Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Animatorzy kultury, twórcy ludowi, liderzy kultury, a także organizatorzy wydarzeń zostali wyróżnieni przez zarząd województwa łódzkiego Nagrodą Marszałka za wieloletnią pracę na najwyższym poziomie oraz za to, że mimo trudności związanych z pandemią, potrafili zachęcać do kultury i promować nasz region.
W sylwestra ogłoszono wyniki pierwszej edycji songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”, organizowanego przez Poleski Ośrodek Sztuki.
od 3 LUTEGO 2021

Książka Anny Stryjewskiej

Książka Anny Stryjewskiej "Zośka. Przepustka do szczęścia" (Wydawnictwo Szara Godzina) ukaże się 3 II 2021 roku. Autorka mieszka w Łodzi, a akcja jej powieści rozgrywa się w tym mieście. Książka jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Łodzi.
RECENZJA. Ta „wystawa” tylko pobudza tęsknotę za prawdziwymi ekspozycjami. Na dłuższą metę ograniczenie do oglądania wirtualnych reprezentacji dzieł sztuki jest nie do zniesienia. Szczęśliwie to tylko rodzaj zapowiedzi online wystawy w realu, poświęconej twórczości wybitnego łódzkiego awangardzisty Antoniego Starczewskiego, zapowiadanej na 2021 rok. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Projekt "Szklane menażerie", realizowany przez Akademicki Ośrodek Działań Artystycznych, dobiega końca. Przygotowywano m.in.: słuchowisko, serię video art, sesje gier RPG, wykłady, dyskusje, publikację metodyczną i konkurs literacki. Efekty działań są już dostępne na stronie internetowej i Facebooku AOIA.
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski. 
TEMAT NUMERU. Łódź jako dawna stolica polskiej kinematografii buduje dziś swoją tożsamość, w dużej mierze odwołując się właśnie do filmowego dziedzictwa. Tymczasem w miejscu będącym kiedyś wejściem do największej w Polsce fabryki projektorów kinowych jest dziś siłownia, a o przeszłej filmowej świetności nie przypomina nawet okolicznościowa tablica. Pisze Ewa Ciszewska. 
TEMAT NUMERU. Ile razy przez blisko 30 lat pisałem o Łodzi filmowej i jej potencjale, wizjach i kolejnych szansach, planach, inwestycjach, zmianach profilu i tytułach. Od początku lat 90. XX wieku, kiedy skruszeniu uległ tutejszy przemysł kinematograficzny, do dziś – czasu projektu Narodowego Centrum Kultury Filmowej, potrzebującego więcej pieniędzy niż kilka lat temu projektowano, i tytułu Miasta Filmu UNESCO, który od blisko czterech lat nie wypełnił się treścią. Pisze Bogdan Sobieszek.
EDYTORIAL / styczeń 2021. Przepraszam, że tak banalnie w pierwszych dniach nowego roku, ale – tak, to zestawienie ma istotny sens. Gdy tworzyły się zręby tego numeru „Kalejdoskopu” poświęconemu w dużej mierze namysłowi nad filmowością Łodzi, najgorętszym tematem w dyskusji publicznej nie był kończący się rok 75-lecia Łodzi filmowej. Pisze Łukasz Kaczyński.
PODSUMOWANIE. Które artykuły najbardziej interesowały was w naszym serwisie? Jakie wątki i tematy przyciągały waszą uwagę? Budziły emocje? Którzy autorzy? Sprawdziliśmy, co czytaliście najczęściej od 1 stycznia do dziś i przedstawiamy gorącą trzynastkę artykułów 2020 roku. Zestawienie bywa zaskakujące.