Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje gotowość do wydłużenia terminu zakończenia projektu stworzenia wystawy i wyposażenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej, ale oczekuje, że władze miasta wywiążą się z zobowiązań złożonych we wniosku aplikacyjnym - tak brzmi konkluzja wczorajszego oświadczenia ministerstwa.
Kolekcja lalek z Muzeum Animacji Se-ma-for ma decyzją prokuratury w najbliższych dniach wrócić do Łodzi. Nie jest to niestety koniec ich tułaczki, bowiem zostały uznane za dowód w toczącym się postępowaniu i jako taki będą zabezpieczone przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Znakomity reżyser, autor filmów „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”, łodzianin, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, w sobotę 13 lipca odsłonił swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej w ramach łódzkiej Walk of Fame.
Przetarg „Przebudowa i wyposażenie EC1 Wschód na potrzeby Narodowego Centrum Kultury Filmowej” zostanie unieważniony. Jedyna zgłoszona oferta o 50 mln zł przekroczyła szacunkowe koszty wykonania wystaw i wnętrz oraz dostawy sprzętu wystawienniczego i treści audiowizualnych. Nie udało się pozyskać dodatkowych pieniędzy od organizatorów NCKF: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani Gminy Łódź.
Miasta, jak sny, są zbudowane z pragnień i lęków – pisał Italo Calvino. Pod ich kamiennym obramowaniem kryje się byt społeczny – skomplikowana sieć relacji. Miasto i ludzie wzajemnie na siebie wpływają, współtworząc jeden organizm, który ma swoją psychologię. Ten film wyrósł z fascynacji miastem poddanym psychoanalizie.
Czy znajdą się dodatkowe pieniądze na wyposażenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Wschód? Chodzi o 50 mln zł. Pozostało zaledwie kilka dni. W przeciwnym razie otwarcie Centrum, planowane na koniec 2020 roku, znacznie się opóźni.
Zmarł Artur Brauner, producent filmowy, Honorowy Obywatel Łodzi. 1 sierpnia skończyłby 101 lat. „Urodził się w 1918 roku na Bałutach, w żydowskiej rodzinie w domu przy ul. Zgierskiej, po którym pozostała już tylko oficyna. Okoliczności, w jakich przetrwał wojnę, z pewnością mogłyby posłużyć za temat pasjonującego obrazu filmowego”  - pisał na naszych łamach kilka lat temu Mieczysław Kuźmicki.
Urodził się w Łodzi, ale szybko stąd uciekł, a z miastem do dziś łączą go dość ambiwalentne uczucia. Nigdy nie lubił szkół (zwłaszcza łódzkiej Filmówki), ale ostatnich dwadzieścia lat życia wypełniło mu nauczanie – do tego stopnia, że nie miał głowy do robienia swoich filmów.
FELIETON. Jadę do Cannes. Nie ma się czym egzaltować, przecież prawie wszyscy już tam byli. Ale ja na najważniejszym na świecie przeglądzie artystycznego kina w tym roku pojawiłem się po raz pierwszy. W cyklu "Wodzireje i amatorzy" pisze Łukasz Maciejewski.
Podczas tegorocznej edycji Konkursu Polskich Krótkich Metraży podczas Festiwalu Transatlantyk zaprezentowanych zostanie 28 najciekawszych polskich filmów krótkometrażowych ostatnich dwóch lat: sześć animacji, pięć dokumentów i siedemnaście fabuł, zrealizowanych przez piętnaście reżyserek i trzynastu reżyserów.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.