Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dwa dni temu zmarł Bohdan Butenko, jeden z najsłynniejszych ilustratorów książek dla dzieci (ale przecież nie tylko). Publikujemy w całości felieton Piotra Kasińskiego z numer 09/19, przy okazji którego przypomnieliśmy jedną z bardziej znanych postaci stworzonych przez Butenkę, Kwapiszona. 
Bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka nabiera rozmachu. Trzecia edycja imprezy przyjemnie zaskoczyła różnorodnością oferty kulturalnej. Zaprezentowali się aktorzy, muzycy, literaci, malarze, fotograficy… Oferta była tak bogata, że niemożliwe było uczestniczenie we wszystkich wydarzeniach, gdyż niektóre z nich się pokrywały. Wstęp nie tylko był bezpłatny, ale ponadto przybywający goście otrzymywali smaczne jabłka.
RECENZJA. Niemka chciałaby mieszkać w Łodzi, bo tu jest dialog, a ona lubi dużo gadać. Na sklepowych półkach leżą nagie kobiety – pilnuje ich obleśny jegomość, a w tle widać czerwone logo „Żywiec”.
10 PAŹDZIERNIKA 2019

Więcej Miejsca! Dyskusja

NASZA DYSKUSJA. Czy artyści mają prawo do miasta? Jak je „nasycać” kulturą w cieniu spektakularnych inwestycji? Jak sprawić, by obecność (dobrej) sztuki w mieście nie ograniczała się do jednorazowych gestów? O tym będziemy rozmawiać w Przystanku Architektura, czyli zrewitalizowanej siedzibie Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów RP. To druga odsłona naszego cyklu "Kalejdoskop w drodze".
Na zaproszenie Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prof. dr hab. Jolanty Rudzkiej-Habisiak oraz Senatu tej uczelni gościem honorowym inauguracji roku akademickiego 2019/2020 był wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął również udział w towarzyszącym inauguracji wernisażu prac Józefa Panfila, wybitnego współczesnego artysty malarza, absolwenta łódzkiej ASP. Wówczas też znalazł czas na udzielenie wypowiedzi dla czytelników naszego „Kalejdoskopu”:
INTERAKCJE/RECENZJA. Czym jest czas? Odcinkiem niekończącej się linii prostej czy zapętloną smugą, na której to, co przeszłe lub przyszłe może objawić się w teraźniejszości? Wartością bezwzględną czy subiektywnym odczuciem? To przedmiot rozważań nie tylko fizyków i filozofów, ale też artystów i kuratorów. Oraz temat „Dyfuzji czasu”, głównej wystawy tegorocznego festiwalu Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim – ekspozycji godnej najlepszych galerii.
TEMAT NUMERU.– Dopóki nie wprowadzimy do wyremontowanych przestrzeni najemców, zapraszamy tu artystów, zachęcając ich do eksperymentowania, a nawet prowokacji! Chcemy pokazywać przede wszystkim prace młodych, ambitnych twórców, którzy mogliby rozwinąć tu skrzydła – o Drukarni Sztuki mówi Adam Brzostowski, pomysłodawca i kurator projektu. Będzie dużo miejsca dla sztuki, także dla przedwojennego skandalisty. Pisze Monika Nowakowska.
TEMAT NUMERU. To, co dziś nas interesuje, jest właściwie rewersem myślenia w kategoriach dużych inwestycji. Chodzi o to, co rozgrywa się w ich cieniu i nie wiąże się z efektem „wow”. Nie o pojedyncze punkty na mapie, ale o całą mapę. Nie o „pałace” dla kultury zatem, ale o przestrzenie właśnie. I o myślenie przestrzenią jako kategorią ważną dla życia miasta. O takie operowanie zasobami, by tkankę miasta (mapę województwa) nasycać autorskimi inicjatywami. Piszą Łukasz Kaczyński i Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Nie pójdziemy dalej niż to” - tak brzmi temat XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Interakcje, który odbywa się w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (16 IX–27 X). Prezentujemy galerię z performansów.
W bełchatowskim Miejskim Centrum Kultury PGE Giganty Mocy do końca września 2019 roku można oglądać „Wystawę jubileuszową „Ja – 25 lat” Mariusz Gosławski”.