Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Może to zasługa kampanii wyborczej (nie sądzę, by wzrastającej wrażliwości polityków na wartość kultury), ale na ostatnim festiwalu w Gdyni docierały do mnie z różnych stron Polski wieści o zamiarze budowania miejskich centrów filmowych.
Akcja filmu „Paterson”, zrealizowanego przez Jima Jarmuscha w roku 2016, rozgrywa się w mieście Paterson. Jego bohaterem jest kierowca autobusu o nazwisku… Paterson.
„Jest naprawdę ekstra” - film Katarzyny Warzechy zdobył główna nagrodę w Konkursie Etiud i Animacji 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który zakończył się w niedzielę w Szkole Filmowej w Łodzi.
Na imprezy filmowe wyruszam zawsze z pewnym bagażem przeczuć lub nadziei. Zazwyczaj się spełniają, stosunkowo rzadko zdarza się, żeby jakiś festiwal wydał mi się nieudany i bym poczuł się rozczarowany. Koszalińska impreza „Integracja Ty i Ja” ma swoją renomę i utrwalony status.
Posłuchajcie historii o czterech dziewczynach, o których coraz głośniej w świecie. Łączą polskich twórców animacji ze światem i świat z polskimi twórcami, artystów z producentami, producentów z dystrybutorami. Guillermo del Toro widząc lalki, które dostarczyły meksykańskiemu producentowi, wpłynął na kształt przygotowywanego filmu.
Obchodzony właśnie jubileusz 70-lecia istnienia Szkoły Filmowej w Łodzi może być dobrą okazją do ponownego przyjrzenia się okolicznościom powstania jednej z najbardziej znanych uczelni filmowych na świecie. Tym bardziej że uważna analiza materiałów archiwalnych prowadzi do zaskakujących odkryć, podważających obowiązujący kanon genealogiczny.
9 PAŹDZIERNIKA 2018 - 13 PAŹDZIERNIKA 2018

Łódź stolicą animacji lalkowej

Trwa Animarkt Stop Motion Forum – spotkanie twórców animacji lalkowej z całego świata, producentów i dystrybutorów. W przestrzeni EC1 do 13 października ponad 70 gości z wielu krajów europejskich, a także z Meksyku, Argentyny i Chile będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniami w tworzeniu animacji, rywalizować w konkursie i rozmawiać o współpracy. Uznani fachowcy, gwiazdy animacji spotykają się z osobami, które w branży stawiają dopiero pierwsze kroki.
Postrzeganie filmu jako kompletnego, mającego początek i koniec utworu, wyświetlanego w kinie lub na ekranie telewizora już nie wystarcza. Żyjemy w świecie postępującego rozproszenia audiowizualnych treści, a fetyszem jest nieograniczony dostęp do filmów i prawo ich dowolnego przeobrażenia – pisze RAFAŁ SYSKA, dyrektor Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, historyk filmu i adiunkt habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.
Po nagrodzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznanej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, współpracujący z nami ceniony krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski otrzymał właśnie Art-Kciuk dla Osobowości roku i Człowieka-instytucji. 
Projekcja dokumentu o Irenie Sendlerowej oraz spotkanie z producentem filmu Piotrem Piwowarczykiem.