Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Stephen King na ekranie, obsesja i miłość w Misery” to tytuł wykładu, którego będzie można wysłuchać 28 IV o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wyładowi towarzyszyć będzie pokaz filmu stanowiący adaptację bestsellerowej powieści Stephena Kinga. Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących, albowiem będzie z udziałem tłumacza języka migowego.
Festiwal Kamera Akcja oraz Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu łączą siły - powstała sieć współpracy o nazwie Łódzki Festiwal Filmowy. Jak zapewniają organizatorzy - nie zamierzają łączyć obydwu imprez. Inicjatywa oznacza kooperację programową i promocyjną. Choć festiwale odbędą się w jednym czasie: 14. edycja Kamery Akcji - od 12 do 15 października, natomiast 33. edycja Człowieka w Zagrożeniu od 16 do 22 października. Edycje online obu wydarzeń udostępnione zostaną razem między 16 a 19 października na platformie Think Film.
Mamy do czynienia z nowym gatunkiem inteligentnych istot, których jesteśmy twórcami. Powinniśmy próbować się z nimi porozumieć. Stoimy bowiem przed problemem, co zrobić, żeby sztuczna inteligencja uznała za nieetyczne zniszczenie naszego „mrowiska”. Bo żaden praktyczny argument, by tego nie robiła, nie istnieje – mówi JACEK NAGŁOWSKI, twórca filmowy, współprowadzący Pracownię VR/AR w Laboratorium Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi.
Czy artyści porzucą technologię tworzenia Virtual Reality za pomocą kamer sferycznych (cinematic VR)? Widza oczekującego niezwykłych wrażeń, zanurzonego w świecie przedstawionym, zniechęca słaba jakość rozpikselowanego, nieostrego obrazu, który zaburza złudzenie realności. Z kolei twórcy zmagają się z nieprzewidywalnością tej technologii, problemami na planie zdjęciowym, brakiem dostatecznej kontroli. Łatwiej cały proces twórczy przeprowadzić w komputerze.
Po czterech latach od dołączenia Łodzi do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i zdobycia tytułu Miasta Filmu przyszedł czas na weryfikację. Raport z filmowej działalności Łodzi przygotował zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Ocenę, po refleksjach innych miast partnerskich, przedstawił Sekretariat UNESCO. Co udało się zrobić, co trzeba poprawić i jakie są plany na kolejne cztery lata? Pytamy dyrektora NCKF Rafała Syskę.
Na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes odbędzie się pokaz zrekonstruowanych filmów dokumentalnych Wojciecha Jerzego Hasa z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Zostaną zaprezentowane w sekcji Cannes Classic jako oferta komercyjna, bo święto kina we Francji to nie tylko pokazy festiwalowe, ale też po prostu biznes polegający na sprzedaży filmów.
Wielkie otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi planowane jest na jesień tego roku. Dyrektor Rafał Syska mówi o 20 października, zastrzegając, że termin może się zmienić. Do zwiedzania zostanie udostępniona wystawa stała „Kino Polonia”, wystawa „Materia kina”, trzy sale kinowe oraz centrum edukacyjne. To pierwszy, zasadniczy etap projektowanej całości.
W kinie Charlie trwa przegląd filmów ukraińskich i polskich „My z Wami, Wy z Nami”. Według organizatorów ma służyć integracji i adresowany jest również do przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy. Na pierwszy rzut oka idea słuszna, ale… Za festiwalem odbywającym się w ośmiu polskich miastach stoi powiązana z Rosją i popierana przez organizację „Russkij Mir” Fundacja Wspieram.
„EC1 Łódź - Miasto Kultury” w Łodzi ogłasza 16. edycję Łódzkiego Funduszu Filmowego. Tegoroczny budżet wynosi 1 500 000 zł brutto. Do konkursu zgłaszane mogą być projekty filmów fabularnych pełnometrażowych (min. 70 minutowych),  dokumentalnych i animowanych.
Rok 2022 w Łódź Film Commission to osiem dofinansowanych produkcji, otwarcie Szlaku Łodzi Miasta Filmu UNESCO, ponad 160 dni zdjęciowych na łódzkich ulicach. Ubiegły rok upłynął pod znakiem 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego - odbyły się pokazy specjalne, premiery z udziałem twórców, wydarzenia branżowe, spotkania.