Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podobno maskami tajnego afrykańskiego stowarzyszenia Ngil zafascynował się Pablo Picasso – a jedną z nich nawet ukradł wraz ze swoim przyjacielem Guillaume’em Apollinaire’em z jakiejś galerii czy muzeum. Posłużyła jako inspiracja, gdy malował „Panny z Awinionu”. Takie maski i inne interesujące artefakty sztuki afrykańskiej można oglądać na wystawie „Kolekcja w drodze. Afryka” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
3 KWIETNIA 2025 - 1 LUTEGO 2026

System mody

„System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim” – to tytuł nowej przejmującej wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarcie 3 IV o godz. 18.
W kwietniu (12–13 IV w godz. 11-18) rusza tegoroczna, siódma edycja Targu Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej „Stacja Księży Młyn” (pod patronatem „Kalejdoskopu”). Impreza wrosła w pejzaż zrewitalizowanego Księżego Młyna i co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Odbywa się w każdą trzecią niedzielę miesiąca.
Każdy młody filmowiec o niej słyszał. Regularnie trafia do prestiżowych rankingów najlepszych uczelni filmowych na świecie. Jej wielkich absolwentów kinomani wymieniają jednym tchem. Szkoła Filmowa w Łodzi to marzenie wielu. Marzenie, które zrealizują nieliczni.
W świecie zdominowanym przez wyidealizowane obrazy medialne refleksja nad społecznymi konstrukcjami ról płciowych staje się kluczowa dla zrozumienia rzeczywistości, w której technologia, natura i ciało współistnieją w dynamicznym napięciu.
RECENZJA. Jeśliby potraktować zestaw studenckich prac jako reprezentację stanu umysłu obecnego młodego pokolenia twórców, to odzwierciedlają one niepokój, poczucie chaosu i zagubienia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Separatka” i „Clean Girl” zwycięzcami, Janusz Gajos z nagrodą specjalną! 27 marca 2025 r., w Międzynarodowy Dzień Teatru, na Scenie Monopolis finałową galę trzeciej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS poprowadził Andrzej Poniedzielski. Robert Więckiewicz rozpoczął uroczystość odczytaniem odezwy na temat tego, dlaczego sztuka i teatr są ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach.
Bożena Orczykowska, menedżerka kultury, od lat związana z bibliotekami publicznymi, m.in. w Gdańsku i w Łodzi została wybrana w drodze konkursu na nową dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
od 25 KWIETNIA 2025

Artystyczna Teka

Z okazji 80-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi powstała ujęta w Tekę kolekcja będąca wynikiem współpracy artystów z Polski i zagranicy. Obejmuje grafiki, rysunki i obrazy malarskie, ukazujące różnorodność dyscyplin artystycznych oraz bogactwo twórczych wizji.
Największa literacka dyskusja ostatnich lat nie dotyczy kanonu, poetyki czy prawdy przedstawionego bądź nieprzedstawionego świata. Dotyczy zarobków pisarzy.