Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzka opera intensywnie przygotowuje się do sezonu artystycznego 2021/2022. O koncercie "Najpiękniejsze miłosne duety operowe" już pisaliśmy. Pora przybliżyć planowany przez Teatr Wielki repertuar. RECENZJA. Pandemiczna niepewność wciąż wymusza szukanie nietypowych rozwiązań dobrych na każdą ewentualność. Jednym z nich jest wystawa w ramach tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur, rozlokowana w 26 miejscach na wolnym powietrzu w całym mieście. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
10 WRZEŚNIA 2021 / 12 WRZEŚNIA 2021

Filemy i Lemacje. Weekend z Lemem

Fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata. Już w ten weekend w klubokawiarni Pop’n’art przy placu Wolności odbędą się projekcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje”, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie dopełni wystawa plakatów filmowych w Galerii Opus przy Łąkowej.
od 11 WRZEŚNIA 2021

„Chciałem być” - prapremiera

Teatr Powszechny przygotował na 11 IX prapremierę spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Krzysztofa Krawczyka.
Stjepan Hauser i Luka Sulić - duet chorwackich wiolonczelistów powróci na jedyny koncert do Polski. Każdy ich występ pełen jest rockowych i popowych przebojów w zaskakujących interpretacjach. Popularny na całym świecie 2Cellos wystąpi w Atlas Arenie w Łodzi 13 V 2022 roku. 
WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.
5 WRZEŚNIA 2021 - 26 WRZEŚNIA 2021

Opera dla kardynała

Teatr Wielki w Łodzi proponuje spotkania z muzyką operową w regionie łódzkim. Opera organizuje trzy koncerty poświęcone Stefanowi Wyszyńskiemu „Prymasowi Tysiąclecia”. 12 IX kardynał zostanie beatyfikowany. Koncerty odbędą się w: Uniejowie, Lututowie oraz Tomaszowie Mazowieckim.
3 WRZEŚNIA 2021 / 3 PAŹDZIERNIKA 2021 - 16 PAŹDZIERNIKA 2021

Festiwal Łódź Fabrykancka 2.0

W programie festiwalu głównie zabawy taneczne z muzyką na żywo i rekonstrukcje życia łodzian sprzed ponad stu lat, ale też koncert Adama Struga czy orkiestry tanecznej Bonanza, warsztaty tańca, wystawa zdjęć, gotowanie zalewajki, panel dyskusyjny o tym, czy możemy mówić o folklorze Łodzi.
PODSUMOWANIE. Temat X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy to „Spotkanie/Wspólnota/Święto”. Najważniejszym jego przesłaniem było budowanie wspólnoty artystów i widzów, bez tworzenia i reprodukowania sztywnych hierarchii. Spotkanie z legendarnym performerem, aktorem i reżyserem Thomasem Richardsem czy premiera spektaklu Garbaczewskiego były tak samo ważne, jak performens stworzony wspólnie przez grupy młodzieżowe i senioralne czy twórczość z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Pisze Paulina Ilska.
Tegoroczna edycja aleksandrowskiego festiwalu Summer Dying Loud musiała przejść organizacyjną metamorfozę, by można ją było przeprowadzić. Zamiast trzech dni, impreza potrwa dzień, a wystąpią wyłącznie polskie zespoły.