Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Teatr Chorea zaprasza na spektakl "Schulz: Pętla", na podstawie twórczości Brunona Schulza, w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Przedstawienie będzie grane na żywo, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Spektakl został odwołany.
14 MARCA 2021 - 13 CZERWCA 2021

Frasobliwi w Łowiczu

Łódzki Dom Kultury i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę „Nie tylko Frasobliwy… Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego”. Otwarcie 14 III o godz. 15.
IN MEMORIAM. Stanisław Fijałkowski, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki ostatniego półwiecza – nie ma w tym słowa przesady – artysta o utrwalonej randze międzynarodowej, którego dzieła znalazły się w kolekcjach blisko 70 muzeów światowych. Także tych najbardziej prestiżowych. Obrazy i grafiki Fijałkowskiego są w nowojorskim Museum of Modern Art, londyńskiej Tate Galery, São Paulo Museum of Art, Galerii Tretiakowskiej, nie licząc zbiorów wszystkich największych polskich muzeów. Pisze Gustaw Romanowski. 
Największe fabryki Łodzi i historie ich pracowników od PRL do transformacji - 3 III o godz. 18 odbędzie się premiera online książki "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000".
EDYTORIAL / marzec 2021. Kiedy skończyliśmy rozmawiać? Pytam bez pretensji do szerszych kategorii. Myślę o rozmowie, którą prowadzić mogą między sobą związani z różnymi tytułami publicyści i dziennikarze kulturalni, freelancerzy, twórcy, szeroko rozumiani uczestnicy sfery publicznej. Nie próbuję idealizować, zastanawiam się nad samą umiejętnością prowadzenia sporu i miejscami dla niego. Pisze Łukasz Kaczyński we wstępniaku do numeru 03/21.
NOWY NUMER. Temat numeru: „Mistrzowski Fijałkowski”. Dlaczego mistrzowski? Dlaczego wyjątkowy i ważny? Stanisław Fijałkowski odszedł w listopadzie 2020 roku... Na okładce – Grzegorz Fajngold, punk w żabocie, wielbiciel baroku i przebieranek, zaprasza do swojej garderoby. Artysta Kacper Szalecki przekonuje, że każdy ma prawo stworzyć swojego orła z godła, Mieczysław Kuźmicki kreśli sylwetkę Stanisława Śliskowskiego, a Piotr Kasiński wspomina Papcia Chmiela. Piotr Salata-Kochanowski zastanawia się, o czym „strategicznie” marzy Łódź, a Maciej Robert – jak podzielić Europę i w którą stronę. Recenzujemy m.in. nową płytę Hedone.
MUZYKA. „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki w jazzową szatę ubrał gitarzysta i kompozytor Wojciech Lipiński. Utwór znalazł się na płycie „3po3”, a jej promocji towarzyszy teledysk nagrany na ulicach Łodzi. „Prząśniczka”, wbrew pozorom, jest utworem podatnym na transformacje do innych stylów muzycznych. Pisze Magdalena Sasin.
"Dżwięk jest silnym medium i trzeba mu zaufać" - mówi Rafał Kołacki, muzyk, archeomuzykolog, specjalista filed recordingu, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
od 26 LUTEGO 2021 / 28 LUTEGO 2021

Pamięci Pawła Królikowskiego

"Pawle, zagraj na bis" - to wydarzenie w Zduńskiej Woli, poświęcone pamięci Pawła Królikowskiego, aktora pochodzącego z tego miasta, który zmarł 27 lutego 2020 roku.
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi można oglądać najmniejszy i największy starodruk z jej kolekcji.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.