Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
22 WRZEŚNIA 2022 / 23 WRZEŚNIA 2022

Finał Fotofestiwalu 2022 – wektory przemian

Wystawa „TransWspólnoty – wektory przemian” stanowi zwieńczenie tegorocznej edycji Fotofestiwalu. Podejmuje zagadnienia związane ze współczesnymi przeobrażeniami koncepcji wspólnotowości, do których artyści i artystki coraz częściej się odnoszą. Otwarcie 22 IX o godz. 19, o godz. 18 - rozmowa wprowadzająca.
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi istnieje unikatowa kolekcja Muzeum Książki Dziecięcej.
9 WRZEŚNIA 2022 - 8 PAŹDZIERNIKA 2022

Między wierszami. Spotkania literackie w Łowiczu

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na nowy projekt "Między wierszami. Cykl spotkań literackich". Poza spotkaniami zaplanowano też koncerty i warsztaty literackie z uznanymi twórcami (pisarzami, poetami, autorami scenariuszy i reportażystami).
od 22 WRZEŚNIA 2022

Kawalerowicz - faraon kina

Na wystawę „Kawalerowicz – kolekcja” w 100-lecie urodzin wybitnego reżysera zaprasza Muzeum Kinematografii. Zaprezentowane zostaną bogate zbiory muzeum dokumentujące dorobek artystyczny Jerzego Kawalerowicza. Wystawa pokaże również kulisy pracy z kolekcją w Dziale Zbiorów - sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów. Otwarcie 22 września.
Jessica Rossolini jest jedną z dwóch laureatek nagrody „Kalejdoskopu” w XXXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi. Jej rozbudowany cykl żółto-biało-czarnych (gdy trzeba, z dodatkiem czerwieni) obrazów malarskich „Pierworysy” przemawia zestawieniami symboli rysowanych jakby dziecięcą ręką. Przemawia mocno, skupiając uwagę widza. Prostota przedstawienia kontrastuje z bogactwem sensów.
16 WRZEŚNIA 2022 - 29 PAŹDZIERNIKA 2022

Płóciennik mniej znany

Wystawa prac Henryka Płóciennika (1933-2020) i Krzysztofa Gocka "Mistrz i uczeń" zostanie otwarta w Galerii Imaginarium 16 IX o godz. 18.
3 LISTOPADA 2022 - 5 LISTOPADA 2022

Soundedit w listopadzie

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w pierwszym tygodniu listopada. Organizatorzy ogłosili, że w sobotę (5 listopada) - dzień gali wręczenia statuetek Człowieka ze Złotym Uchem - wystąpią: Barry Adamson, Crime & The City Solution oraz Leftfield. Pierwszy dzień festiwalu - czwartek 3 listopada - dedykowany będzie zespołom wywodzącym się z Łodzi. Zagrają: Cool Kids Of Death, Mona Polaski, Salvezza, L.Stadt i Psychocukier.
17 WRZEŚNIA 2022 - 29 PAŹDZIERNIKA 2022

Ślad pamięciowy Izabeli Łapińskiej

Wystawa „Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy” to projekt artystyczno-historyczny: cykl portretowych fotografii oddający "obraz pamięci". Wernisaż 17 IX o godz. 17 w Galerii FF (wejście od ul. Traugutta).
13 PAŹDZIERNIKA 2022 - 16 PAŹDZIERNIKA 2022

Porozmawiajmy o kinie

Festiwal Kamera Akcja to spotkanie z kinem współczesnym najwyższej próby. Nie inaczej będzie podczas trzynastej edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 13-16 października: stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film 17-20 października. Widzowie będą mogli obejrzeć uhonorowane na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, a także zdobywcę Grand Prix podczas tegorocznego Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta oraz „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve. Projekcje zwieńczą nietuzinkowe spotkania z ekspertami i dyskusje o tym, co w branży filmowej piszczy.
14 WRZEŚNIA 2022 - 28 LUTEGO 2023

Skarby z Tumu

Wystawa „Obyś żył szczęśliwy… Gród w Tumie pod Łęczycą od czasów plemiennych do rządów Kazimierza Wielkiego – 500 lat rozwoju w cieniu wielkiej historii Polski". Otwarcie 14 IX o godz. 13.