Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim obchodzi jubileusz 10-lecia.  Z tej okazji związani z nim lokalni artyści udostępnili swe prace, które złożyły się na wystawę zatytułowaną „Razem i osobno”.
W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w grudniu odbyła się Konferencja Końcowa Europejskiego Projektu „Createx – Textile Heritage Inspirating Creatives”, współfinansowanego z programu Kreatywna Europa, którego celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego europejskiego sektora tekstylnego.
„Wszystkie nasze lalki” to tytuł niedawno wydanego obszernego albumu, który może przyciągnąć uwagę wielu miłośników sztuki nie tylko lalkarskiej. Podtytuł księgi brzmi bardzo poważnie: „Katalog zbiorów Działu Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi”, choć nie powinien zniechęcać do lektury.
RECENZJA. Dzieło sztuki dużo mówi o człowieku, który je stworzył – nawet gdy bezpośrednio nie nawiązuje do jego życia. Wystawa „Me&Myself” w Galerii Imaginarium skupia uwagę na tej prawdzie. A zarazem sugeruje taką, że tak jak artysta, w każdym obrazie jest i odbiorca – bo odczytanie konstytuuje dzieło na równi z aktem stworzenia.
WYWIAD. Z metropolitą łódzkim i od 2016 r. członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego przy Konferencji Episkopatu Polski Grzegorzem Rysiem rozmawiają Piotr Grobliński i Łukasz Kaczyński w pierwszej odsłonie cyklu rozmów o kulturze i sztuce z liderami duchowymi kościołów współczesnej Łodzi.
Już sam tytuł wystawy - „Ważne, nieważne…?” może wskazywać, że mamy do czynienia z artystką wyjątkową. Ale ta wyjątkowość nie wynika z unikalności tworzonej przez nią sztuki, lecz z jej podejścia do autopromocji, która dla niej wydaje się zupełnie nieistotna. Ona sama jest osobą skromną i nie lubi opowiadać o sobie.
Artystka była przyjemnie zaskoczona, że na wernisaż jej pierwszej indywidualnej wystawy w Polsce przyszło tak wiele osób. Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie wypełniła się po brzegi gośćmi, którym nie przeszkadzało, że był środek tygodnia, późna pora i niezbyt sprzyjająca pogoda.
Czerpanie artystycznej inspiracji z dotychczasowego dziedzictwa kulturalnego to oczywiście żadna nowość, niemniej tradycja przepuszczona przez młode umysły twórców z nowoczesnym podejściem do zastanej rzeczywistości zawsze może dać ciekawe efekty. Tak też jest w przypadku projektu Createx.
RELACJA Z DYSKUSJI. Przestrzenie dla kultury i kultura w przestrzeni publicznej – wokół tych tematów skupiliśmy artystów, animatorów, badaczy kultury, architektów, ludzi zainteresowanych miejskimi przestrzeniami podczas dyskusji „Więcej miejsca!” w Przystanku Architektura. Pokazała ona, jak wiele łódzkie środowisko ma jeszcze do zrobienia.Dyskusja połączona była z premierą "Kalejdoskopu" nr 10/19 i powiązana z jego tematem.
RECENZJA. Jest strasznowato*. W wylęgarni zła i brzydoty panuje ciemność, mucha bzyczy irytująco nad tym zgniłym pomiotem, a smuga światła latarki wydobywa z mroku potwory…