Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzkie studyjne kino Bodo, działające od 2014 roku, zostanie zamknięte 19 listopada 2022 roku. Jednak do tego dnia wciąż zaprasza na seanse.
Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.
od 22 WRZEŚNIA 2022

Kawalerowicz - faraon kina

Na wystawę „Kawalerowicz – kolekcja” w 100-lecie urodzin wybitnego reżysera zaprasza Muzeum Kinematografii. Zaprezentowane zostaną bogate zbiory muzeum dokumentujące dorobek artystyczny Jerzego Kawalerowicza. Wystawa pokaże również kulisy pracy z kolekcją w Dziale Zbiorów - sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów. Otwarcie 22 września.
Historię Melomanów – legendarnej polskiej grupy jazzowej wywodzącej się z Łodzi – przedstawia film dokumentalny „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Początki zespołu sięgają 1947 roku i łódzkiego ośrodka YMCA. Na początku lat 50. Melomani rozwijają skrzydła w składzie: Witold Sobociński (perkusja), Andrzej Wojciechowski (kotły), Jerzy Matuszkiewicz (saksofon), Witold Kujawski (kontrabas) i Andrzej Trzaskowski (fortepian). W 1952 do grupy dołączył również drugi pianista Krzysztof Komeda. Ramy czasowe opowieści wyznacza 1958 rok, kiedy Melomani przestali istnieć.
6 WRZEŚNIA 2022

iHuman

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w kinie plenerowym w ogrodzie Oskara Zieglera w sekcji Art & Science pokazany zostanie film dokumentalny „iHuman”.
4 WRZEŚNIA 2022

Z zawiązanymi oczami

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka na Stawach Stefańskiego w sekcji Polsko-ukraińskie kino plenerowe pokazany zostanie ukraiński film „Z zawiązanymi oczami”. Film opatrzony jest polskimi i ukraińskimi napisami.
Można się zgłaszać do konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi w ramach 13. Festiwalu Kamera Akcja. Konkursy mają promować i wspierać rozwój początkujących krytyków filmowych. Do wygrania nagrody pieniężne, współpraca z „Film&TV Kamera” oraz indywidualne lekcje kina z twórcami i krytykami filmowymi. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się w dniach 13-16 października w Łodzi.
W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczynają się prace nad kolejną wystawą. „Materia Kina” pozwoli zwiedzającym uczestniczyć w przygodzie, jaką jest film, w interaktywnej „grze w film”: od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie, po postprodukcję i dystrybucję. To druga ścieżka edukacyjna w NCKF po „Kinie Polonia”, która powstaje od grudnia 2021 roku i będzie opowiadać o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.
– To jest film nie o kazirodztwie, ale o miłości, macierzyństwie, samotności i o walce o siebie przeciw całemu światu – o swoim nowym filmie „Głupcy” mówi TOMASZ WASILEWSKI, z którym Mariola Wiktor rozmawiała podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
Już tylko do 12 lipca można się zgłosić do udziału w warsztatach reportażowych (online), organizowanych przez Festiwal Kamera Akcja w ramach projektu „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim”. Będzie to pięć spotkań z najlepszymi ekspertami, którzy wprowadzą uczestników w świat reportażu i filmu. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie własnych materiałów filmowych, w tym reporterskiej sondy.