Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
SERIAL. Rzadko trafia się serial, który pokazuje przeżywanie żałoby z całym jej emocjonalnym brudem, a jednocześnie wzrusza widza. Takie jest autorskie dzieło Ricky’ego Gervaisa – „After Life”. Drugi sezon miniserialu dopiero co trafił na Netfliksa. Pisze Paulina Ilska. 
FELIETON. Rozczuliła mnie niedawna odezwa profesora Hausnera, który zaapelował, by rząd wspomógł artystów, bo to oni pozwolą naszym rodakom przejść przez traumę pandemii. Dzieło sztuki – sugerował – miałoby pełnić funkcję terapeutyczną, dokonać syntezy czasów i sformułować recepty. Pisze Rafał Syska.
FELIETON. Garb. Tyle pamiętam. To nie przystoi, pamiętać tylko o garbie. Musiała mieć imię, nazwisko, tożsamość. Pamiętam garb. Oleśnica, niedaleko Staszowa, Pacanowa. W Oleśnicy mieszkała babcia, spędzaliśmy tam z siostrą wakacje. Pisze Łukasz Maciejewski
ROZMOWA. Opowiada o historii, kulturze i sztuce. Wyreżyserował dwadzieścia filmów dokumentalnych, przy trzydziestu współpracował. Ponad trzydzieści lat spędził w Wytwórni Filmów Oświatowych. Choć na emeryturze, wciąż obmyśla kolejne tematy. – Najlepszy film jeszcze przede mną – twierdzi 69-letni Andrzej B. Czulda w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem. Nagrał długą rozmowę z maestro Zdzisławem Szostakiem.
SERIAL. Nawet najbanalniejsza scena podszyta jest napięciem. Esty, niczym „rybka wyciągnięta z wody” (jak ujmuje to Vogler) szuka najlepszych dla siebie rozwiązań, znajdując się w świecie, którego zasad nie rozumie. I wciąż zaskakuje widza. O scenariuszowych rozwiązaniach miniserialu „Unorthodox” pisze Paulina Ilska.
Małe, kameralne kina odczuwają skutki pandemii szczególnie mocno.„Cegiełka” dla Charliego to rodzaj wsparcia działalności Kino - Galeria Charlie, które musi być teraz zamknięte. Jest to forma wirtualnego biletu, który będzie można wykorzystać w przyszłości.
24 KWIETNIA 2020

Kulisy animacji filmowej

W ramach EC1 Łódź on-line ŁÓDŹ FILM COMMISSION przygotowało serię filmów poświęconych łódzkiej animacji. Twórcy filmowi zabiorą widzów w niezapomnianą podróż po planach zdjęciowych i pracowniach. Fani komiksów także znajdą coś dla siebie, w każdy piątek.
21 KWIETNIA 2020 - 24 KWIETNIA 2020

Wraca Kino Szkoły Filmowej

Kino Szkoły Filmowej rusza z wirtualnym programem i nową stroną. Zapowiada: szalone sekcje, co tydzień nowy line-up, nieoczywiste retrospektywy i przeglądy wyselekcjonowane z nieprzebranych zasobów internetu we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja.
Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na "najsmutniejszą komedię roku" -  dyplom aktorski  "Nic nie ginie" w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Premiera i dystrybucja kinowa była zaplanowana na marzec, ze względu na pandemię koronawirusa  film można obejrzeć na platformach:  player+ i CANAL+ VOD. 
FELIETON. Pewien zapomniany poeta napisał, co obśmiał potem wieszcz, „tysiąc wierszy  o sadzeniu grochu”; jakiś czas temu uhonorowano powieść „Traktat o łuskaniu fasoli”, czemu mielibyśmy przemilczeć sprawę  kartofli? O tym, jak ważne przy kręceniu filmu są szczegóły, pisze Mieczysław Kuźmicki.