Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
KROWIE NA GRANICY. Czy da się pani namówić na jeszcze  jeden kawałeczek filetu ze złocicy, panno Dubedat? Tak, dupyda. I dupydała. To pewnie hugonockie nazwisko. Przypominam sobie, że jakaś panna Dubedat  mieszkała w Killiney. Du, de la, z francuskiego.  Pisze Maciej Świerkocki. 
Nawet 40 procent księgarni może upaść w czasie epidemii koronawirusa. Wspiera je ogólnopolska akcja "Książka na telefon". Ma ona ułatwić kontakt czytelników z lokalnymi księgarniami stacjonarnymi działającymi na terenie Polski w celu dokonania zakupu na odległość. W akcję zaangażowały się też placówki z Łodzi i województwa łódzkiego.
FELIETON. – To była wasza ostatnia zima – powiedziała sąsiadka, która miała już dziewięćdziesiąt trzy wiosny i z kołowania ptaków na niebie wróżyła, że zima już nie przyjdzie. – A czy pani – pyta mnie – czy pani wierzy? Pisze Anna Ciarkowska. 
WARSZTATY DZIENNIKARSKIE. Marzysz o pracy dziennikarza? Chcesz spróbować swych sił? Przenosimy do sieci nasze zajęcia przygotowane dla młodzieży w wieku 13-19 lat. Powód jest oczywisty - pandemia koronawirusa. Dostosowaliśmy program i formułę zajęć do nowej sytuacji. Właśnie ruszyły zapisy. 
Publikacja "Łodzianie o sobie i mieście - żywa kronika Łodzi" właśnie została wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ze wspomnieniami Łodzian, spisanymi dzięki udziałowi w tym projekcie, można się już zapoznać na stronie internetowej Biblioteki. 
OPOWIADANIE. Proponujemy lekturę opowiadania debiutującego na naszych łamach Pablo Pomado. Uwaga. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Ilustracja: Maria Korczak-Idzińska. "Wokół zebrali się ludzie. Nikt nie wyprawia skór tak pięknie, jak pani. Staliśmy u brzegu polany i nie chcieliśmy przeszkadzać, jak rozmawia pani z dzieckiem. Ach, te dzieci – zagaili. A czort was przysłał, wycharczałam. Zamarli. No, co jest, przecież dom na polanie nie znaczy dom na koziej nóżce, nie bójcie się"
FELIETON. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Na przykład rysunek u dołu strony 119 w opublikowanej właśnie przez wydawnictwo słowo/obraz/terytoria genialnej książce „Kafka” Davida Zane’a Mairowitza i Roberta Crumba.  Pisze Maciej Robert. 
RECENZJA. Zaczynam tytułem będącym odwróconym cytatem z jednego z wierszy zawartych w „Superorganizmie” – najnowszym tomie Macieja Roberta, uznanego, nagradzanego łódzkiego poety. Pisze Tomasz Cieślak. 
Gratka dla miłośników literatury i gier. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do STACJONARNEJ WERSJI gry na smartfony „Literacki surfing” – zagrać można BEZPŁATNIE i BEZPIECZNIE, bo BEZ WYCHODZENIA Z DOMU. Na wersję miejską Biblioteka zaprasza  w spokojniejszych czasach. 
Im więcej informacji (nie zawsze prawdziwych), im większy informacyjny szum wokół nas, tym bardziej ludzie tęsknią za sprawdzonymi faktami, autentycznymi relacjami, światem opisywanym na gorąco. Być może stąd stale rosnąca popularność reportażu, który choć praktycznie zniknął  z codziennych gazet, to odrodził się w formie książkowej. Pisze Piotr Grobliński. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.