Alek Sarna w rozmowie z Joanną Glinkowską.