Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Z dużym rozmachem zorganizowany został Regionalny Turniej Sołectw w Szadku, w którym rywalizowało 26 sołectw z ośmiu gmin: Szadek, Głuchów, Nieborów, Uniejów, Rawa Mazowiecka, Pątnów, Sieradz i Zapolice. Impreza miała charakter konkursu nad którym patronat objął Marszałek Województwa Łódzkiego pan Grzegorz Schrejber.
ŁÓDŹ 4 KULTUR / RECENZJA. Czy rozmowy w dusznym namiocie o swoich wyobrażeniach ziemi obiecanej są sztuką? A licytacja malin? Bazgranie aerografem po płótnie? Przewracanie się w przezroczystej kuli na wodzie? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
ROZMOWA. "Traktujemy konserwatora zabytków jako naszego partnera i kluczową stronę w realizacji tak szczególnego projektu. Dlatego był on z nami od początku, uczestniczył w ocenie zebranych artefaktów.". Z Krzysztofem Witkowskim, prezesem firmy Virako budującej centrum Monopolis, rozmawia Łukasz Kaczyński
Rozmowa z Hubertem Ronkiem – jednym z najciekawszych twórców komiksów w Polsce, rysownikiem pochodzącym z Tomaszowa Mazowieckiego.
MŁODA SZTUKA. Okazuje się, że to wszystko jest piękne tylko jako wspomnienie. Ten zamek jest jak plastikowe góry, które przeżyją nas wszystkich. To jest nasza cywilizacja w jednym ujęciu: świetnie się bawiliśmy, ale wszystko, co po nas zostało, to kupa plastiku - mówi młoda łódzka artystka Marta Krześlak.
RECENZJA. Znaleziony na ulicy zgnieciony list – nośnik silnych emocji – staje się znakiem rozpoznawczym intrygującej twórczości Marka Chlandy. Są i inne nawracające znaki-symbole: fantomy, które udają międzyludzkie relacje, linia rzeki, figury Malewicza, zdekonstruowane kształty swastyki. Jest analiza ruchu, procesu i kąta prostego. I wiele więcej do odkrycia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Urodził się na Podhalu, ożenił nad Bałtykiem, aż los rzucił go wreszcie do Działoszyna, czyli jak mówi, w połowie drogi od morza do gór…
Józef Kępiński miał 5 lat, gdy we wrześniu 1939 roku był świadkiem ogromnych zniszczeń, jakie spowodowały bombardowania samolotów Luftwaffe w Działoszynie. Być może dlatego jego działalność artystyczna ma na celu upiększanie otaczającej nas rzeczywistości?
RECENZJA. Ta wystawa miała się odbyć sto lat temu, ale do niej nie doszło. Udało się teraz. W jednym miejscu spotykają się artyści z grup Jung Idysz i Bunt, którzy wraz z Formistami zaczęli artystyczną rewolucję w Polsce.
Dr Agnieszka Godszling łączy ciekawą twórczość artystyczną z pracą pedagogiczną.  Specjalizuje się w tkaninie artystycznej, choć z tą dziedziną sztuki związała się przez przypadek.