Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego 2023 za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymał Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", wydanej przez Krytykę Polityczną. Była to IX edycja przyznania nagrody powołanej przez Uniwersytet Łódzki.
1 GRUDNIA 2023 - 10 GRUDNIA 2023

Utopie na Pulsie Literatury

XVII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Na skraju utopii” odbędzie się w dniach 1–10 XII w Domu Literatury, Monopolis oraz Teatrze Pinokio w Łodzi. Najważniejszymi wydarzeniami będą: wypełniony poezją Dzień Bierezina (2 XII) oraz finał Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (10 XII).
Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza odebrał w Gliwicach Łukasz Barys, pisarz pochodzący z Pabianic, felietonista "Kalejdoskopu".
Fabrykanci, robotnicy, epoka willi i pałaców. Do rąk łodzian trafia II tom pełnej monografii historii miasta. Opisuje dzieje Łodzi w latach 1820-1914.
Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
7 GRUDNIA 2023 - 25 STYCZNIA 2024

Książka o Iwanickim

Andrzej Sznajder napisał książkę "Przesypana klepsydra. Historia życia i twórczości Eugeniusza Iwanickiego", poświęconą łódzkiemu dziennikarzowi, pisarzowi, poecie, eseiście i tłumaczowi literatury rosyjskiej. Promocję zaplanowano na grudzień w Łodzi i w Łasku oraz na styczeń w Sieradzu.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks z cyklu „Bohaterowie Panueuropy”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Jest historią o niesieniu pomocy uchodźcom. Wydawnictwo promuje także konkretne miejsca w Łodzi sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Komiks będzie miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozpoczynającego się w Łodzi 7 października, w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach zaprasza 29 IX o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z z Januszem Ziarnikiem, krajoznawcą, pedagogiem, fotografem, pisarzem.
W Łodzi powstało nowe wydawnictwo – Pulp Books. Na stronie internetowej założyciele i ekipa opowiadają o sobie, odwołując się do postaci z popkultury, a pełnione przez siebie w firmie funkcje nazywają, jakby rozdzielali role podczas napadu na bank. Czy rzeczywiście rozbiją sejf?
Karsznicka fila zduńskowolskiego domu kultury i Społeczny Komitet Obchodów Jubileuszu 90.lecia osiedla Karsznice organizują konkurs literacki „Moje Karsznice”. Na konkurs można nadsyłać fraszki, wiersze i wspomnienia dotyczące Karsznic pisane prozą. Termin nadsyłania prac upływa 31 X.