Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 29 MAJA 2021

Premiera "Calineczki"

Na premierę spektaklu "Calineczka" wg Hansa Christiana Andersena zaprasza 29 V Teatr Lalek Arlekin. Nowa realizacja będzie baśnią o dorastaniu, o konieczności zauważenia przemian zachodzących w dzieciach, konieczności wsłuchiwania się w ich głos i oddawania im głosu.
Pseudonim Feliks W. Kres jest z pewnością znany miłośnikom literatury fantasy. Kryje się pod nim Witold Chmielecki – łodzianin i prekursor tego gatunku w Polsce, barwna postać. Po licznych sukcesach zaprzestał pisania na blisko dziesięć lat. Właśnie powraca ze swoim najsłynniejszym cyklem „Księga Całości” oraz z nowymi tytułami.
James Blunt, artysta okrzyknięty jednym z najbardziej bezpretensjonalnych muzyków dzisiejszego popu, powraca na scenę. Mistrz ballad i twórca przeboju „You’re beautiful”, który już nie raz zachwycił polską publiczność, wystąpi 29 V 2022 roku w łódzkiej Atlas Arenie. Trasa „Once Upon a Mind” to wyczekiwany powrót do muzyki na żywo - zarówno dla artysty, jak i publiczności.
21 MAJA 2021 - 29 SIERPNIA 2021

Pałac Jasminy Cibic

"Jasmina Cibic. Pałac" - wystawa w ms1 zostanie otwarta 21 V. Artystka przekształci galerię na pierwszym piętrze dawnego pałacu u zbiegu ulic Więckowskiego i Gdańskiej w Łodzi w opowieść o solidarności w obliczu kryzysu, ale także o sztuce manipulacji. Snuć ją będzie za pomocą filmu, fotografii, rzeźb oraz dźwięku.
10 CZERWCA 2021 - 27 CZERWCA 2021

20. Fotofestiwal - artystyczny portret miasta

Łódź to nie tylko miasto, to zjawisko kulturowe. Postrzegana jako miejsce, w którym sztuka stała się remedium na żmudne, robotnicze życie, stworzyła warunki do narodzin wielu środowisk i ruchów artystycznych. – Awangarda, zapał, kolektywna natura i „łódzka szajba” – mówi prof. Józef Robakowski.

Nauczyciele, pedagodzy, instruktorzy, edukatorzy, animatorzy kultury, młodzież, seniorzy, osoby niezależne działające w kulturze zaproszeni są do udziału w III edycji edukacyjnego projektu Laboratorium Kreatywnego Działania, trwającego od maja do listopada 2021 w Teatrze Chorea i Fabryce Sztuki w Łodzi.
28 MAJA 2021 - 5 WRZEŚNIA 2021

Urszula Czartoryska wobec fotografii

28 V w ms² otwarta zostanie wystawa w ramach Fotofestiwalu „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”. Budowana przez Czartoryską kolekcja fotografii Muzeum Sztuki tworzona była z wyczuciem pulsu współczesności. Powstawała ze zrozumieniem dynamicznych przemian w obrębie kultury wizualnej, a także indywidualnych procesów twórczych.
Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych w Łodzi otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu miasta. Łodzianie będą mogli uczestniczyć w koncertach jazzowych, wydarzeniach promujących muzykę klasyczną, folklor czy operę. Wiele z nich odbędzie się w formie bezpłatnej.
8 PAŹDZIERNIKA 2021 - 10 PAŹDZIERNIKA 2021

Różewicz Open Festiwal

Tegoroczny Różewicz Open Festiwal w Radomsku jest rozciągnięty w czasie. Zaczął się w kwietniu 2021 roku ogłoszeniem konkursu recytatorskiego, w maju zostanie ogłoszony konkurs poetycki, w sierpniu będzie plener fotograficzny, główne wydarzenia zaplanowano w październiku, kolejne - w listopadzie.
13 MAJA 2021 - 30 CZERWCA 2021

Od Wyszechradu do Wyszechradu

Ekspozycja „Od Wyszehradu do Wyszehradu” jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem Grupy Wyszehradzkiej. Rolę wiodącą w tym przedsięwzięciu odegrało Polskie Towarzystwo Archiwalne (w tym jego prezes dr hab. Hanna Krajewska) przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Otwarcie 13 V.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.