Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Z zaciekawieniem udałem się do Skierniewic, gdzie 19 czerwca 2019 roku w nowoczesnym Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowano „Bilans artystyczny”.
Aleksandra Pawłowska specjalnie dla nas wykonała fotograficzne portrety Pawła Głowatego, laureata Nagrody „Kalejdoskopu” na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych, które znalazły się na okładce i ilustrują tekst w środku czerwcowego numeru "Kalejdoskopu". W numerze prezentujemy także galerię jej zdjęć.
Niełatwo dojechać do Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowe, gdyż na położonej obok ulicy Głównej prowadzone są zakrojone na dużą skalę roboty drogowe. Jednak warto, gdyż wnętrza tej nowoczesnej placówki ozdobione są dużą ilością ciekawych wyrobów artystycznych...
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, zorientowanym w najnowszych zjawiskach i popularyzującym je. Kolejnymi kuratorami są twórcy obchodzącej 35-lecie Galerii Wschodniej przy ul. Wschodniej 29/3 w Łodzi: Adam Klimczak, Jerzy Grzegorski i Ewelina Chmielewska.
Michał Piernikowski znalazł się wśród laureatów dorocznych nagród w dziedzinie designu. Został wyróżniony wraz z największymi osobowościami świata kultury.
Gdy chodzi o drewno, hierarchia jest wyraźna. Struktura drewna lipowego pozwala na płynne i czyste cięcia prawie w każdym kierunku, w poprzek kłody, odmiennie od drewna iglastego. To ostatnie w poprzecznym cięciu pozostawia nieczystą krawędź. Pisze Wiesław Przyłuski.
RECENZJA. Krew sika jak u Tarantino, Balladyna robi sobie seryjne selfie z trupami w tle, gipsowe Mickiewicze zalegają w gablocie jak w sklepie „Wszystko po 4 zł”, a gdzie indziej głowy Mickiewicza i Chopina stoją naprzeciwko siebie niczym w pojedynku. Precz z romantyzmem, dość martyrologii; jesteśmy już w innym momencie historii – tako rzecze Łódź Kaliska. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Chociaż 13. edycja Łódź Design Festival zakończyła się 26 maja, jednak pewien obiekt pozostanie po niej w przestrzeni miasta. Na terenie dworca Łódź Fabryczna pojawił się funkcjonalny mebel miejski.
RECENZJA. Nie wiem, czy Muzeum Pałac Herbsta jest w stanie sprawić, by Konrad Krzyżanowski trafił do powszechnej świadomości jako artysta równie wybitny co tworzący jak on na początku XX wieku Olga Boznańska czy Ferdynand Ruszczyc, ale już ambicja dowartościowania jego twórczości jest godna pochwały.
… widziana oczami młodych artystów – łodzian i gości? Na pewno nie taka, jaką chcieliby oglądać specjaliści od promocji miasta. W pracach pojawiają się zapyziałe Bałuty, psie kupy, śmieci, odrapane kamienice. Ale może pociechą dla Wydziału Promocji niech będzie to, że artysta zwraca uwagę nie na rzeczy ładne, ale wizualnie ciekawe. Poza tym prace powstały na konkurs „Hommage à Łódź” – są hołdem dla miasta, więc może właśnie taka Łódź podoba się młodym…