Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
4 WRZEŚNIA 2019

Wrocławski i werdykt

Wraz z końcem wakacji kończą się też wakacyjne cykle spektakli. W Domu Literatury w Łodzi ostatnie przedstawienie Letniej Sceny - z monodramem, oczywiście pozakonkursowym, wystąpi Bronisław Wrocławski. Dowiemy się też, kto wygrał XXI Przegląd Małych Form Teatralnych. 
RECENZJA. Festiwal Retroperspektywy 2019 zakończył mocny akcent – koncert „Kukła żywa” Pawła Passiniego. Podobnie jak podczas innych wydarzeń ostatniego weekendu festiwalu, twórca delikatnymi środkami wciągał widza w świat widowiska, oferując estetyczną przyjemność, duchowe nasycenie, psychiczny dyskomfort, pogłębione spojrzenie i duży ładunek emocji.
RECENZJA. Słodko i boleśnie, tak minął trzeci dzień Festiwalu Retroperspektywy 2019, organizowanego przez Teatr Chorea. Poranek upłynął pod znakiem niecodziennych spektakli dla dzieci i warsztatów Master Class. Po zachodzie słońca widzieliśmy dwa mocne przedstawienia dla dorosłych, z których można albo wyjść natychmiast, albo zostać na długo z obrazami i metaforami, które przywołują. Pisze Paulina Ilska. 
Jak dzisiejsza publiczność reaguje na odważne i absurdalne koncepcje grupy Fluxus? Sprawdzi to sam legendarny Eric Andersen, współtwórca neoawangardowego ruchu, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Będzie on gościem zbliżającego się festiwalu Retroperspektywy 2019.
W niedzielę 11 sierpnia 2019 roku miała miejsce ostatnia odsłona  XII Letniego Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej. Tym razem nie usłyszano operowych arii...
Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Retroperspektywy Teatr Chorea pokazał próbkę tego, co sam przygotowuje z myślą o tegorocznym programie. Pokazany fragment spektaklu „ja, bóg”, odwołujący się do myśli Jerzego Grotowskiego, sugeruje, że czeka nas mocna, nasycona znaczeniami, sensualna i silnie angażująca widza rzecz. Retroperspektywy zaczynają się 23 sierpnia i potrwają do 1 września.
Tuż przed Festiwalem Retroperspektywy Chorea zaprasza jeszcze na Mistrzowskie warsztaty teatralne prowadzone przez założyciela i lidera grupy, Tomasza Rodowicza. Warsztaty są prowadzone w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania. Odważni mogą wziąć w nich udział 17 sierpnia. 
do 1 STYCZNIA 1970

Mickiewicz w Kolegiacie

Trwa XII Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej. Po serii koncertów, w najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na spektakl - obejrzymy "Dziady"  III część Mickiewicza. Zagrają Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Paweł Plewa. 
Ideą Projektu Domy Kultury jest umożliwienie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych osobom, które mają do nich ograniczony dostęp, ze względu na sytuację finansową, społeczną czy zdrowotną. Projekt organizuje Teatr Pinokio, rekrutacją  zajmują się partnerzy, czyli stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani i MOPS w Łodzi.  By wziąć udział w projekcie, należy się do nich zgłosić do 23.09.2019. 
RECENZJA. Spektakl „Kłopoty małżeńskie” w reżyserii Macieja Konopińskiego przyciągnął na Letnią Scenę w Domu Literatury w Łodzi sporą widownię. Szkoda, że temat – właściwie samograj – nie został ujęty ciekawiej i nie pokuszono się o odważniejsze działania na scenie. Pisze Paulina Ilska.