Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
4 LUTEGO 2024 - 12 MAJA 2024

Oręż do podziwiania

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę kolekcji broni wschodniej pod tytułem „Sztuka wojny. Tajemnice zaklęte w orężu”. Właścicielem bogatej kolekcji jest Krzysztof Ledwoń z Częstochowy, kiedyś  żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej i harcerz. Na wystawie będą ciekawe eksponaty przedstawiające sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego. Wernisaż – 4 II, godzina 15.00. Zamknięcie ekspozycji 12 V.
W Kamienicy Hilarego Majewskiego 27 I o godz. 18 odbędzie się spektakl etiud ruchowych do muzyki Zygmunta Krauze, opracowanych przez dr Magdalenę Owczarek, artystkę i edukatorkę związaną z Akademią Muzyczną w Łodzi.
„Kalejdoskop” ma 50 lat. Na jego łamach wciąż trwa rozmowa o kulturze, czyli o tym, co ważne dla mieszkańców Łodzi i województwa, co sprawia, że ich życie staje się lepsze. To wielka odpowiedzialność pełnić funkcję przewodnika po świecie sztuki, literatury, teatru i filmu. „Kalejdoskop” kontynuuje dzieło pokoleń siedmiorga redaktorów i redaktorek naczelnych, którzy kształtowali oblicze pisma, zgodnie z własną wizją i potrzebami zmieniającego się świata. Na początku „Kalejdoskop” potrzebny był jako informator. Teraz tę rolę przejęły media elektroniczne, a miesięcznik lepiej sprawdza się jako platforma inicjowania dyskusji, wymiany myśli i obserwacji ważnych dla kultury procesów.
22 MARCA 2024 - 27 MARCA 2024

Teatropolis po raz drugi

Druga edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS odbędzie się na Scenie Monopolis od 22 do 27 III. Miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć jedenaście spektakli przygotowanych przez debiutantów i doświadczonych artystów, a także trzy pokazy mistrzowskie.
31 STYCZNIA 2024 - 21 KWIETNIA 2024

"OdłożONE na potem"

Wystawa "OdłożONE na potem" rozpoczyna cykl "SKONTRUM", otwarty format wystawienniczy, który poprzez serię wystaw czasowych pozwoli na przegląd kolekcji sztuki XX i XXI Muzeum Sztuki w Łodzi w całej jej różnorodności. "OdłożONe na potem" to hołd dla żywotności malarstwa i malarek, zarówno tych, których prace są znane i popularne, ale także tych zapomnianych, których twórczość pozostawała w cieniu. Otwarcie 31 I o godz. 18.
„Ławka, pomnik, tablica – 3 projekty dla Łodzi” to pierwsza w mieście prezentacja prac Pawła Althamera, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich artystów współczesnych – rzeźbiarza przekraczającego granice tego medium. Trwa do 4 lutego 2024 r. w Kamienicy Hilarego Majewskiego – w gabinecie architekta miasta.
RECENZJA. Udana premiera w Teatrze Arlekin. „Frankenstein. Ballada o przemocy” to historia potwora stworzonego ze szczątków ciał, ożywionego, a potem bezskutecznie poszukującego swojego miejsca w świecie „normalnych” ludzi. Opowiedziano ją nowoczesnym językiem teatralnym i z otwartością na widza w każdym wieku. Pisze Paulina Ilska.
18 STYCZNIA 2024 - 29 LUTEGO 2024

Twórczy tandem: Hunger - Kotlicki

„Przenikanie” Ryszarda Hungera i Piotra Kotlickiego - twórczy tandem w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5. Wernisaż wystawy 18 I o godz. 18.30.
RECENZJA. W Dworku Konstancji Gładkowskiej w Skierniewicach trwa wystawa „Art brut – kolekcje muzealne z autsajderami z Galerii STO5”. Zaprezentowano na niej dokonania uznanych na świecie twórców sztuki nieprofesjonalnej oraz prace lokalnych artystów amatorów z Galerii STO5, tworzących w ramach pracowni plastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach pod kierunkiem pedagoga Dariusza Zdrojewskiego. Pisze Maria Mażewska.
do 17 MARCA 2024

Dla młodych talentów

Trwa nabór do VI edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 marca. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, statuetka Jonaszka, spotkanie z mistrzami polskiej wokalistyki oraz występ przed publicznością Festiwalu OFF-Północna przed koncertem Katarzyny Groniec, która zasiada w jury konkursu.