Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
12 KWIETNIA 2021 - 10 MAJA 2021

Pasje Sztaudyngera

Z okazji obchodów 50. rocznicy śmierci Jana Sztaudyngera Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na wystawę „Warto było mącić ciszę. Jan Sztaudynger i jego pasje”.
15 KWIETNIA 2021 / 16 KWIETNIA 2021

Spotkania z pisarkami dla dzieci

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i Dyskusyjne Kluby Książki działające w Łodzi i województwie łódzkim zapraszają na bezpłatne spotkania online dla dzieci z pisarkami: Joanną Olech oraz Zofią Stanecką. Spotkania tłumaczone są na Polski Język Migowy.
Na platformie wspieram.to pojawił się proekologiczny komiks science-fiction "Aquaworld". Pomysł na niego narodził się w odpowiedzi na pytanie: Co zostawimy naszym dzieciom? Co, jeśli odpowiedzią będzie ucieczka lub pozostawienie ich samych sobie? Autorem scenariusza jest Marcin Bałczewski, rysunki tworzy Agnieszka Sowała-Kozłowska.
Najnowszy tom poetycki Krzysztofa Grzelaka „Poborca mocy” ocenia Tomasz Cieślak.
Największe fabryki Łodzi i historie ich pracowników od PRL do transformacji - 3 III o godz. 18 odbędzie się premiera online książki "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000".
W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi można oglądać najmniejszy i największy starodruk z jej kolekcji.
ROK TYRMANDA. Chciał być malarzem, studiował architekturę wnętrz, by zostać pisarzem. Lekceważony i niewydawany, a zarazem dostrzegany i podziwiany. Krytykujący władzę, która czytała to, co napisał. I nagradzała. Samochodem, paszportem. W Ameryce – jak mawiał – ani pisać, ani żyć już nie potrafił.
RECENZJA. „Więc przyrzekł sobie. Nigdy więcej tajemnic. Oprócz tej jednej”. Co ten cytat wnosi do naszego życia? A cała powieść? Na pewno pomaga uświadomić sobie, że każdy z nas ma jakąś przeszłość, którą nie zawsze chce się dzielić, nawet ze swoją rodziną. Pisze Wiktoria Siewierska.
Niezależnie od tego, czy wierzycie w miłość od pierwszego wejrzenia, czy nie wierzycie w istnienie tego uczucia w ogóle, Dom Literatury zaprasza na Literackie Walentynki. W programie spotkanie z Katarzyną Tubylewicz i Turniej Wiersza Erotycznego.
RECENZJA. Piękny to zwyczaj – obdarowywanie jubilata poświęconą mu księgą, w której przyjaciele, uczniowie, następcy, koledzy po fachu ofiarują swoje artykuły, wspomnienia, relacje związane z jubilatem. W roku 75-lecia Łodzi filmowej dostaliśmy taką księgę. Ma jednego autora, a przygotował on ją na swój jubileusz – 90. urodzin. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.