Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łodzianin Artur Gogel jeździ rowerem po regionie i szuka materialnych śladów Żydów żyjących tu przed II wojną światową. Wyspecjalizował się w odnajdowaniu pozostałości po mezuzach. I choć to tylko miejsca, w których były mocowane, część jego znalezisk trafiła do kolekcji marki polskich judaików Mi Polin.
13 WRZEŚNIA 2023 - 12 LISTOPADA 2023

Mistrzowska wystawa

Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza na wystawę „Mistrzowie sztuki europejskiej – znani i nieznani. Ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”. Czas trwania: 13 IX – 12 XI. Wstęp bezpłatny.
Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2022 roku. Werdykt poznamy 26 XI 2023 r. podczas gali w Filharmonii Łódzkiej. Od obecnej, IX już edycji tego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki, nagrodę dla autora zwycięskiej pozycji podniesiono z 50 do 70 tys. zł.
29 WRZEŚNIA 2023 - 1 PAŹDZIERNIKA 2023

Light.Move.Festival. po raz 13.

Piękno łódzkiej architektury podkreślone animacjami, widowiskowe projekcje, instalacje i pierwsza w historii festiwalu prezentacja wewnątrz budynku. Do tego muzyczne przystanki – jesienią Light.Move.Festival. po raz trzynasty zaprosi na wieczorne spacery w świetlnej scenografii spiętej hasłem „Szukając szczęścia”. Impreza rusza 29 IX.
Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.
8 WRZEŚNIA 2023 - 1 PAŹDZIERNIKA 2023

Świat liter

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę Ireny Laszczyk „Świat liter, obrazów świat”. Otwarcie 8 IX o godz. 19 przy ul. Sieradzkiej 8.
RECENZJA. Odziedziczyć można dom z ogrodem albo rodzinną firmę. Niestety, odziedziczyć można też traumę. O tanecznym spektaklu „Dziedziczenie” Leszka Możdżera i Elżbiety Chowaniec na scenie Akademii Muzycznej w Łodzi pisze Magdalena Sasin.
22 WRZEŚNIA 2023 - 10 MARCA 2024 / 22 WRZEŚNIA 2023

Paweł Klecki i muzyka Łodzi

Tak zatytułowana wystawa czasowa zostanie otwarta w Muzeum Miasta Łodzi 22 IX o godz. 18 - przygotowana w 50. rocznicę śmierci kompozytora jako część obchodów Roku Pawła Kleckiego. Jest to pierwsza ekspozycja poświęconą pamięci i dorobkowi tego wybitnego artysty pochodzącego z Łodzi.
Premiera książki „Wielka Szpera” autorstwa Marka Millera i Piotra Weycherta, opartej na relacjach ostatnich 90 żyjących świadków akcji wysiedleńczej z łódzkiego getta - połączona z czytaniem fragmentów publikacji przez Adama Ferencego odbędzie się na Stacji Radegast 11 IX o godz. 18.
Premiera „Chłopów” – animowanej ekranizacji nagrodzonej noblem powieści Władysława Reymonta – 12 października otworzy 14. edycję Festiwalu Kamera Akcja. Gościem festiwalu będzie Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po pokazie specjalnym swojego najnowszego filmu „Zielona granica”. O produkcji „Strefy interesów” – filmu, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes – opowie oscarowa producentka Ewa Puszczyńska. Na zamknięcie festiwalu zaplanowano pokaz współprodukowanego przez Łódź „Święta ognia” i rozmowę z jego reżyserką Kingą Dębską.