Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kilkaset wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i sportowych czeka na uczestników Łódzkich Senioraliów w dniach 21 V – 3 VI. Gwiazdami tegorocznej edycji będą Stanisława Celińska i Skaldowie.
Zespół artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, zaniepokojony sytuacją panującą w teatrze, wystosował list otwarty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej zamieszczamy jego treść.
21 KWIETNIA 2022 - 24 LIPCA 2022

Bownik. Podszerstek

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wystawę pod tym tytułem, poświęconą fotografiom Pawła Bownika. Otwarcie 21 IV o godz. 18.
Pabianice, Żeromskiego 17 – ten adres powinni zapamiętać miłośnicy sztuki. W dawnych magazynach fabryki Rudolfa Kindlera otwarto galerię o nieco zaskakującej nazwie Aflopa Art. Pisze Piotr Grobliński.
8 LIPCA 2022 - 18 SIERPNIA 2022

Dobrze brzmiące lato

Letnie Brzmienia to ogólnopolska trasa koncertowa polskich artystek i artystów. Wydarzenie po raz drugi odbędzie się w Łodzi. Przez całe wakacje koncerty będą się odbywać na terenie EC1. Na świeżym powietrzu zagrają: Sobel, Kaśka Sochacka, Nosowska, Kult, Kwiat Jabłoni, Artur Rojek, Mery Spolsky. Zalewski, Brodka, Natalia Przybysz, Karaś/Rogucki, Kuba Badach, Vito Bambino i Sara. 
RECENZJA. Obraz to światło. Wie o tym każdy, kto miał kontakt z fotografią. Jednak uchwycić istotę tego fizycznego fenomenu, uwypuklając zarazem jego piękno, nie jest wcale rzeczą łatwą. O wystawie fotografii i ruchomych obrazów autorstwa Barbary Ałaszewskiej pt. „Skrawki” w piotrkowskim Ośrodku Działań Artystycznych pisze Damian Kasprzyk.
10 CZERWCA 2022

Iglesias w Łodzi

Ikona popu przełomu wieków – Enrique Iglesias – wraca do Polski na jedyny koncert 10 VI w łódzkiej Atlas Arenie. Iglesias to światowej sławy piosenkarz, który jest znany z takich klasyków jak: “Bailamos”, “Hero”, “Could I Have This Kiss Forever”, “Sad Eyes” i nowszych utworów: “Bailando”, “El Perdón” czy “Subeme La Radio”.
Romana Opalińskiego poznałem przy okazji jego wystawy w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu w kwietniu 2015 roku. Ten ukraiński artysta pochodzący z Gródka, miasteczka pod Lwowem, miał już w dorobku kilka wystaw w Polsce. Z naszym krajem oprócz kontaktów zawodowych łączą go też więzi osobiste – pochodzi z rodziny o polsko-łemkowskich korzeniach, nosi polskie nazwisko. Języka nauczył się sam – z polskich książek. Jego baśniowe obrazy, czerpiące z tradycji ikony, sztuki ludowej i zachodniego malarstwa, tworzą oryginalny, poetycki świat. Z artystą rozmawia Piotr Grobliński.
Dawno żadna płyta tak długo nie wisiała w powietrzu. Pierwszy singel zespołu Heima, „Milion głupich min”, został zaprezentowany w roku 2019. 2021 przyniósł trzy kolejne: „Lunę”, „Monolog” i „Gdziekolwiek”. Pisałem o nich ze sceptycznym entuzjazmem: oto rodził się zespół z predylekcją do ogólnopolskiej kariery. Z jednej strony skrojony na miarę, melodyjny, o popowym, momentami nawet tanecznym sznycie, z drugiej shoegaze’owo melancholijny, z artystycznym, alternatywnym pogłosem i posmakiem. Złoty środek dla miłośników piosenek i muzyki budującej atmosferyczne pejzaże po jasnej stronie mocy.
I wreszcie 16 lutego br. nakładem Agory S.A. ukazała się debiutancka płyta „Heima”. Czy spełnia rosnące, zwłaszcza wśród niecierpliwych słuchaczy i recenzentów, oczekiwania?
W niedzielę 10 kwietnia 2022 wręczeniem nagród i koncertem laureatów zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, najstarszego konkursu poświęconego tej dziedzinie muzyki w Polsce. Zwyciężyło hiszpańsko-holenderskie Albéniz Trio: Javier Rameix (fortepian), Luis María Suárez (skrzypce) i Paula Brizuela (wiolonczela). Kolejne nagrody zdobyli polscy muzycy.