Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Znamy już wyniki pierwszego tygodnia literackiego konkursu internetowego Dekameron 2020, który trwał od 1 do 8 maja. Konkurs odbywa się pod patronatem „Kalejdoskopu”, organizatorem jest Dom Literatury w Łodzi. Pomysłodawczynią konkursu jest Joanna Drzazga - redaktorka i autorka tekstów krytycznoliterackich, animatorka kultury.
W związku z podejmowanymi działaniami w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 rozstrzygnięcie 28. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi dla publikacji wydanych w roku 2019 planowane jest w IV kwartale 2020 roku.
FELIETON / TEMAT NUMERU. Przymusowa izolacja zrodziła tęsknotę za wspólnotowością. Ludzie dzielą się zdjęciami z dzieciństwa, śpiewają razem z balkonów, spędzają czas z rodziną. Na fali trendu instytucje kultury udostępniają w geście solidarności do tej pory pilnie strzeżone zbiory. Szkoda, że potrzeba było do tego aż epidemii. Pisze Kevin Kołeczek. 
RECENZJA / POEZJA. „Zalustrze” (Wydawnictwo Kwadratura) jest przede wszystkim o miłości, ale nie chcę w ten sposób powiedzieć po prostu, że to zbiór erotyków. Miłość to tutaj zdecydowanie coś więcej. Odwieczny temat, zarzynany przez grafomanów i epigonów, omijany przez wielu poetów tzw. głównego nurtu, Sylwester Kołodziejczyk podejmuje z młodzieńczą bezczelnością i odwagą, z prawdziwą brawurą. Pisze Tomasz Cieślak.
28 KWIETNIA 2020

Na Facebooku o kontrkulturze

Dom Literatury zaprasza na kolejny odcinek TV Literackiej na swoim Facebooku. Tym razem pod hasłem "Kontrkultura. W życiu, literaturze i w komiksie".
24 KWIETNIA 2020

Telewizja Literacka - 9

Wiersze Jacka Bierezina, opowieść o Izraelu Poznańskim i komiksach Wydawnictwa Jaguar - przed nami kolejny odcinek TV Literackiej Domu Literatury. Odcinek 9 cyklu skierowany jest zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.
21 KWIETNIA 2020

O Ginczance

21 IV o godz. 11 kolejna odsłona Telewizji Literackiej Domu Literatury na profilu Fb. Tym razem poświęcona Zuzannie Ginczance.
REPORTAŻ. Ogólnopolski Konkurs na Reportaż „Łódzkie znane i nieznane” miał służyć promocji województwa łódzkiego, przypomnieniu ważnych dla niego wydarzeń i wybitnych postaci, ale też rozwijaniu literackich pasji młodych autorów. Pisze Paulina Ilska. 
KROWIE NA GRANICY. Czy da się pani namówić na jeszcze  jeden kawałeczek filetu ze złocicy, panno Dubedat? Tak, dupyda. I dupydała. To pewnie hugonockie nazwisko. Przypominam sobie, że jakaś panna Dubedat  mieszkała w Killiney. Du, de la, z francuskiego.  Pisze Maciej Świerkocki. 
Nawet 40 procent księgarni może upaść w czasie epidemii koronawirusa. Wspiera je ogólnopolska akcja "Książka na telefon". Ma ona ułatwić kontakt czytelników z lokalnymi księgarniami stacjonarnymi działającymi na terenie Polski w celu dokonania zakupu na odległość. W akcję zaangażowały się też placówki z Łodzi i województwa łódzkiego.