Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Szkoła podstawowa. Z zewnątrz wchodziło się wprost na korytarz. Śmierdziało pastą do podłóg, żółtordzawy kolor farby kłuł w oczy, szatnia była naprzeciwko. Stała tam pani szatniarka z tak zwaną zajęczą wargą. Ani imienia, ani nazwiska, ani twarzy. Nic nie przetrwało. Tylko tyle, że mówiła niewyraźnie, i ta nieszczęsna warga. I że miała granatowy fartuch. Pisze Łukasz Maciejewski.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej czci 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Otwarta została multimedialna wystawa „Bez końca” poświęcona reżyserowi, odbędą się spotkania z artystami współpracującymi z reżyserem  i wydarzenia towarzyszące, ukażą się okolicznościowe publikacje.
Film „Nawet myszy idą do nieba” zebrał znakomite recenzje po prapremierze na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. Zdobył też nagrodę dla najlepszej animacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. Za realizację blisko połowy wszystkich małych lalkowych aktorów do tej międzynarodowej produkcji odpowiadał łódzki Momakin i twórcy lalek animacyjnych.
Ponad sto projekcji filmowych w czternastu miejscach w całym mieście: w parkach, na skwerach, w podwórkach - tegoroczna TME Polówka potrwa od 1 VII do 29 IX. Projekcje będą rozpoczynać się po godz. 21. Jako pierwszy można obejrzeć film "Palm Springs" w Parku Źródliska. Seanse będą odbywać się przez siedem dni w tygodniu. W niedziele, wtorki, środy i czwartki polówkowicze będą mieli do wyboru dwie lokalizacje.
Można już zwiedzać (od 5 maja) pierwszą część nowej wystawy stałej „Łódź Filmowa” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Otwarta ekspozycja poświęcona jest rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Prezentuje m.in. fragmenty uważanego za zaginiony filmu „Ziemia obiecana” w reżyserii Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1927 roku, oryginalną suknię wizytową Jadwigi Smosarskiej, pokaz trójwymiarowych przeźroczy w Cesarskiej Panoramie czy legendarną kamerę „Oko”, skonstruowaną jeszcze przed Edisonem przez Kazimierza Prószyńskiego.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. O audiowizualności jako ważnej kategorii, która posłużyć może określeniu relacji filmowych tradycji miast z ich teraźniejszością pisze kolejny z gości debaty – Maciej Dydo, prawnik i filmoznawca, dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, nowy koordynator projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.
FILM. 6-letnia Astra próbuje powstrzymać swoją siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy sprawy się komplikują i Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyrusza w kosmos. W tej filmowej opowieści Michała Łubińskiego o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i trudnościach, które piętrzy przed nami życie, zagrają 15-centymetrowe lalki. Bohaterowie powstają właśnie w Łodzi, a w maju wyruszą na plan zdjęciowy do Wrocławia.
FELIETON. Bo przypomina mi ciocię Władzię. Fern, Frances McDormand w „Nomadland” Chloé Zhao. To takie nieprofesjonalne, prywata. Mam pisać o filmie, nie o rodzinie. Wręcz przeciwnie. Będę pisał o rodzinie. I ciocia, i prywata. Pisze Łukasz Maciejewski.
Do 26 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie produkcji audiowizualnych z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Tegoroczny budżet wynosi 1,5 mln zł. Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się także seriale fabularne.
NASZA AUDYCJA. Czy Łódź jest miastem filmu, a Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstanie w założonym kształcie? Słuchajcie naszej audycji "Oko Kalejdoskopu" w Radiu Kapitał, bo o tym w sobotę 6 marca będziemy rozmawiać z Mariuszem Grzegorzkiem, reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowcą i niedawnym rektorem Szkoły Filmowej, obecnie przewodniczącym Rady Programowej NCKF.